کد خبر: 609115
تاریخ انتشار :

در چین رخ داد

صدور مجور شلیک به کشتی‌های خارجی برای گارد ساحلی

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، تصویب این قانون توسط چین در روز جمعه می‌تواند آب‌های مورد مناقشه در اطراف چین را متلاطم‌تر کند.

مناقشات حاکمیتی در آب‌های دریای چین شرقی بین چین با ژاپن و همچنین با چندین کشور جنوب شرقی آسیا در دریای جنوبی چین وجود دارد. چین گارد ساحلی خود را برای تعقیب کشتی‌های ماهیگیری کشور‌های دیگر فرستاده که بعضی مواقع منجر به غرق شدن این کشتی‌ها شده است.

بر اساس این گزارش، کنگره خلق چین نهاد عالی قانونگذار در چین روز جمعه "قانون گارد ساحلی" را تصویب کرد. طبق پیش نویس این قانون که پیشتر منتشر شده بود، گارد ساحلی اجازه استفاده از تمام ابزار لازم برای توقف یا جلوگیری از تهدید‌های ایجاد شده از جانب کشتی‌های خارجی را دارد و تحت شرایطی تسلیحات مختلفی (دستی، کشتی پایه یا هوابرد) می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

این قانون به پرسنل گارد ساحلی اجازه تخریب سازه‌های دیگر کشور‌ها در جزیره‌های موجود در آب‌های مورد مناقشه و تحقیق و تفحص کشتی‌های خارجی در آب‌های تحت حاکمیت چین دارد.

وزارت خارجه چین در این باره اعلام کرده است که این قانون در راستای اصول بین المللی است.

اولین بند این قانون تاکید می‌شود که این قانون گارد ساحلی برای حفاظت از حاکمیت، امنیت و حقوق دریایی چین لازم است. این قانون هفت سال پس از اقدام چین برای ادغام چندین آژانس اجرای قانون دریایی غیر نظامی جهت تشکیل اداره گارد ساحلی صورت گرفت.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما