کد خبر: 596452
تاریخ انتشار :

الکاظمی تعدادی از فرماندهان نظامی را برکنار کرد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نوشته روزنامه القدس العربی چاپ لندن، ناظران تاکید کرده‌اند که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق تلاش می‌کند نقش آن فرماندهان را کم‌تر و نقش نهاد نظامی رسمی عراق را فعال کرده و قانون را إعمال کند.

برجسته‌ترین آن فرماندهان که برکنار شده‌اند، حامد الجزائری، فرمانده تیپ ۱۸ حشد شعبی و وعد القدو، فرمانده تیپ ۳۰ و سرلشکر ستاد اسماعیل شهاب المحلاوی، فرمانده عملیات نینوا هستند.

در همین حال، برخی منابع تاکید کرده‌اند که فهرست‌های دیگری از برکناری‌ فرماندهان و مسؤولان دولتی منتشر خواهد شد.

در همین راستا، انتفاض قنبر، رئیس موسسه "آینده" در واشنگتن گفت: برکناری افراد و تلاش الکاظمی برای مدیریت بحران میان آمریکا و گروه‌های عراقی به عنوان یک میانجی‌گر و طرف سوم فایده بخش نخواهد بود. بازخواست کردن افراد خاصی با برکنار کردن آنها فایده‌ای نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: بخشیدن هر کس که سلاح خود را زمین بگذارد، تنها راه حل است.

در همین حال، اعیاد الطوفان، کارشناس امنیتی و استراتژیک تصریح کرد: برکنار کردن اسماعیل شهاب المحلاوی، فرمانده عملیات نینوا به این علت بود که وی از تیپ ۳۰ حشد شعبی به فرماندهی وعد القدو (حشد شبکی) برای حمله به داعش در زور و حویجه گنعوص در جنوب موصل کمک کرد و نیروهای نظامی ارتش و پلیس را در وضعیت ذخیره قرار داد، بعد از پایان این حمله نیز نیروهای حشد شبکی نپذیرفتند که از این منطقه عقب‌نشینی کنند و در آن ماندند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما