کد خبر: 609118
تاریخ انتشار :

چین به گارد ساحلی اجازه شلیک به کشتی های خارجی را داد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، تصویب این قانون توسط چین در روز جمعه می تواند آب های مورد مناقشه در اطراف چین را متلاطم تر کند.

مناقشات حاکمیتی در آبهای دریای چین شرقی بین چین با ژاپن و همچنین با چندین کشور جنوب شرقی آسیا در دریای جنوبی چین وجود دارد. چین گارد ساحلی خود را برای تعقیب کشتی های ماهیگیری کشورهای دیگر فرستاده که بعضی مواقع منجر به غرق شدن این کشتی ها شده است.

بر اساس این گزارش، کنگره خلق چین نهاد عالی قانونگذار در چین روز جمعه "قانون گارد ساحلی" را تصویب کرد. طبق پیش نویس این قانون که پیشتر منتشر شده بود، گارد ساحلی اجازه استفاده از تمام ابزار لازم برای توقف یا جلوگیری از تهدیدهای ایجاد شده از جانب کشتی های خارجی را دارد و تحت شرایطی تسلیحات مختلفی (دستی، کشتی پایه یا هوابرد) می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

این قانون به پرسنل گارد ساحلی اجازه تخریب سازه های دیگر کشورها در جزیره های موجود در آبهای مورد مناقشه و تحقیق و تفحص کشتی های خارجی در آب های تحت حاکمیت چین دارد.

وزارت خارجه چین در این باره اعلام کرده است که این قانون در راستای اصول بین المللی است.

اولین بند این قانون تاکید می شود که این قانون گارد ساحلی برای حفاظت از حاکمیت، امنیت و حقوق دریایی چین لازم است. این قانون هفت سال پس از اقدام چین برای ادغام چندین آژانس اجرای قانون دریایی غیر نظامی جهت تشکیل اداره گارد ساحلی صورت گرفت.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما