کد خبر: 609521
تاریخ انتشار :

بیانیه وزارت خارجه روسیه درخصوص سفر ظریف به مسکو

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه خود خاطرنشان کرد، محمد جواد ظریف و سرگئی لاوروف وزیران امور خارجه ایران و روسیه فردا (سه شنبه) در مسکو دیدار می کنند و موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی در این دیدار مطرح و دو طرف درباره آن گفت و گو می کنند.

در این بیانیه آمده است ، ۲۶ ژانویه (فردا سه شنبه) در مسکو مذاکرات سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با محمد جواد ظریف همتای ایرانی وی برگزار خواهد شد و این دیدار ادامه گفت وگوهای منطقه ای سران دستگاه دیپلماسی دو کشور است که آخرین بار ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ (۴ آذر ماه) با یکدیگر گفت و گوی تلفنی داشتند.

در بیانیه آمده است: در نظر است موضوعات کلیدی از جمله وضعیت منطقه قره باغ، برجام، حل و فصل مساله سوریه ، افغانستان و اوضاع منطقه خلیج فارس و سایر مسائل بررسی شود. همچنین در این دیدار هماهنگی مواضع در مورد روابط ایران و روسیه و گفت و گو درباره اقدامات برای پیشبرد آن صورت خواهد گرفت.

وزارت خارجه روسیه با اشاره به روند توسعه روابط ایران و روسیه اعلام کرد: گفت و گوهای سیاسی میان روسیه و ایران فشرده تر شده است و روسای جمهوری دو کشور سال گذشته چهار بار گفت و گوی تلفنی داشتند. تماس های بین مقامهای ایران و روسیه در سطوح مختلف ازجمله از کانال های وزارت خارجه، پارلمانی و سایر ساختارها و سازمان های دولتی دو کشور هم جریان دارد.

در بیانیه آمده است «مصمم هستیم روابط سودمند متقابل با ایران را همچنان گسترش دهیم و به همکاری با این کشور به نفع ثبات منطقه ای و امنیت بین المللی ادامه دهیم و امیدواریم گرایش های مثبت در تمام عرصه های روابط ایران و روسیه تقویت شود.»

در این بیانیه تصریح شده است: استمرار روند توسعه همکاریهای سودمند متقابل و هم افزایی ظرفیت های قابل توجه روسیه و ایران می تواند نه فقط به شکل مساعدی بر وضع دو کشور تاثیر گذارد بلکه اوضاع منطقه قفقاز جنوبی و خاورمیانه را بهبود بخشد و شرایط بهتری را برای تامین ثبات و امنیت در منطقه بوجود بیاورد.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: مواضع تهران و مسکو در مساله سوریه تا اندازه زیادی با یکدیگر مطابقت می کند. همکاری دو کشور در چارچوب مذاکرات آستانه برای حل و فصل کامل مساله سوریه حفظ شده است.

در پایان بیانیه آمده است: کمیسیون همکاریهای اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه که امیدواریم نشست آتی آن در سال جاری برگزار شود سهم قابل توجهی در گسترش حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور داشته و افزایش همکاریهای بین مناطق ایران و روسیه نقش مهمی در این روند دارد.

به گزارش ایرنا، ظریف و هیات همراه که روز دوشنبه برای انجام دیدار کاری در جمهوری آذربایجان بسر می برد، در پایان این دیدار باکو را به مقصد مسکو برای دیدار با مقامات روسیه ترک خواهد کرد. وزیر امور خارجه کشورمان در قالب سفر منطقه ای همچنین از ارمنستان ، گرجستان و ترکیه دیدن خواهد کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما