کد خبر: 606629
تاریخ انتشار :

حملات هدفمند دسامبر ۲۰۲۰ در افغانستان با تلفات بالا

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، به نقل از خبرگزاری شینهوا، در ماه گذشته میلادی از این ۶۰ تن، ۳۵ نفر در حملات هدفمند در کابل، قندهار، کاپیسا، پروان، غزنی، غور و ننگرهار کشته شدند.

هیچ گروه یا شخصی مسئولیت این حملات هدفمند را در دسامبر برعهده نگرفته است؛ اگرچه مقام‌های افغان، گروه طالبان را مسئول این حملات می‌دانند.

در پی انفجار بمب در کابل که روز پنجشنبه رخ داد، حاجی بهرام‌الدین، راننده دفتر دولتی کاخ ریاست جمهوری افغانستان کشته و رئیسش محمد جاویدولی، زخمی شده است.

روز چهارشنبه، یک خلبان نیروی هوایی افغانستان به نام احمد مسعود عطال از سوی مردان مسلح در ولایت قندهار به ضرب گلوله کشته شد. مردان مسلح پس از این تیراندازی گریختند.

افزایش حملات هدفمند در ماه‌های اخیر در افغانستان باعث نگرانی مردم به ویژه کارمندان دولتی و اعضای نیروهای امنیتی این کشور شده است.

روز دوشنبه، یک آموزگار در ولایت پروان در شرق افغانستان ترور شد. در همان روز، در ولایت غزنی در شرق افغانستان مردان مسلح دو کارگر اداره درآمد را در مرکز این ولایت به ضرب گلوله کشتند.

دو شبه نظامی مسلح با سلاح پس از تیراندازی و زخمی شدن توسط پلیس حین تلاش برای هدف قرار دادن دادستان کابل دستگیر شدند. پلیس همچنین یک موتورسیکلت و سلاح از آنها کشف و ضبط کرد.

۲۴ دسامبر، فرشته کوهستانی، فعال حقوق زنان و برادر کوچکترش توسط دو تروریست موتورسوار در ولایت کاپیسا به ضرب گلوله کشته شدند.

همان روز، محمد یوسف رشید، مدیر اجرایی بیناد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، آژانس مستقل نظارت بر انتخابات ملی و راننده‌اش توسط مردان مسلح در کابل کشته شدند.

۲۳ دسامبر هم سرهنگ جنت گل، استاد دانشگاه دفاع ملی در پی تیراندازی مردان مسلح در کابل کشته شد.

در پی انفجار بمب در ۲۲ دسامبر در کابل یک غیرنظامی و چهار کارمند زندان اصلی افغانستان از جمله دو پزشک زن کشته و دو غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در همان روز، رحمت‌الله نیکزاد، خبرنگار آزاد و رئیس انجمن روزنامه نگاران ولایتی به ضرب گلوله در غزنی کشته شد.

۱۵ دسامبر هم معاون شورای ولایتی ولاتیت غور در انفجار بمب چسبیده شده به خودرویش کشته و همکارش به همراه پسرش زخمی شدند.

در همان روز، محبوب‌الله محبی، معاون ولایت کابل و دستیارش در نتیجه انفجار بمب کشته و دو تن دیگر نیز زخمی شدند.

۱۲ دسامبر ۲۰۲۰ هم نوید احمد، رئیس اداره تحقیقات کیفری و جنایی در جنوب کابل در نتیجه حمله شبه نظامیان کشته و سه افسر پلیس هم زخمی شدند. در همین روز، نیروهای عملیات ویژه پلیس دو شبه نظامی طالبان را که مسئول که این حملات بودند، دستگیر کردند.

۱۰ دسامبر نیز مردان مسلح یک زن روزنامه نگار به نام ملاله میوند و راننده‌اش را در جلال آباد، ولایت ننگرهار کشتند.

یک قاضی دادگاه عالی افغانستان نیز در چهارم دسامبر ترور شد.

روز سه شنبه نیز، مسعود اندرابی، وزیر کشور افغانستان به پارلمان ملی این کشور گفت که طالبان توجهش را به سمت کشتارهای هدفمند افراد برای اعمال فشار بر دولت کابل معطوف کرده است.

به گفته احمد ضیا سراج، رئیس اداره امنیت ملی، شبه نظامیان طالبان مسئول ۹۹ درصد از ۱۸ هزار و ۲۰۰ حمله کوچک و بزرگ مقیاس در افغانستان در ۲۰۲۰ بوده است.

بر اساس آمارهای رسمی، حدود ۴۴ تن نیز در حملات هدفمند در نوامبر در سراسر افغانستان کشته و بسیاری هم زخمی شده‌اند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها