کد خبر: 701615
تاریخ انتشار :

پنج فرمان اوسمار: از کنترل رختکن تا ایجاد آرامش

مهم‌ترین چالش پرسپولیس با اوسمار قرار گرفتن در همان مسیر اقتدار هشت سال اخیر خواهد بود.

پنج فرمان اوسمار: از کنترل رختکن تا ایجاد آرامش
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ورزش سه، اوسمار لوس ویرا اولین سرمربی برزیلی تاریخ پرسپولیس خواهد بود. قبل از این در این باشگاه مربیانی از کرواسی، آلمان، آرژانتین، روسیه، پرتغال و... آمده و بعضا رد و نشانی از خود بر جای گذاشته‌اند اما اوسمار اولین برزیلی تاریخ پرسپولیس به عنوان نفر اول کادر فنی خواهد بود.

پرسپولیس طی هشت سال گذشته از بازیکن برزیلی شانسی نیاورد و هر چه از مهد فوتبال در این تیم ظاهر شد انگار که برزیلی نبود و خسارتی سنگین روی دست باشگاه گذاشت و حالا باید دید مربی برزیلی چقدر به این تیم می‌سازد.

اتفاقا اوسمار خیلی شبیه مربیان برزیلی نیست. نه خلق و خوی او و نه ظاهر فیزیکی‌اش چندان تناسبی با برزیلی‌هایی که در فوتبال ایران کار کرده‌اند یا غالبا روی نیمکت تیم‌های مشهور برزیل دیده‌ایم، نیست. انگار او یک مربی اروپایی است که در برزیل متولد شده و کار کرده؛ با دیسپلین، نه چندان خونگرم، اهل علم و منطق و البته درونگرا.

با این حال روزی که در دربی 102 او با تخته شاسی CBF (فدراسیون فوتبال برزیل) لب خط طولی به سمت یحیی گل محمدی رفت تا نکته‌ای فنی را به او گوشزد کند یادمان آمد که این مربی در برزیل آموزش دیده، کار کرده و آبدیده شده و حالا دیگر می‌توان گفت فوتبال پرهیاهوی ایران با تمام پیچیدگی‌ها و عجایبش را هم می‌شناسد.

اوسمار فصل قبل در پی حملات و انتقادهای هواداران پرسپولیس از دستیاران یحیی همراه با دو مربی خارجی دیگر به این تیم آمد. تقدیم قهرمانی به استقلال در لیگ بیست و یکم و فشاری که روی کادر فنی پرسپولیس وارد آورد در نهایت یحیی را مجبور کرد تا دستیاران معتمدش را کنار بگذارد و از مربیان خارجی در کنار خود استفاده کند.

اوسمار خیلی دیر و در فاصله حدودا دو هفته مانده به شروع فصل به پرسپولیس اضافه شد و یکی دو ماه فقط در تمرینات نگاه می‌‌کرد تا اینکه کم کم وارد گود شد و در طراحی تمرین تا تغییرات حین بازی مثل یک کمک فعال به یاری گل محمدی آمد و بعد از سه گانه تاریخی در فصل جاری با توجه به تجربیات فصل قبل نقش پررنگتری هم پیدا کرد.

باشگاه پرسپولیس درست بعد از 17 روز از فسخ قرارداد یحی گل محمدی حالا دستیار او را به عنوان سرمربی انتخاب کرده و حتی اگر این انتخاب تا پایان فصل برقرار باشد این مربی برزیلی در شروع چالشی بزرگ قرار گرفته است.

مهمترین و بزرگترین چالش پیش روی پرسپولیس و اوسمار قرار گرفتن یا ماندن در مسیری است که این تیم در هشت سال گذشته طی کرده و حالا مهمترین و بزرگترین سوال پیرامون او اینکه آیا پرسپولیس با اوسمار در همین مسیر می‌ماند یا از ریل موفقیت خارج خواهد شد؟

دوران احیای پرسپولیس از اواخر لیگ چهاردهم و با حضور برانکو ایوانکوویچ آغاز شد هر چند اعتمادی که به برانکو شد نقش مهمتری نسبت به خدمت گرفتن او در رقم خوردن این دوران طلایی داشت وگرنه شاید بعد از آن شش هفته پایانی لیگ چهاردهم و شروع ضعیف در لیگ پانزدهم این مربی برکنار می‌شد و حالا خبری از این دوران باشکوه در تاریخ باشگاه نبود.

پرسپولیس با برانکو به خودش برگشت و این مسیر با کالدرون و یحیی گل محمدی ادامه یافت اما سوال اینجاست که آیا این تیم با مربی برزیلی آن هم از نوع موقتش همچنان در این مسیر قدم خواهد زد؟

اوسمار لوس برای ماندن در این مسیر کار پیچیده و دشواری پیش روی خود خواهد داشت و حتی اگر به لحاظ فنی توانمندی هدایت این تیم بزرگ را داشته باشد باید جزئیات بسیاری را رعایت کند تا در این لیگ پرهیاهو که شاید نقش دانش و فن در آن کمرنگ‌تر از هر جای دنیا باشد موفق شود.

ویرا و پرسپولیس لیگ برتر و جام حذفی را پیش روی خود دارند که فصل قبل هر دو تا را برده‌اند و قهرمان نشدن در هر کدام از این جام‌ها یعنی ناکامی. مشکلات و دست اندازهای قبلی و بعدی هم نمی‌تواند نظر هوادار سختگیر و پرتوقع را تغییر دهد و حتی واژه «موقت» نیز تاثیری در خواسته‌های افکار عمومی از این مربی برزیلی نخواهد داشت.

اوسمار اما برای قهرمانی باید چند ماموریت مهم را به درستی و با کمترین خطای ممکن پیش ببرد و به نتیجه برساند. اول تکمیل اسکواد تیم با توجه به نقاط ضعف و کمبودهای نیم فصل اول، دوم کنترل فضای رختکن و تحکم در برخورد با بازیکنان حتی از نوع ستاره و ملی پوشش، سوم نزدیک نگه داشتن کادر فنی و بازیکنان در جهت ایجاد همدلی و اتحادی که در زمان یحیی گل محمدی وجود داشت و هیچ  فاصله‌ای بین کادر و بازیکنان دیده نمی‌شد، چهارم ایجاد آرامش در تیم و دوری از هرگونه تنشی که موقعیت او و تیمش را به خطر بیاندازد، پنجم اتخاذ تصمیمات درست فنی و مدیریت بازیکنان در فضای تفاهم و اعتماد متقابل به گونه‌ای که هم تیم نتیجه بگیرد هم کسی قدرت زیر سوال بردن متد مربیگری او را نداشته باشد.

هر کدام از این ماموریت‌ها و اصولی که  اوسمار حتما با کمی بالا و پائین یا عباراتی متفاوت برای خود ترسیم خواهد کرد جزئیات مفصلی دارد که حتما در طول دوران سرمربیگری او نشانه‌هایی از آن بروز خواهد یافت اما وسمار با این پنج فرمان می‌تواند در پرسپولیس تبدیل به یک سرمبی موفق باشد و البته رعایت مجموعه این موارد احتمالا تیم او را در همان مسیر طلایی هشت سال گذشته قرار خواهد داد. در عین حال اگر همه چیز مو به مو و درست انجام شود و البته اوسمار و تیمش مثل فصل قبل کمی هم شانس داشته باشند دیگر هیچ کس به موقتی بودن او و قواره‌اش ایراد نخواهد گرفت و بحث تداوم حضورش در این سمت داغ می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها