کد خبر: 699112
تاریخ انتشار :

چه کسی می‌خواهد یحیی از پرسپولیس برود

اگر یحیی واقعا قصد جدایی دارد، بخش زیادی از این نوشته تمجید از دستاوردهای او ست و البته بخشی نیز سوالات بی جواب هواداران.

چه کسی می‌خواهد یحیی از پرسپولیس برود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، تساوی غیرمنتظره پرسپولیس در رفسنجان برابر مس بحران زده با یک اتفاق عجیب دیگر همراه شده و یحیی گل‌محمدی از حضور در ادامه فصل روی نیمکت پرسپولیس انصراف داد چه کسی می‌خواهد یحیی از پرسپولیس بروداگر یحیی واقعیمکت پرسپولیس انصراف داد. علیرغم فتح افتخارات فراوان، یحیی مثل هر سرمربی دیگری روی نیمکت تیم‌های بزرگ، فرصت چندانی برای نتیجه نگرفتن ندارد و بعد از سپری کردن یک بهار تاریخی و فراموش نشدنی در باشگاه پرسپولیس، او در همین فصل نیز انتقادات فراوانی را متحمل شده و حتی بعد از حذف از لیگ قهرمانان مورد حمله هواداران پرسپولیس قرار گرفت. اما لحن و حالت یحیی گل‌محمدی شاید باعث شده هواداران پرسپولیس تصور کنند این بار تصمیم او برای جدایی جدی بوده و درست در دی ماه 1402، دوره چهار ساله و موفقیت آمیز او روی نیمکت باشگاه رو به پایان است.

یک- یحیی گل‌محمدی در طول چهار سال حضور روی نیمکت پرسپولیس سه عنوان قهرمانی لیگ و یک فینال لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کرد تا از این حیث به یکی از مهم‌ترین نام‌های تاریخ این باشگاه تبدیل شود. شکست ناپذیری در دربی و جام‌های متوالی، یحیی گل‌محمدی را همین حالا نیز به یکی از بهترین سرمربیان تاریخ فوتبال ایران کرده و در این مورد تردیدی وجود دارد. در همین فصل جاری نیز علیرغم مشکلات متفاوت و محسوس، فاصله پرسپولیس با صدر جدول دو امتیاز است و همین فصل قبل قرمزپوشان اختلاف امتیاز بیشتری را نیز جبران کردند.

دو- پرسپولیس شب گذشته نمایش اصلا خوبی برابر مس رفسنجان نداشته و در برابر تیمی که پنج باخت متوالی متحمل شده بود، موقعیت چندانی نساخته و به تساوی رضایت داد. تلاش ساکت الهامی با پنج هافبک برای بستن راه حملات حریف نتیجه داده و باز هم مهدی ترابی بی اثر شد. اما علیرغم این نتیجه نه چندان خوب نیز تیم یحیی گل‌محمدی نیم فصل را با فاصله کمی با صدر جدول تمام کرد و کارنامه این سرمربی در فصل جاری نیز قابل دفاع است. علیرغم انتقادات جدی به سبک بازی پرسپولیس، بخش قابل توجهی از هواداران این تیم مشکلات موجود را نیز قبول داشته و تصور می کنند  در صورت بهبود این اوضاع، قرمزپوشان در تقویم سبک نیم فصل دوم می‌توانند عملکرد بهتری ارائه دهند.

سه- سر ناسازگاری و اعتراضات یحیی گل‌محمدی از فصل تابستان و در مورد چند موضوع آغاز شد که در ادامه همه آنها را مرور خواهیم کرد. یارگیری پرسپولیس نه به خوبی فصل قبل، اما چندان هم بد نبود و اضافه شدن بازیکنانی چون کنعانی، شهاب زاهدی و یاسین سلمانی و البته حفظ همه ستارگان، باعث شد این تیم با اسکواد قابل قبولی (نه فوق العاده و به عنوان مثال به کیفیت سپاهان) روانه فصل شود. اما جدایی بی برنامه مهدی عبدی و در ادامه عیسی آل کثیر، باعث شد یحیی گل‌محمدی در خط حمله شرایط بغرنجی را تجربه کند و اضافه شدن نبیل باهویی نیز به هیچ عنوان مورد رضایت این سرمربی قرار نگرفت.

چهار- بحران مصدومیت در فصل جاری به شدت گریبان پرسپولیس را گرفته و از این حیث حق با یحیی گل‌محمدی است. سه مهره باکیفیت و تاثیرگذار به نام پورعلی گنجی، یاسین سلمانی و وحید امیری و در واقع حدود 30 درصد مهم ترکیب غایب هستند و چندین بار بازیکنان مهمی چون مهدی ترابی، عالیشاه و .... نیز مدتی شرایط بازی کردن نداشته اند. پس در واقع اسکواد پرسپولیس در شرایط نرمال چندان بد نبود، اما مصدومیت های طولانی مدت نقش مهمی در افت عملکرد قرمزپوشان داشت که این هم می تواند بدشانسی تلقی شود و هم گاهی به کیفیت کادر فنی و بدنسازی تیم مربوط است.

پنج- سرمربی پرافتخار پرسپولیس دیروز مدعی شد بعد از استعفای سه ماه پیش، پیام دلگرم گننده ای از سوی مدیریت به او برای ادامه همکاری ارسال نشده. البته یحیی گل‌محمدی به این مورد با جزئیات اشاره نکرد و مشخص نیست مدیران پرسپولیس در طول این سه ماه در چه رابطه ای مرتکب اهمال و کم کاری شده اند. همچنین فصل نقل و انتقالات زمستانی تازه آغاز شده و ممکن است پرسپولیس چند بازیکن جدید به ترکیب خود اضافه کند. بهتر است یحیی گل‌محمدی به طور دقیق و با جزئیات، اشاره کند کدام یک از انتظارات او در طی سه ماه اخیر برآورده نشده است.

شش- پرسپولیس دیروز به نظر از اشتباهات داوری سود برد و یک موقعیت خوب از حریف در نیمه دوم از آنها گرفته شد، اما در چند هفته اخیر اوضاع از این حیث به ضرر آنها بوده و البته در ابتدای فصل نیز شرایط برعکس بود. در واقع به نظر نمی‌رسد پرسپولیس در فصل جاری ضرر محسوسی از داوری کرده باشد و حتی برخی معتقدند اوضاع گاهی نیز به سود آنها بوده است. پس احتمالا پذیرش نقش محسوس داوری در شرایط پرسپولیس چندان منطقی نیست و اغلب حتی هواداران این باشگاه نیز تصور نمی‌کنند قدرت یا نیرویی در این مورد خاص به ضررشان عمل می‌کند.

هفت- اما استعفای یحیی گل‌محمدی در پایان بازی با مس رفسنجان، محل سوال بسیاری از هواداران پرسپولیس شده و در واقع کمتر کسی از دلایل این تصمیم تکراری و جنجالی مطلع است. پرسپولیس حدود دو ماه برای تقویت ترکیب خود و البته کاهش اشتباهات تاکتیکی فرصت دارد و شرایط جدول به شکلی است که آنها می توانند دوباره روزهای درخشان فصل قبل را تکرار کنند. به نظر با آرای جدید انضباطی، رقابت بین تیم های مدعی کمی متعادل‌تر شده و احتمال جبران این دو امتیاز در نیم فصل دوم وجود دارد. اضافه شدن یک مهاجم، هافبک دفاعی و شاید مدافع چپ، پرسپولیس را دوباره تبدیل به تیمی خطرناک می کند و البته شاید در صورت ماندن، این وظیفه یحیی گل‌محمدی است که در مورد خریدهای جدید وسواس بیشتری به خرج بدهد.

هشت- سرمربی باتجربه سرخپوشان اما اگر قصد دارد از این رویه به عنوان اهرم فشار برای رسیدن به خواسته های خود استفاده کند، حداقل باید مطلع باشد که این تصمیم چندان مورد پسند هواداران نیست. البته پرسپولیس حدود دو ماه برای استخدام یک سرمربی دیگر و تطبیق با تفکرات فرد جدید فرصت دارد و از این حیث شاید یحیی به سود باشگاه مورد علاقه خود عمل کرده باشد. اما همچنان بخش قابل توجهی از هواداران و البته بازیکنان (به عنوان دو اهرم حائز اهمیت در سرنوشت ادامه فصل این تیم) معتقدند تلاش یحیی گل‌محمدی و البته مدیریت باشگاه برای حل مشکلات موجود، بهترین گزینه برای تکرار موفقیت در ادامه فصل خواهد بود، مگر اینکه خود این سرمربی هیچ علاقه ای به ادامه همکاری نداشته باشد.

نه- اما اگر یحیی گل‌محمدی به هر دلیلی به این جمع بندی رسیده که دیگر شرایط فعالیت و در واقع موفقیت در این پرسپولیس فراهم نیست، احتمالا دلایل ذکر شده تغییری در تصمیم او ایجاد نخواهد کرد. به هر حال بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس رضایت چندانی از عملکرد مدیریت در ماه های اخیر ندارند و در بسیاری از موارد حق با آنهاست. اما همچنان به نظر می رسد حداقل بازیکنان علاقه زیادی به ادامه فعالیت زیر نظر همین کادر فنی فعلی دارند و این شاید تنها روزنه امیدواری هواداران یحیی گل‌محمدی برای ادامه حضور این سرمربی روی نیمکت باشد.

ده- همان ابتدای مطلب اشاره روشنی به افتخارات تحسین برانگیز یحیی گل‌محمدی روی نیمکت پرسپولیس شده و او در یک سال اخیر خارج از فوتبال نیز مورد پسند بسیاری قرار گرفته است. بی تردید از او به عنوان یکی از بهترین و مهم‌ترین سرمربیان تاریخ پرسپولیس یاد خواهد شد، اما تجربه نشان داده استعفای یحیی گل‌محمدی لزوما به عنوان پایان دوران حضور او در پرسپولیس نیست. اگر قرار به ادامه همکاری باشد، باید تلاش گسترده‌ای در خصوص حل مشکلات قابل توجه ترکیب فعلی پرسپولیس انجام شود و این هدف قطعا بدون حضور یک سرمربی و مدیر هماهنگ در باشگاه میسر نخواهد بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

پر بازدیدها

دیگر رسانه ها