کد خبر: 593848
تاریخ انتشار :

انتقاد ترکیه از موضع اروپا در قبال سیاست‌هایش در مدیترانه

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، فواد اوکتای، معاون رئیس‌جمهور ترکیه این مطلب را در پیامی امروز / شنبه/ در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد
وی در پیام کوتاهی افزود: موضع اتحادیه اروپا در قبال فعالیت‌هایی که در فلات قاره‌ای خود در مدیترانه شرقی انجام می‌دهیم، که از یک سو به گفتمان فراخوانده و از سوی دیگر به دنبال طرح‌های دیگری هستند، غیرصمیمانه است.
اوکتای اضافه کرد: ما به زبان صلح و دیپلماسی به خوبی اشراف داریم، اما وقتی مسئله محافظت از حقوق و منافع ترکیه در میان باشد، در انجام اقدامات لازم تردید نمی‌کنیم. فرانسه و یونان این را بهتر از هر کسی می‌دانند. ''
پیش از این رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پیرامون مسائل منطقه‌ای به‌ویژه تحولات دریای مدیترانه شرقی تلفنی گفتگو کرد.
اردوغان در این گفت وگوی تلفنی ضمن اشاره به اینکه ترکیه خواهان یافتن یک راه‌حل عادلانه برای مسئله مدیترانه شرقی است، تاکید کرد: به حفاظت از حقوق و منافع ملی کشورمان در هر زمان و مکانی ادامه خواهیم داد.
وی در این گفت‌وگوی تلفنی با استولتنبرگ همچنین اظهار داشت: ناتو باید به مسئولیت خود در قبال نقض قوانین بین‌المللی و اقدامات یک جانبه‌ای که به صلح منطقه‌ای آسیب می‌رساند٬ عمل کند.
این در حالی است که، «جوسپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از اقدام اتحادیه برای آماده کردن فهرستی از تحریم‌ها علیه ترکیه خبر داده است.
بورل در یک کنفرانس خبری مشترک با «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در برلین، افزود: این تحریم‌ها ممکن است شامل افراد، کشتی‌ها یا استفاده ترکیه از بنادر اروپایی و تحریم اقتصاد آن کشور باشد.
وی اظهار کرد: این تحریم‌ها بر «فعالیت‌هایی که ما غیرقانونی می‌دانیم» متمرکز است.
بورل و ماس تأکید کردند که اتحادیه اروپا ابتدا خواهان گفتگو برای کاهش تنش میان یونان و ترکیه است.
تنش‌های میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه که بویژه در هفته‌های اخیر ابعاد تازه‌تری به خود گرفته، باعث شد که پس از تقویت حضور نظامی فرانسه در این منطقه، آمریکا نیز یک فروند کشتی جنگی خود را در آب‌های نزدیک جزیره کِرِت یونان مستقر کند.
منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما