کد خبر: 599354
تاریخ انتشار :

چین: تحریف واقعیت و یکجانبه گرایی حرفه آمریکا است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«وانگ ونبین» روز سه شنبه در نشستی خبری در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات «کلی کرافت» سفیر ایالات متحده در سازمان ملل و حمله به روش همکاری چین با سازمان ملل، گفت: اظهارات کرافت بار دیگر نشان دهنده ناآگاهی و تعصب برخی از سیاستمداران آمریکایی است. چین به عنوان یک عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و دومین تامین کننده بودجه مقرر و مشارکت فعال در ماموریت صلح این سازمان، همواره از چند جانبه گرایی و برنامه ها و اقدامات سازمان ملل حمایت و از اهداف و اصول منشور آن سازمان دفاع می کند.

به گفته وی، طیف وسیعی از ابتکارات و اقدامات مهم چین نشان دهنده حمایت این کشور از چند جانبه گرایی و احساس مسئولیت دربرابر صلح و توسعه جهانی است. با این وصف آمریکا کماکان بر طبل تک جانبه گرایی می کوبد و با تحریف واقعیت ها تلاش دارد تا همکاری دیگر کشورها را با سازمان ملل مورد انتقاد قرار دهد که نمونه آن اظهارات کرافت است.

وی افزود: کارمندان بین المللی کشورهای مختلف همگی بخشی از تیم سازمان ملل هستند. آنها طبق اراده جمعی کشورهای عضو وظایف خود را انجام می دهند و تحت نظارت کشورهای عضو هستند. آنها با توانایی و حرفه ای گری خود ، سهم مهمی در فعالیت های سازمان ملل متحد دارند و شایسته احترام هستند. لذا ادعای بی اساس کرافت توهین به همه آنهاست.

این سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: برخی از سیاستمداران در آمریکا از جمله افرادی مانند کرافت می خواهند با چنین اظهارنظرهایی بین قدرت های دنیا اختلاف ایجاد کنند و با این دستاویز در امور سایر کشورها در سازمان ملل مداخله کنند. آنها در همین راستا از چین انتقاد می کنند و به این کشور انگ می زنند و درواقع حرفه آمریکا مشکل آفرینی و سلطه طلبی و تقابل سیاسی است.

ونبین تصریح کرد که ما در قرن بیست و یکم هستیم و هیچ کسی نمی تواند و نباید به مسیر قدیمی رویارویی جنگ سرد قرن بیستم بازگردد. امروز در مقابل همه گیری کرونا چاره دیگری جز رایزنی برابر و تقویت همکاری برای حمایت از چندجانبه گرایی و حفاظت از سیستم بین المللی سازمان ملل متحد نداریم. امیدواریم که کرافت و سایر سیاستمداران آمریکایی اشتباهاتشان را اصلاح کرده و در مسیر صحیح گام بردارند.

وی در باره سفر «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به هند و تهدید خواندن چین نیز گفت: حملات و ادعاهای پمپئو علیه چین موضوع جدیدی نیست. اینها دروغ های قدیمی هستند که بارها و بارها تکرار می شود و ذهنیت جنگ سرد و تعصب ایدئولوژیک این فرد را به نمایش می گذارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین از وزیر خارجه آمریکا خواست تا این ذهنیت و بازی مجموعه صفر را کنار گذاشته و بیش از این به دنبال ترویج مقوله «تهدید چین» نباشد و اختلاف افکنی و شکاف اندازی بین کشورهای منطقه و تخریب صلح و ثبات را متوقف کند.

وانگ ونبین در مورد برنامه آمریکا برای فروش ۱۰۰ سامانه موشکی دفاعی ساحلی هارپون به تایوان به ارزش ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار نیز گفت: فروش تسلیحات ایالات متحده به منطقه تایوان نقض آشکار اصل یک چین و بیانیه های مشترک چین و آمریکا در پایبندی به این اصل است.

وی تاکید کرد که این اقدامات آمریکا موجب تضعیف حاکمیت و امنیت چین می شود و ارسال علایم نادرست و غلط برای استقلال طلبان تایوانی است و روابط چین و آمریکا را تیره تر کرده و صلح و ثبات در تنگه تایوان را به خطر می اندازد و پکن با آن مخالف است.

او گفت: چین از ایالات متحده می خواهد که به اصل یک چین متعهد بماند.به فروش سلاح و روابط نظامی با منطقه تایوان پایان داده و این فروش تسلیحاتی را لغو کند و به روابط دو کشور و صلح تنگه تایان لطمه نزند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما