کد خبر: 697956
تاریخ انتشار :

سوپر استارهای سنگ‌نوردی ایران در المپیک

ورزش ایران می تواند برای نخستین بار حضور سنگ نوردان خود در بازی های المپیک ٢٠٢٤ پاریس را تجربه کند، تجربه ای گرانبها حتی با طعم شیرین مدال.

سوپر استارهای سنگ‌نوردی ایران در المپیک
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، ورزش ایران توسط فدراسیون کوهنوردى و صعودهاى ورزشى آن هم در رشته جذاب و دیدنى سنگنوردى، توانایى کسب سه سهمیه‌ى ارزشمند بازی‌هاى المپیک ٢٠٢٤ و راه یابى به بزرگترین جشنواره‌ى رشته‌هاى مختلف ورزشى را در پاریس، توسط دو ورزشکار زن و یک مرد عنوان دار و سنگنورد خود داراست.

رشته‌ى سنگنوردى براى اولین بار دوره‌ى گذشته المپیک وارد این بازی‌ها شد تا سنگنوردان زن و مرد جهان در ٢٠٢٠ توکیو در ماده کمباین در دو بخش لید (سر طناب) و بولدر (سنگ کوتاه) به رقابت بپردازند.

در حقیقت رشته سنگنوردى المپیک ٢٠٢٠ توکیو تنها در یک ماده برگزار مى‌شد و هر کشورى تنها دو فرصت کسب مدال در بخش زنان و مردان را در اختیار داشت.

اما در المپیک ٢٠٢٤ پاریس شاهد حضور گسترده‌تر و توزیع مدال‌هاى بیشترى در رشته‌ى ورزشى سنگنوردى زنان و مردان خواهیم بود و شانس سنگنوردان کشورمان هم در کسب سهمیه و حتى کسب مدال ارزشمندترین بازی‌هاى ورزشى کم نخواهد بود و دور از ذهن نیز نیست.

رشته‌ى سنگنوردى در المپیک پیش روى پاریس بر عکس ٢٠٢٠ توکیو، در دو بخش سرعت و کمباین زنان و مردان برگزار مى‌شود، یعنى چهار فرصت کسب مدال براى هر کشور.

مدال ماده کمباین که بیشتر مهارتى و تجربى به حساب مى‌آید در مجموع عملکرد و امتیازات هر ورزشکار، در دو رقابت لید و بولدر اهدا مى‌شود.

در بخش سرعت هم که براى نخستین بار در المپیک برگزار خواهد شد هر ورزشکار باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن که تنها بین پنج یا زیر پنج ثانیه است سطح عمودى تخته‌ى سنگنوردى با موانع را پشت سر بگذارد.

•به این سه نام پر مدال و افتخار توجه کنید:

الناز رکابى، رضا علیپور و محیا دارابیان.

سه سنگنوردى که در دو ماده‌ى سرعت و کمباین شانس کسب سهمیه بازی‌هاى المپیک ٢٠٢٤ پاریس را داشته و حتى مى‌توان با آماده سازى مطلوب، اردوهاى بین المللى و حضور در تورنمنت‌هاى معتبر خارج از کشور، شرایط و شانس مدال آورى در المپیک را هم براى آنها بالا برد.

ورزش ایران در تمام ادوار مختلف بازی‌هاى المپیک توانسته در رشته‌هاى ورزشى کشتى آزاد، فرنگى، تکواندو، وزنه بردارى، پرتاب دیسک در دو و میدانى، کاراته و تیراندازى مدال‌هاى طلا، نقره و برنز را کسب کند.

اما شاید بتوان سنگنوردى را به ویژه با رضا علیپور و الناز رکابى رشته‌ى تازه واردى به المپیک معرفى کرد که مى‌شود روى کسب سهمیه و افتخارآفرینى ورزشکارانش حساب ویژه باز کرد.

هر سه ورزشکار عنوان دار سنگنورد کشورمان براى رسیدن به پاریس دو رقابت و فرصت پیش روى کسب سهمیه در اردیبهشت و خرداد ١٤٠٣ دارند که باید عملکرد و امتیاز مجموع در شانگهاى چین و بوداپست مجارستان، منجر به کسب مجوز ورود به المپیک ٢٠٢٤ براى هر کدام شود.

رقابت‌های سنگنوردی انتخابی و کسب سهمیه‌ى المپیک پاریس در دو مرحله برگزار می‌شود.

مرحله اول ۲۷ تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در شانگهاى بندر بزرگ کشور چین و مرحله دوم ۳۱ خرداد تا سوم تیر به میزبانی بوداپست در مجارستان.

رضا علیپور و محیا دارابیان در ماده سرعت و الناز رکابی در ماده کمباین یا همان ترکیبی در دو بخش لید و بولدر براى کسب سهمیه‌ى المپیک ٢٠٢٤ با رقیبان به رقابت خواهند پرداخت.

•محیا دارابیان و فرصت کسب یکى از پنج سهمیه

دختر ٢١ ساله زنجانى سنگنورد بخش سرعت کشورمان که هنوز در سطح بزرگسالان جهان و آسیا مدالى کسب نکرده اما افتخارات مهم بیشمارى در رده سنى نوجوانان و جوانان قاره کهن به خود اختصاص داده، مى‌تواند یکى از پنج سهمیه باقى مانده المپیک را در مجموع رقابت‌هاى شانگهاى و بوداپست به خود اختصاص دهد. در این بخش تاکنون ٩ سهمیه توزیع شده است.

-افتخارات مهم محیا دارابیان در سنگنوردى:

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها