کد خبر: 686312
تاریخ انتشار :

کارشناسی جدید، بررسی ادعای استقلال و نکونام

برخورد در محوطه جریمه و پنالتی به سود سپاهان، این مهمترین صحنه بازی استقلال در اصفهان بود که برتری شاگردان مو رایس را نیز تحت تاثیر خود قرار داد.

کارشناسی جدید، بررسی ادعای استقلال و نکونام
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، آخرین دقیقه نیمه اول بازی سپاهان - استقلال با ارسال رامین رضاییان روی دروازه آبی‌ها همراه بود. اگرچه مهاجمان سپاهان نتوانستند این سانتر را تبدیل به گل کنند، اما برخورد توپ به دست ایمان سلیمی که به شکلی عجیب دست خود را بالا برده بود، کوپال ناظمی را متقاعد کرد که باید در سوت خود بدمد و یک موقعیت عالی گلزنی را به رضا اسدی بدهد.

در همین حین اعتراض بازیکنان استقلال به کوپال ناظمی توجهات را تا حدی به خود جلب می‌کرد اما یک روند طبیعی به نظر می‌رسید. همه چیز عادی پیش می‌رفت تا اینکه پای یک زاویه جدید و صحنه تازه پیش آمد، همان نکته‌ای که به سرعت موردتوجه جواد نکونام نیز قرار گرفت و او در حین ترک زمین توسط کوپال، او را در یک گوشه گیر انداخت و صدای اعتراضش را به این داور باتجربه رساند.

صحنه از این قرار بود: پیش از اینکه ایمان سلیمی با دست توپ را لمس کند، شهریار مغانلو با دو دست خود ارسلان مطهری را لمس و به زعم آبی‌ها او را سرنگون کرده بود. بنابراین استقلال معتقد بود که در این صحنه ابتدا باید خطای مغانلو اعلام می‌شد و در این صورت دیگر صحنه مشکوک به پنالتی، موضوعیت نداشت.

جواد نکونام در نشست خبری بخش عمده صحبت‌های خود را به مسئله داوری اختصاص داد و البته در مورد نظرات کارشناسان که در آن زمان هنوز صحنه جدید را کارشناسی نکرده بودند، موضع‌گیری منفی کرد: «صحبت‌های کارشناسی را قبول ندارم، چون خودم فوتبال بازی کردم و بالاترین سطح فوتبالی را دیدم. کارشناس که نباید اشتباه را توجیه کند. هفته گذشته با یکی از همین دوستان صحبت می‌کردم طوری توجیه می‌کردند که تعجب کردم! وقتی اشتباهی صورت می‌گیرد برای تکرار نشدن باید گفته شود.»

باشگاه استقلال نیز با انتشار زاویه پشت دروازه که برخورد بازیکنان در آن واضح‌تر بود، نوشت: «نمایی کاملا واضح و آشکار از لحظه خطای میلاد زکی‌پور روی ارسلان مطهری پیش از اعلام پنالتی سپاهان! کوپال ناظمی این صحنه را ندید!»

در همین حال بود که خبرنگار "ورزش سه" در تلاش برای تکمیل باکس داوری و تهیه نظرات از سوی کارشناسان داوری بود و سرانجام تنها دقایقی پس از پایان مسابقه، کارشناسان داوری نظرات خود را در مورد صحنه مشکوک و جنجالی ارائه کردند.

محمدرضا ابوالفضلی، محمدحسین ترابیان و مهدی عالیقدر که تا فصل گذشته در لیگ برتر قضاوت می‌کردند و این فصل با پایان دوره قضاوت به جمع کارشناسان "ورزش سه" ملحق شده‌اند همراه با ابراهیم میرزابیگی و تورج حق‌وردی، در مورد این صحنه نظر مشترکی داشتند و گفتند که خطا از سوی مغانلو روی ارسلان مطهری انجام شده است.

بابک وسیله‌بر، تنها کارشناسان باکس داوری "ورزش سه" بود که در این صحنه برخورد مغانلو با مطهری را پنالتی تشخیص نداد و گفت: «هر دست گذاشتنی در فوتبال نمی‌تواند خطا باشد.»

نظرات کارشناسان را در ادامه می‌خوانید:

❌محمدرضا ابوالفضلی: با توجه به تصویر پُشت دروازه متاسفانه به نظر یکی از مدافعان استقلال مانع از دید واضح داور به این صحنه می‌شود. مهاجم سپاهان مدافع استقلال را با دو دست خود هُل داده و از توانایی وی برای دفع توپ ممانعت به عمل می‌آورد؛ داور باید قبل از اعلام پنالتی، به سود استقلال خطا اعلام می‌کرد.

❌ محمدحسین ترابیان: بازیکن مهاجم قبل از اینکه برای سر زدن بلند شود، با دو دست مدافع را هل داد و باید خطا گرفته شود.

❌ مهدی عالیقدر: بازیکن مهاجم به وضوح مدافع را هل می‌دهد و خطا انجام می‌شود. شاید حضور مدافع دیگر باعث شده داور صحنه را به خوبی نبیند.

❌ ابراهیم میرزابیگی: بازیکن سپاهان، بازیکن استقلال را هل می‌دهد و داور باید خطای این بازیکن را اعلام می‌کرد.

❌ تورج حق‌وردی: مهاجم سپاهان با دو دست روزبه چشمی را هل داد و داور باید به سود استقلال خطا اعلام می‌کرد.

✅بابک وسیله‌بر: خطای هل دادن اتفاق نمی‌افتد.

جالب اینکه باشگاه استقلال همه نظرات کارشناسان موافق با مواضع خود را در کانال رسمی خود بازنشر داده و تنها بابک وسیله‌بر را که نظر مخالفی داشت، در این بین حذف کرده است.

صحنه مورد اشاره استقلال که پیش از برخورد توپ به دست ایمان سلیمی رخ داد.

با این حال نکته دیگر اینکه تمام کارشناسان اعتقاد دارند خطای هند ایمان سلیمی محرز است اما در عین حال باشگاه استقلال نیز معتقد است که با توجه به خطای مغانلو روی مطهری، ابتدا باید سوت داور به سود استقلال زده می‌شد و اتفاقات بعدی دیگر مورد محاسبه قرار نمی‌گیرند.

بعد از گل مشکوک به آفساید پرسپولیس در هفته اول که با نظرات متفاوت کارشناسان همراه بود، حالا این پنالتی دومین صحنه جنجالی فصل جدید لیگ برتر ایران است که احتمالا بحث در مورد آن به این زودی‌ها تمام نخواهد شد، خصوصا در کری‌ و بحث‌های هواداری.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها