کد خبر: 692985
تاریخ انتشار :

به دنبال سرمربی بعدی برای نیمکت پرسپولیس باشید!

تغییر روی نیمکت پرسپولیس با این کارنامه درخشان، چیزی بیشتر شبیه به یک شوخی حاکم بر فضای تندروی مجازی است.

به دنبال سرمربی بعدی برای نیمکت پرسپولیس باشید!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، پرسپولیس فصل را خوب شروع کرد، اما این سه تساوی در هفته‌های اخیر و البته سبک بازی نه چندان خوشایند کمی هواداران این تیم را نگران ساخته است. مشکلات اطراف این باشگاه به قدری زیاد شده که نتیجه گرفتن برای هر کسی در این موقعیت شاید غیرممکن باشد، اما پرسپولیس علی‌رغم این شرایط دشوار نیز هنوز از شانس قابل توجهی برای کسب موفقیت در تمامی جام‌های پیش‌رو برخوردارند. حرف آخر را همین اول بزنیم: شب عید 1402 پرسپولیس تقریبا هیچ شانسی برای قهرمانی در لیگ برتر نداشت و 10 خرداد سه گانه‌ای فراموش نشدنی را جشن گرفت. اما آیا تیم یحیی گل‌محمدی واقعا در بحران است؟ در فضای مجازی برخی گروه‌های تندرو شرایط این تیم را وخیم دانسته و تا جایی پیش رفته‌اند که حتی به دنبال نام سرمربی بعدی هستند، اما بررسی واقعیت موجود در باشگاه موید حقایق دیگری است.

یک- اولین و مهم ترین نکته اینکه پرسپولیس به عنوان مدافع عنوان قهرمانی به اندازه نرمال و طبیعی تقویت نشده و نتوانست ترکیب خود را نسبت به فصل قبل بهبود بخشد. شهاب ، کنعانی زادگان، ریگی، نبیل باهویی و یاسین سلمانی پنج بازیکن مطرحی اضافه شده به اسکواد قرمزپوشان بودند و بازیکنان مطرحی چون سیامک نعمتی، عیسی آل کثیر، کامیابی نیا، پریرا و مهدی عبدی نیز از این تیم جدا شدند و در حقیقت تفاوت چندانی در وزن کیفی تیم حاصل نشد. تیمی که قصد دارد در این مارکت دشوار و برابر این رقبای قدرتمند چه در لیگ برتر و چه در آسیا به موفقیت برسد، قطعا نیاز به تقویت بیشتری دارد. تصور کنید یک یا دو بازیکن خارجی باکیفیت و یا همین ستاره‌های ایرانی حاضر در تیم های دیگر چقدر شرایط را متفاوت رقم می‌زدند.

دو- مشکلات مالی همچنان یکی از عناصر جدانشدنی و همیشگی دو تیم بزرگ پایتخت است. پرسپولیس و استقلال در فصل تابستان به شدت درگیر قانون جدید و عجیب سقف قرارداد بوده و نتوانستند ترکیب خود را تقویت کنند. علاوه بر این بحث نارضایتی بازیکنان و کادر فنی دو تیم از شرایط مالی، مانده فصل قبل، پرداختی سال جدید و موارد مشابه، تمرکز را به معنای واقعی از آنها گرفته و در مورد خاص پرسپولیس، این تیم حتی در تامین غذای روزانه بازیکنان و یک زمین چمن مناسب نیز عاجز مانده و هر هفته شاهد تعارض و درگیری میان مدیریت و کادر فنی و بازیکنان هستیم. این موارد شوخی نیست و بی‌تردید نقش مهمی در موفقیت یا عدم نتیجه‌گیری یک تیم بزرگ دارد.

سه- مصدومیت‌های متوالی یکی دیگر از دلایل مهم شرایط فعلی پرسپولیس لقب گرفته است. یاسین سلمانی مهم‌ترین خرید تیم بود که فصل را از دست داد و این اتفاق ناگوار در مورد مرتضی پورعلی‌گنجی، شاید بهترین مدافع یک دهه اخیر فوتبال ایران نیز تکرار شد. وحید امیری تقریبا در این فصل بازی نکرده و مهدی ترابی نیز بازی‌های بسیاری را به همین دلیل مشابه از دست داده است. دیروز بخش قابل توجهی از ترکیب حتی حاضر در زمین نیز بیمار بودند و دانیال و عالیشاه نیز شرایط حضور در میدان را پیدا نکردند. از بهترین تیم‌های دنیا هم که حداقل نیمی از ترکیب اصلی را بگیرید، قطعا نمی‌توانند همه کیفیت سابق خود را دوباره به نمایش بگذارند.

چهار- حواشی اطراف باشگاه بیش از اندازه طبیعی است و تقریبا هر روز یک خبر عجیب از پرسپولیس مخابره می‌شود. کنعانی به علت حواشی خودساخته هنوز به فرم آماده فصول قبل نرسیده، این باشگاه درگیر میزبانی، بحث کسر امتیاز در لیگ، شرایط عجیب در میزبانی در آسیا، محرومیت از تماشاگران در مقاطعی از فصل، چمن وحشتناک استادیوم خانگی، حواله سرقتی خودرو از بازیکنان و هزار و یک حاشیه غیرمنتظره دیگر در طول همین مدت کوتاه از آغاز فصل بوده و بعید به نظر می‌رسد باشگاهی در چنین موقعیتی از تمرکز و آرامش لازم برای استمرار موفقیت آن هم در این مسیر دشوار و مملو از رقبای بزرگ و آماده باشد.

پنج- بخشی از مشکلات پرسپولیس نیز خودساخته است. از افرادی باسابقه طولانی مدت در فوتبال بعید است به این راحتی تن به درگیری‌های لفظی و کری‌خوانی پیش از هر مسابقه با رقیب و تلویزیون و هر جای دیگری بشوند. بخش زیادی از انرژی پرسپولیس، کادر فنی و بازیکنان این تیم در هفته‌های اخیر محبوس جنگ کلامی با کادر فنی و بازیکنان استقلال شد و به نظر حداقل از نظر نتیجه، این پرسپولیس بوده که بیشتر از این رویه آسیب دیده است. فراموش نمی‌کنیم که یحیی و کادرش هر وقت در آرامش و سکوت کار کرده‌اند موفق هم بوده‌اند، نمونه‌ای روشن آن هم بهار 1402 و روزهایی که یحیی در سکوت مطلق از شش صبح تا 12 شب در ورزشگاه شهید کاظمی برای موفقیت مبارزه می‌کرد. نتیجه؟ رقم خوردن سه گانه و یکی از بهترین مقاطع تاریخ باشگاه پرسپولیس.

پرسپولیس در ماه های ابتدایی فصل شرایط استراتژیک چندان مناسبی ندارد و در حقیقت موقعیت حول محور این باشگاه چندان رو به سمت موفقیت نیست، اما کادر فنی و بازیکنان این تیم بارها در فصول اخیر ثابت کرده‌اند می‌توانند چنین روزهای دشواری را سپری کنند. کسب سه تساوی متوالی، داشتن شانس صعود به دور بعد لیگ قهرمانان و قرار داشتن در کورس قهرمانی لیگ برتر به هیچ عنوان حاکی از شرایط بحرانی یک تیم نیست و همین بارسلونا یا بایرن مونیخ نیز در همین فصل چنین مقطعی را تجربه کرده‌اند.

هواداران پرسپولیس باید بدانند بخش زیادی از انتظار موفقیت همیشگی و پیروز شدن بدون توقف، توسط همین کادر فنی و بازیکنان ساخته شده و وظیفه آنها در موقعیت فعلی فقط حمایت همه جانبه از این گروه حداقل تا پایان فصل است. یحیی گل‌محمدی بارها ثابت کرده برای پرسپولیس از نظر فنی حتی رقیبی هم برای خود نمی‌بیند و یک بار دیگر چالش بازگشت به اوج پیش روی او قرار گرفته؛ مقابل مردی که به کرات ثابت کرده استاد تغییر شرایط و بازگشت به مسیر موفقیت است. اما یک شرط مهم وجود دارد؛ خبری از قهر و گلایه نباشد و یحیی دوباره تمام تمرکز خود را روی برطرف کردن نقاط ضعف تیمش بگذارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها