کد خبر: 608326
تاریخ انتشار :

استاندار سیستان و بلوچستان: نظام را نباید درگفتمان‌مان زیرسوال ببریم

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

انتشار نامه سرگشاده مدیرکل صدا و سیما و بیانیه خانه مطبوعات و برداشت های برخی فعالان شبکه های اجتماعی از سخنان استاندار سیستان و بلوچستان در نشست روز ۲۴ دی ماه جاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان ایجاب کرد تا عین سخنان استاندار سیستان و بلوچستان را برای اطلاع عموم مردم عزیز منتشر کنیم.

فرهنگ سازی برای گازکشی منازل ضروریست

احمدعلی موهبتی در بخشی از سخنانش در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان خطاب به باقر مقامی معاون صدا و سیما مرکز استان که در این نشست حضور داشت گفت: در کشور برای چند کارخانه حوزه گاز، پالایشگاه ها و مجموعه های تولیدگاز مشکل جدی به وجود آمد، ما هم انتهای خط دنیا هستیم به محض اینکه مشکلی پیش آید ماشین های که از این استان برای دریافت سهمیه سوخت به استانهای دیگر اعزام می شوند، مسوولان آن استان مجبور می کنند که چند سرویس در همان استان انجام دهند و بعد سهمیه خودشان را تحویل گرفته و به سیستان و بلوچستان منتقل کنند که راه آهن هم این مشکل را دارد، یک گزارشی را صدا و سیما تهیه کرده و از هفته گذشته ۱۰ بار در شبکه هامون نشان می‌دهد و موضوع گاز را مطرح می کند. وی افزود: این در حالیست که آن همه کار در حوزه گازرسانی در سطح شهر انجام شده و گاز پشت در خانه ها رفته اما مردم گازکشی نمی کنند در حالی که در ابتدا برای گازکشی برای هر خانه سه میلیون تومان وام قرض‌الحسنه در نظر گرفته شده بود و بعدا به پنج میلیون تومان افزایش یافت و اکنون به دنبال این هستیم که ۱۰ میلیون تومان شود ولی بعضی مردم خودشان گاز کشی نمی کنند. استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: مگر صداو سیما این اشکال را ندیده که در این زمینه فرهنگ سازی کند، خبرنگاران این مجموعه البته بعضی ها نه همه، عادت کرده اند اگر در باغ گل هم می روند همان جایی که یک فضله پرنده افتاده می نشینند یعنی کار مگس را انجام می دهند و کار زنبور عسل را نمی کنند. وی بیان کرد: ببخشید من این گونه سخن میگویم حتما در کار این مدیرانی که دور میز نشسته اند اشکالاتی وجود دارد ولی شرایط اقتصادی و جنگ تحریمی تحمیلی را باید در نظر بگیریم. موهبتی افزود: آقای مقامی (معاون صدا و سیما) شما حداقل در سیستان و بلوچستان بوده‌اید وسال های طلایی پولی کشور را که ۱۵۰ میلیارد دلار از نفت پول داشتیم چگونه کار می شده و در سالجاری به هشت میلیارد دلار رسیده که همان هم محقق نمی شود ببینید که چه حجم عملیاتی از شمال تا جنوب استان انجام شده و با اقداماتی که صورت گرفته چه وضعیت مناسبی بوجود آمده است. استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: مسوول مربوطه و فرماندار در مورد کارهایی که انجام شده توضیح می دهند و همکاران صداو سیما مصاحبه می گیرند اما می‌روند آدم مساله داری را پیدا و مصاحبه و آن را پخش می کنند ولی توضیح مقام مسوول را پخش نمی کنند.

اقدامات خوب صدا و سیما برای فرهنگ سازی قابل تقدیر است

موهبتی ادامه داد: ما ضمن تشکر از اقدامات بی نظیر و خوبی که صدا و سیما در حوزه فرهنگ سازی انجام داده ولی در این شرایط در سیستان و بلوچستان یک همراهی و کمک بیشتری را لازم داریم. وی بیان کرد: مثلاً اگر این همه حادثه در جاده رخ می دهد که نباید رخ دهد و تصادف می شود همان بخش بدی که یک جا یک تابلو ندارد همان تابلو را نشان می دهند و می گویند چون اینجا تابلو نبوده تصادف شده اما نمی‌گویند که سرعت ماشین چقدر بوده است. استاندار سیستان و بلوچستان حادثه تصادف خودرو حامل مرحوم امینی فرد (نماینده فقید ایرانشهر) را مثال زد و گفت: این خودرو با سرعت ۱۴۰ تا ۱۵٠ کیلومتر در هوای بارندگی و در پیچ جاده سبقت گرفته و حادثه رخ داده با ابن وجود چه قدر علیه جاده، مدیران حوزه راه و پلیس در این استان قلم زده و حرف زده شد و هیچ کس نگفت که این حادثه خطای رانندگی بوده و همچنین بسیاری از تصادفات دیگری که در استان رخ می دهد. وی خاطرنشان کرد: حتماً کوتاهی در عملکرد منِ نوعی و مجموعه مدیران سیستان و بلوچستان وجود دارد بالاخره کارها را با هم انجام می دهیم و انتظار داریم صداو سیما کوتاهی های ما را هم نشان بدهد و کارهای انجام شده را نیز منعکس کند.

برخی سهمیه آردشان را قاچاق می‌کنند و فریاد می زنند آرد نیست

موهبتی گفت: حتماً جاده های ما اشکال دارد ما از مردم سیستان و بلوچستان به عنوان مجموعه ولی نعمتان مان در استان به خاطر کمبودهایی که وجود دارد در حوزه آرد و نان عذر خواهی می کنیم استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: در همین شرایط بدی که کشور در تحریم است سه هزار تن به سهمیه آرد استان اضافه شده، یک جاهایی ۱۴ کیلو یا ۱۶ کیلو سرانه، یک جاهایی ۵ کیلو سرانه می‌گرفتند ما این اصلاح را انجام دادیم و امروز صدای آن آدم‌هایی شنیده و پخش می‌شود که ۱۶ کیلو آرد گرفته و قاچاق می‌کردند و فریاد می زنند که آرد نیست صدای آن ها در رسانه ما و در مجموعه مطبوعات ما پخش می شود اما صدای آن آدمی که آمده جلوی زیاده خواهی را گرفته و حق را به حق دار داده پخش نمی کنند.

در برابر شان و عظمت مردم بزرگ ایران شرمنده ایم

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: ما در برابر مردم بزرگ ایران که در حد شان و عظمتشان کار نمی شود شرمنده هستیم. موهبتی ادامه داد: اتفاقات مبارکی افتاده بعضی از کارهای خوب در قیاس با وضعیت کشور و سایر نقاط کشور انجام می شود که بسیار قابل توجه است.

از اقدامات خوب رسانه ها و خبرنگاران قدردانی می کنیم

وی بیان کرد: ضمن تشکر از همه اقدامات خوب رسانه و خبرنگاران محترم که به این موضوع توجه می‌کنند، عینک مان را باید عوض کنیم که نتیجه آن را هم در همین ایام کرونا دیدیم.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: یک مقطعی که بنا بود مغازه ها بسته شود صدا و سیما آمد و گفت که مغازه ها بسته بوده و هر چه گزارش در تلویزیون می دیدیم مردم همراهی کامل داشتند و مغازه‌ها بسته بودند و در نهایت فضای کشور اینگونه شد که بالاخره توانستیم موفق شویم و از ۵۰۰ کشته دررروز به زیر ۱٠٠ نفر رسیده است.

موهبتی بیان کرد: اگر آتشی روشن شود خشک و تر با هم می سوزند بعضی ها آنقدر تولید ناامیدی می کنند که در واقع این نا امیدی به انتحار می رسد به همین دلیل حوادث تلخی هم اتفاق افتاده این روزها میبینید که بعضی ها زندگی را برای خودشان سیاه و یا خودکشی یا دگرکشی می‌کنند. وی ادامه داد: این نوع اتفاقات به خاطر پمپاژ یاس و ناامیدی است همه ما دور زندگی خودمان یک دایره بکشیم و ببینیم زندگی ما نسبت به ۱۰ سال پیش چه تغییری کرده آیا بهتر شده یا نشده است، کشور مشکلات جدی دارد مبارزه با استکبار، زر و زور و تزویر و دیوانه ای که در کشوری مثل امریکا این بحران را برای کشور خود و کشورهای دیگر ایجاد کرده ما را دچار این مشکلات کرده است. استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: یک جاهایی ضعف نداشته را به ضعف و قوت را به ضعف تبدیل کرده و به مردم نشان می دهیم. وی گفت: انتظار داریم که بالاخره کمک شود و حتما مدیران با صداو سیما مصاحبه کنند و کارهایی که برخی مدیران انجام داده‌اند کارهای بی بدیل است در نشست قبلی گفتیم که اعتبارات یک هزار و ۳۰۰ درصد یعنی ۱۳ برابر شده و دارید چه کارهایی می کنید. موهبتی بیان کرد: صدا و سیما هم از بعضی مدیران گله دارد که وقتی دعوت می شوند نمی آیند حتماً این موضوع دو طرفه است یک جایی هم ما مقصر هستیم و گزارش عملکرد نمی‌دهیم. وی بیان کرد: باید کنار هم بایستیم، یک کشور تفاوتی بین اصلاح‌طلب و اصولگرا بین راست و چپ و مردم عادی و مسوولان ندارد اتش که در بگیرد همه ما دچار بحران می شویم و زندگی مان به خطر افتاده و دشمن طمع می کند. استاندار سیستان و بلوچستان تاکیدکرد: هر کس دلش به حال این نظام بیشتر می‌سوزد و خودش را به این کشور و نظام نزدیک می‌داند باید گذشت و فداکاری اش بیشتر باشد. وی گفت: همه ما سینه دلمان را باز می‌کنیم و یک حرف‌هایی را می‌زنیم اگر بنا باشد سخن بگویند و ما می‌شنویم انتظار داریم که وقتی ما سخن می گوییم دیگران بشنوند چون گوشه و کنار میبینیم که بعضی ها حرف هایی می زنند که این حرف ها بالاخره ظلم در حق نظام و در حق خون شهداست. موهبتی اظهارداشت: آنجایی که بعضی از حرف ها به نظام برگردد مجبوریم دفاع کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما