کد خبر: 614173
تاریخ انتشار :

موضع آمریکا در قبال مذاکره با ایران و انتخابات 1400

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سخنگوی کاخ سفید اطمینان خاطر داد که نگرانی‌های اسرائیل به عنوان شریک و متحد ایالات متحده برای مذاکره با جمهوری اسلامی لحاظ خواهد شد و انتخابات در اسرائیل و ایران باعث نخواهد شد تا تلاش برای رسیدن به توافق را به تاخیر بیفتد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه ۲۱ اسفند در کنفرانس خبری روزانه خود با خبرنگاران گفت هماهنگی با دولت اسرائیل در مورد پیشرفت و شروع مذاکره مجدد با ایران همانگونه که در زمان مذاکرات اتمی موسوم به برجام برقرار بود، صورت خواهد پذیرفت.

او این پاسخ را در جواب سوالی که بایدن چه میزان به گفته‌های مقامات اسرائیل در مورد بازگشت مجدد به برجام اهمیت می دهد ارائه کرد و افزود: دولت بایدن بنا دارد از طریق دیپلماسی و اتخاذ روش‌های دیپلماتیک جلوی دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را بگیرد و در این مسیر اسرائیل به صورت شریک در جریان مذاکرات -در صورت به جریان افتادن آن- قرار خواهد گرفت. این مساله در زمان مذاکرات منجر به برجام صادق بود و پس از به اجرا در آمدن آن هم ادامه داشت. ما در صورت شروع مذاکرات از همان روش پیشین اسرائیل را در جریان قرار خواهیم داد. اسرائیل را همواره شریک خود دانسته و می‌دانیم و از نگرانی‌های آنها مطلعیم.

ساکی افزود: ما از انتقادات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و برخی دیگر از مقامات آن نسبت به ورود احتمالی‌مان به برجام مطلعیم. اما با بودن برجام خیلی از کشورهای به دسترسی مستقیم از طریق بازرسان به سایت‌های هسته‌ای ایران خرسند بودند. داشتن دسترسی برای بازدید از سایت‌های هسته ای مهم است.

به گفته سخنگوی کاخ سفید آمریکا بنا دارد با ورود مجدد به برجام آن را گسترش دهد و سپس به دیگر اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه رسیدگی خواهد شد.

او درپاسخ به سوال دیگری در اینکه آیا دولت بایدن با توجه به اینکه در ایران و اسرائیل به زودی انتخابات برگزار می شود، برای شروع مذاکره با تهران منتظر نتیجه می ماند؛ گفت که برای آغاز گفتگوها منتظر نتیجه انتخابات نمی مانیم.

او گفت که آمریکا همچنان منتظر پاسخ تهران به پیشنهاد اروپاییها برای شروع مذاکره است.

منبع: انتخاب

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما