کد خبر: 702778
تاریخ انتشار :

نقل و انتقالات سپاهان همه را شگفت‌زده کرد!

سپاهان نقل و انتقالات زمستانی را انگار به شوخی گرفت. سه بازیکن جدا و دو بازیکن اضافه شدند، که این فعالیت هیچ شباهتی به نمایش فوق جنجالی چند ماه پیش آنها نداشت.

نقل و انتقالات سپاهان همه را شگفت‌زده کرد!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش‌ سه"، باورکردنی نبود ولی پایان نیم فصل اول برای سپاهان با سه شکست پیاپی فاجعه‌بار تمام شد تا آنها علاوه بر از دست دادن جایگاه‌شان در صدر جدول دچار فروپاشی درونی هم بشوند.

*جلب توجه دوباره با فسخ ناگهانی سه بازیکن! 

نقطه عطف بحرانی که سپاهان درگیر آن شد به شب قبل از بازی با گل‌گهر بازمی‌گردد که چند ساعت پس از بازگشت 4 امتیاز کسر شده، اجازه حضور 6 ستاره این تیم گرفته شد. این جمع 6 نفره پیام نیازمند، هادی محمدی، احسان پهلوان، رضا شکاری، رضا اسدی و کاوه رضایی بودند و کار آنقدر بیخ پیدا کرد که سپاهانی‌ها یک هفته مانده به پایان نیم فصل قید سه ستاره خود که کاوه رضایی، هادی محمدی و احسان پهلوان بودند را زدند. چند روز بعد هم منوچهر نیکفر اعلام کرد که این سه بازیکن به همراه سیاوش یزدانی و عیسی آل‌کثیر در لیست فروش باشگاه سپاهان قرار دارند، تا در انتظار یک نقل و انتقالات طوفانی دیگر از سوی باشگاه اصفهانی باشیم.

*آرام‌ترین فعالیت نقل و انتقالاتی تاریخ سپاهان! 

سپاهان همواره حتی در سال‌هایی که شرایط دشواری در رتبه‌های میانی جدول رده‌بندی پیدا کرده بود، در مهلت نقل و انتقالات تابستانی و زمستانی فعال و خبرساز بوده است. با این حال شب گذشته در شرایطی مهلت ارسال فهرست آسیایی سپاهان به اتمام رسید و آنها نفرات خود را برای مصاف با الهلال به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کردند که با وجود جدایی سه بازیکن فقط دو بازیکن به این تیم اضافه شدند. یکی علی اصغر اعرابی مهره کلیدی بخش هجومی شمس‌آذر در نیم فصل اول و یکی هم عباس عیسی که مستقیم از تیم چاوز در لیگ برتر پرتغال به ایران آمده تا جانشین احسان پهلوان باشد که حضورش در سپاهان اصلا مانند ذوب‌آهن نشد و فقط چندماه در این تیم بازی کرد.

 

*کاهش قابل توجه لیست خروجی از 6 نفر به 3 نفر!

کسی فکر نمی‌کرد سپاهان که به سختی موفق شده بود در رقابت با پرسپولیس عیسی را جذب کند، به راحتی در زمستان و پس از حواشی پرشماری که در اصفهان برایش ایجاد شد، قید او را بزند. اما این تصمیمی بود که مورایس گرفت تا در کنار احسان پهلوان، دو پرسپولیسی سابق اردوی طلایی‌پوشان نتوانند در تیم جدیدشان موفق باشند. گرفتن این تصمیم البته بسیار سخت بوده و به سقف بودجه هم مرتبط بوده است.

سومین خروجی سپاهان هم ارشیا سرشوق بود که چند مسابقه در نیم فصل به او فرصت رسید اما مورایس معتقد است هنوز برای بازی کردن در تیم پرستاره سپاهان نیاز به پیشرفت دارد و او را به صورت قرضی به ذوب‌آهن واگذار کرد.

در واقع یکی از مهم‌ترین تصمیمات مورایس در پنجره زمستانی مخالفت با جدایی سیاوش یزدانی، هادی محمدی و کاوه رضایی بود که جدایی این سه بازیکن نیز مانند جدایی عیسی باعث تقویت رقیبان مستقیم سپاهان می‌شد. مورایس در واقع با تصمیمی که درباره این سه بازیکن گرفت، نه تنها به حفظ هارمونی تیم خود در آستانه شروع دوباره سه جام کمک کرد که از قدرت گرفتن تیم‌های مدعی دیگر نظیر استقلال و تراکتور که به دنبال سیاوش، کاوه و هادی بودند، جلوگیری کرد.

-دلایل منفعل بودن سپاهان در پنجره زمستانی 

به هر ترتیب سپاهان پنجره زمستانی بسیار آرامی را پشت سر گذاشت و این اتفاقی است که با صلاحدید مورایس و البته با درنظر گرفتن محدودیت‌های فوتبال ایران نظیر سقف بودجه اتخاذ شده است. با این حال می‌توان دلایل محکمی برای منطقی بودن این تصمیم پرمخاطره مورایس که خشم هواداران تیمش را نیز طی هفته‌های اخیر به همراه داشته، برشمرد.

*بازگشت نورافکن

اولین دلیل را شاید بتوان به بازگشت نورافکن به تمرینات و آماده شدن او برای مسابقات نسبت داد. نورافکن با قابلیت بازی در چند پست نظیر مدافع میانی، مدافع چپ، هافبک دفاعی، هافبک هجومی و وینگر چپ برای هر مربی‌ای یک چهره شاخص و کارگشا خواهد بود.

*زمستان فقط از دل دعوا بازیکن خوب بیرون می‎‌آید! 

یکی دیگر از دلایل مهم را می‌توان همان جمله کلیشه‌ای مربیان در نیم فصل دانست که البته به صورت کاملا درست مطرح می‌شود و آن هم اینکه معمولا در نیم فصل جذب بازیکن با کیفیت کار بسیار سختی است و مربیان باید جذب مهره‌های مورد نیاز خود بیشتر روابط ستاره‌های تیم‌های مختلف با باشگاه‌هایشان را رصد کنند. به عنوان مثال این اتفاق برای پرسپولیس رخ داد و آنها که در نیم فصل اول به شدت از فقدان یک مهاجم تمام کننده رنج بردند، به راحتی آل‌کثیر را جذب کردند که مورایس تمایلی به ادامه همکاری با او نداشت.

*سقف بودجه به عنوان مهم‌ترین عامل 

دلیل بعدی سپاهانی‌ها که می‌توان آن را عامل اصلی جدایی عیسی آل‌کثیر هم نامید، قوانین سقف بودجه بود که سبب شد مورایس نتواند بازیکنان با کیفیت بالا که قیمت بالایی در بازار دارند زیر نظر بگیرد و جذب کند. مانند اتفاقی که درباره علی جاسم ستاره عراقی مورد نظر سپاهانی‌‌ها رخ داد.

*سخت بودن ایجاد هماهنگی در بازه کوتاه زمانی

چهارمین دلیلی که مورایس تصمیم گرفت با کمترین تغییرات تیمش را به ادامه مسابقات ببرد، لزوم هماهنگی و انسجام تیمی در بازی‌های سرنوشت‌سازی است که از همین پنج‌شنبه با دیدار رفت برابر الهلال برای سپاهان آغاز می‌شود. و در واقع به همین دلیل هم بود که کاوه رضایی، سیاوش یزدانی و هادی محمدی با وجود قرار گرفتن در لیست فروش، درنهایت با سپاهان ادامه دادند.

-بررسی کلی نفرات سپاهان در نیم فصل دوم 

سپاهان چند روز دیگر بازی حساسی مقابل الهلال برگزار خواهد کرد و به همین دلیل در ادامه این مطلب به مهر‌های در دسترس مورایس در پست‌های مختلف می‌پردازیم: 

خط دروازه: 

پیام نیازمند، نیما میرزازاد، محمدصادق صالحی.

دفاعی میانی: 

محمد دانشگر، هادی محمدی، سیاوش یزدانی، محمد قربانی، امید نورافکن.

دفاع راست: 

رامین رضائیان، آریا یوسفی.

مدافع چپ: 

امید نورافکن، میلاد زکی‌پور.

هافبک دفاعی: 

محمد کریمی، برایان دابو، محمد قربانی، محمدجواد حسین‌نژاد.

هافبک هجومی: فرشاد احمدزاده، رضا اسدی، امید نورافکن، محمدجواد حسین‌نژاد، علی اصغر اعرابی.

وینگر چپ و راست: امید نورافکن، فرشاد احمدزاده، رضا شکاری، رامین رضائیان، رضا اسدی، عیسی عباس، علی اصغر اعرابی.

مهاجم هدف: 

شهریار مغانلو، کاوه رضایی.

-همانطور که مشخص است مورایس با وجود جذب تنها دو بازیکن و جدایی سه بازیکن اصلا شرایط بدی از نظر مهره ندارد. بازگشت نورافکن کار او را نسبت به نیم فصل اول ساده‌تر کرده و چند پسته بودن برخی بازیکنان نظیر نورافکن، قربانی، کریمی، رضائیان، فرشاد احمدزاده و رضا اسدی یکی از ویژگی‌های اصلی سپاهان در لیگ بیست و سوم به شمار می‌رود و به همین دلیل هم هست که در پست‌های مختلف نام یک بازیکن تکرار شده است. با این اوصاف می‌توان اینطور نوشت که اگرچه سپاهان و کادر فنی پرتغالی این تیم در خواب زمستانی بودند، اما به خوبی از شرایط خود مطلع بودند و پس از آرام کردن اوضاع بحرانی هفته پایانی نیم فصل طبق برنامه و آگاهانه منفعل عمل کردند.

*جوانانی که می‌خواهند پدیده‌های جدید باشند

علاوه بر بر 20 بازیکنی که نامشان در بالا  در پست‌های مختلف و در آرایش مورد نظر مورایس که 3-3-4 است آورده شده، سرمربی پرتغالی سپاهان نشان داده علاقه ویژه‌ای به بازیکنان مستعد آکادمی باشگاه دارد و علاوه بر نفراتی مثل اسماعیل قبلی‌پور (ستاره تیم ملی نوجوانان در جام جهانی)، ابوالفضل تیغ‌نورد، علی احمدی، عباس حبیبی، محمدجواد اکبری و مهدی حسینی هم مشتاقانه در انتظار اولین فرصت هستند تا خودشان را مانند حسین‌نژاد با یک نمایش به عنوان یک پدیده مطرح کنند.

هواداران سپاهان روزهای زیادی را طی هفته‌های اخیر با نگرانی درباره کیفیت بازیکنان جدید و انفعال باشگاه در اینباره پشت سر گذاشتند و حالا می‌توانند با در نظر گرفتن موارد مطرح شده در بالا نظر خود را درباره نفرات در دسترس تیم محبوب‌شان در نیم فصل دوم بنویسند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها