کد خبر: 696643
تاریخ انتشار :

پیام روشن فولاد آرنا: خطیر قانونت را قیچی کن!

نکونام بارها از ضعف های موجود در اسکواد تیمش و ضعف مهره های خلاق صحبت کرده که اگر این نقیصه در نیم فصل رفع نشود، انتظار قهرمانی از این استقلال، غیرممکن به نظر می رسد.

پیام روشن فولاد آرنا: خطیر قانونت را قیچی کن!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، دیدار برابر فولاد ثابت کرد که صدرنشینی استقلال در این مقطع از فصل، نتیجه یک کار بزرگ است که توسط جواد نکونام و عناصری به دست آمده که او برای چینش ترکیب تیم در اختیار داشته است. بازیکنانی که توانسته اند در دیدارهای ابتدای فصل اصطلاحا کار را در بیاورند. اما در دو دیدار اخیر آبی پوشان، آنها دچار مشکلاتی برای گذر از سد دفاعی رقبا شده اند.

از همین ابتدای به نگارش درآمدن این متن تا انتهای آن باید این نکته را بولد شده در ذهن بسپارید که آنچه می خوانید، یادداشتی برای پایین آوردن ارزش بازیکنان استقلال یا زیر سوال بردن زحمات آنان نیست، بلکه برعکس، در اینجا قصد داریم با این حقیقت روبرو شویم که موجودی استقلال با سایر رقبا، چه در درون زمین و چه روی نیمکت، تفاوت فاحشی دارد و این را می توان هم در عملکرد تیم و هم در گفتار سرمربی پیدا کرد.

تصویب قانون سقف بودجه و قراردادهای سنگینی که در دوره مدیریت های قبلی با بازیکنان بسته شده بود، این پیام بزرگ را در ابتدای فصل به همراه داشت که نباید از استقلال نکونام انتظار شگفتی و انجام کارهای بزرگ داشت. موضوعی که حتی مدیران باشگاه نیز آن را به گوش سرمربی رسانده و به وی اعلام کرده بودند حتی در صورت کسب رده پنجم نیز از عملکرد وی رضایت خواهند داشت!

از بحث های حاشیه ای و پیش زمینه ای که بگذریم، به بازی با فولاد می رسیم که ناتوانی استقلال در باز کردن سد دفاعی چند لایه میزبان نشان دهنده عدم حضور حداقل 2 تا 3 بازیکن کلیدی در ترکیب این تیم بود تا بتوانند روی مهارت های فنی و انتخاب های درست در لحظات کلیدی بازی، تیم را به گل رسانده و روند بازی را کاملا تغییر دهند.

مالکیت 70 درصدی در فولاد آرنا و عدم خلق موقعیت 100 درصد گلزنی، به خوبی این موضوع را نشان می دهد که استقلال نکونام دارای نقایص زیادی است که این موضوع هرگز به بحث فنی یا دانش فوتبالی کادرفنی برنمیگردد بلکه برعکس، عدم در اختیار داشتن عناصر لازم برای رسیدن به دروازه فولاد، عامل اصلی این موضوع است.

این را ما نمی گوییم بلکه خود سرمربی جوان استقلال در نشست خبری بعد از بازی می گوید: «بازی کاملا دست ما و تحت کنترل بود. حریف دفاع چند لایه داشت و سخت بود به دروازه آنها برسیم. در این مواقع نیاز به بازیکنان خلاق دارید که نتیجه را عوض کنند. تعویض‌هایی هم انجام دادیم اما نتوانستیم پیروز شویم هرچند که حریف را تحت فشار گذاشتیم.»

عدم وجود بازیکن خلاق در ترکیب استقلال، همان تکه پازل گمشده در افکار سرمربی است. شاید اگر به ابتدای فصل بازگردیم و بازیکنانی مانند روبرتو تورس، یاسین سلمانی یا رضا اسدی که در لیست خرید نکونام بودند، جذب این تیم می شدند، اتفاقات دیگری در فولاد آرنا اهواز یا فولادشهر اصفهان رخ می داد و استقلال هرگز امتیازاتی را در این دو شهر جا نمی گذاشت.

شاید باید گفت که نکونام قربانی قانونی شد که امسال فوتبال کشور را زیر و رو کرد، هر چند که در راستی آزمایی و رعایت آن توسط تمامی تیم های لیگ، شبهاتی وجود دارد. باید گفت که طبق ادعای خود نکو، او حاضر بود تیمش قانون سقف بودجه را دور زده ولی امروز روبرتو تورس، رضا اسدی یا حتی مهدی قایدی و محمد محبی را در اختیار داشته باشد تا با دست بازتری به مصاف رقبا برود.

خود نکونام در یکی از نشست های خبری گفته بود: «اگر بنا بر کم کردن یک امتیاز طبق هزینه‌ها بود، مشکلی ندارم به ابتدای فصل بازگردیم تا تمام بازیکنان را بگیریم و یک امتیاز یا حتی ۳ امتیاز کم کنند. مشکلی نبود زیرا در طول فصل می‌شد این امتیازها را جبران کرد.» بدون شک بالا و پایین کردن این گفته ها نشان می دهد که سرمربی استقلال بیراه هم نمی گوید. تیم او امروز با فقر بازیکن خلاق و کلیدی روبرو است و داشتن انتظار قهرمانی یا پیروزی در همه مسابقات، یک تفکر غیرمنطقی است.

البته که دست خالی نکونام تنها به بخش هجومی تیم محدود نمی شود و استقلال همین امروز، با یک بحران بزرگ در خط دفاعی روبرو شده و وضعیت مدافعین برای دربی وخیم است! آبی ها به اجبار از روزبه چشمی در نقش یک مدافع استفاده می کنند ولی واقعیت این است که نکو در حال حاضر، فقط و فقط یک مدافع تخصصی در اختیار دارد و بدون شک این موضوع برای تیمی که قصد دارد با رقبای قدرتمندی چون سپاهان و پرسپولیس رقابت کند، مشکلات بزرگی را به وجود می آورد.

محمدحسین مرادمند پس از مصدومیت در بازی با تراکتور، هنوز به تمرینات بازنگشته و وضعیت ایمان سلیمی نیز مبهم است. گفته می شود او از ناحیه همسترینگ آسیب دیده و باید دید به دربی می رسد یا نه. در چنین وضعیتی، آرمین سهرابیان تنها مدافع تخصصی استقلال است و هیچ عقل سلیمی با این بضاعت و این امکانات، از استقلال انتظار معجزه ندارد مگر اینکه مدیریت باشگاه در نقل و انتقالات نیم فصل، حداقل چهار خرید موثر داشته باشد: یک مدافع، یک هافبک خلاق و دو عنصر تهاجمی که این موضوع اولا نیازمند جدایی چهار بازیکن است و دوما باید سقف بودجه نیز رعایت شود!

در پایان و با احترام به تلاش و ارزش کار بازیکنان استقلال در هفته های سپری شده، باید گفت که اسکواد فعلی استقلال هرگز توان رقابت با سپاهان و پرسپولیس را ندارد و اگر بگوییم دست خمس هم از نکونام بازتر است، بیراه نگفته ایم. آغاز رقابت های جام ملت های آسیا و تعطیلی طولانی مدت لیگ، بهترین فرصت برای کادرفنی و مدیریت باشگاه است تا دور هم جمع شده و با انتخاب به موقع لیست خروجی های تیم، بازیکنان موردنظر سرمربی را جذب کنند تا استقلال بتواند در نیم فصل دوم به کورس رقابت با دیگر مدعیان ادامه دهد. در غیراینصورت، انتظار قهرمانی یا رقابت با تیم های مدعی آن هم تا روز آخر لیگ، به نظر می رسد شدنی نباشد.

در اینجا نیز باید پای مدیرعامل استقلال را به میان آورد که یکی از بانیان اجرای طرح سقف بودجه است. مصوبه ای که امروز یقه آبی پوشان را گرفته و علی خطیر نیز اصرار زیادی روی رعایت آن دارد، اما وضعیت موجود نشان می دهد که این تیم حتما به جذب چند بازیکن در نیم فصل نیاز دارد و باید از الآن چاره ای برای آن اندیشید. بی شک مدیر استقلال همچنان مجبور به رعایت سقف بودجه تیمش است ولی در سوی مقابل نکونام راضی است که تیمش با کسر امتیاز مواجه شود ولی در نیم فصل عناصر مورد نیازش جذب شوند. باید دید که اتفاقات در زمستان سرد و احتمالا پرخبر استقلال چگونه رقم خواهد خورد. شما به عنوان هوادار استقلال همچنان روی رعایت سقف بودجه اصرار دارید یا حاضرید قانون خطیر قیچی شده و تیمتان امتیاز از دست دهد ولی در نقاط مختلف زمین تقویت شود؟

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها