کد خبر: 704417
تاریخ انتشار :

بررسی ادعای ایرج حسابی: پروفسور در تور دو فرانس!

ادعای عجیب ایرج حسابی در مورد حضور پدرش در رقابت‌های تور دو فرانس و پنجم شدن در این رقابت‌ها، چند روزی است در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

بررسی ادعای ایرج حسابی: پروفسور در تور دو فرانس!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، بعد از مدت‌ها که خبری از ایرج حسابی، پسر پرفسور حسابی، در تلویزیون نبود، او به تازگی با یک ادعای عجیب و جدید در مورد پدرش همه را شگفت زده کرد. او که در همه این سال‌ها به این متهم بوده خاطراتی غیرواقعی از پدرش تعریف می‌کند و در حال ساختن تصویری غیرواقعی از آن مرحوم است، این بار ادعایی عجیب در حیطه ورزش مطرح کرد و مدعی شد که پرفسور حسابی در سال‌های حضور در فرانسه، در تور دو فرانس شرکت کرده است اما جستجوی کوتاهی در اینترنت خلاف بودن این ادعا را ثابت می‌کند.

توردوفرانس در سال 1903 راه‌اندازی شد و تا سال 1922 دو دسته حرفه‌ای و آماتورها در آن شرکت می‌کردند. از سال 1923 یک دسته جدید به اسم "تور گَردها" به این رقابت‌ها اضافه شد که معمولا افرادی بودند که از روی تفنن قصد حضور در این رقابت‌ها را داشتند و اکثرا به خط پایان نمی‌رسیدند. برای مثال در سال 1928 از 110 نفری که به عنوان تورگرد در تور دو فرانس حضور داشتند، تنها 11 نفر توانستند به خط پایان برسند.

پس از لحاظ تئوری، حضور دکتر حسابی در تور دوفرانس در آن سال‌ها غیرممکن نبوده است. ایشان بین سال‌های 1924 تا 1927 در فرانسه حضور داشتند و پس از آن به ایران برگشتند پس باید حضور ایشان در توردو فرانس در این سال‌ها باشد اما در لیست رکابزنان توردو فرانس در آن سال‌ها نام تنها یک دوچرخه سوار آسیایی دیده می‌شود: کیسو کاوامورو از ژاپن که در سالهای 192 و 1927 یکی از تورگردها بود و در هر دو سال حتی به خط پایان نرسید.

در رده‌بندی کلی توردوفرانس در سال‌های 1924 تا 1927 که در زیر دیده می‌شود هم نام دکتر حسابی در هیچ سالی به عنوان نفر پنجم دیده نمی‌شود.

رده بندی توردوفرانس در سال ۱۹۲۴

رده بندی توردوفرانس در سال ۱۹۲۵

رده بندی توردوفرانس در سال ۱۹۲۶

رده بندی توردوفرانس در سال ۱۹۲۷

با توجه به اینکه آمار کامل رقابت‌های توردوفرانس از سال اول تاکنون در سایت این رقابت‌ها به طور دقیق و تفکیک شده وجود دارد، شاید بهتر باشد آقای ایرج حسابی این بار با جزئیات بیشتر و با مدارکی که ادعا کرده‌اند، سال شرکت مرحوم پدر را در توردوفرانس را اعلام کنند تا با مکاتبه با کمیته برگزاری این رقابت‌ها، نام دکتر حسابی در آمار این تور مهم آورده شود!

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها