کد خبر: 616108
تاریخ انتشار :

تاکید انگلیس بر احیای مزایای برجام

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ما از مذاکرات (برجام) استقبال می‌کنم و اولویت ما همچنان این است که با اعضای این توافق و آمریکا برای یافتن راه حل دیپلماتیک و به سمت جلو، کار کنیم.

وی تصریح کرد که دولت لندن برای پیدا کردن راه حلی که براساس آن، مزایای برجام برای تمام طرف‌ها احیا شود متعهد است. این سخنگو که طبق رویه‌های مرسوم خواست نامش فاش نشود خاطر نشان کرد: ما تمام طرف‌ها را برای استفاده از این فرصت تشویق می‌کنیم.

دیپلمات‌های اعضای برجام از سه‌شنبه گذشته در سطوح مختلف در پایتخت اتریش سرگرم بحث و گفت‌وگو هستند تا برجام را به نحوی که مزایای ایران در آن قابل راستی آزمایی باشد، فعال کنند.

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که در روز جمعه ۱۳ فروردین به ‌صورت مجازی آغاز شده بود، روزسه‌شنبه، ۱۷ فروردین به صورت حضوری در وین از سر گرفته شد. در این جلسه اعضا پس از ساعت‌ها بحث‌وبررسی توافق کردند تا دو گروه کارشناسی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در خصوص جنبه‌های فنی و جزئیات مسائل مربوط به لغو تحریم ها مذاکره کرده و نتیجه را به کمیسیون گزارش کنند.

با توجه به «تبادل نظرهای سازنده و نتیجه محور» کارشناسان، کمیسیون مشترک گروه های فنی را موظف کرد تا اقدامات خود را ادامه داده و نتیجه مذاکرات را در جلسه بعدی اعضا که قرار است روز چهارشنبه در وین دنبال شود، ارائه کنند.

واشنگتن در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد. رییس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی تاکید دارد «هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.»

پیشتر جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توافق اتمی با ایران را یک توافق دوطرفه نامید و گفته بود؛ اینگونه نیست که این توافق فقط یک جنبه تعهدات اتمی داشته باشد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آن را یک توافق دو طرفه نامید که جنبه اقتصادی نیز برای ایران دارد.

وی با بیان اینکه ایران تا مدت‌ها پس از خروج آمریکا از برجام به «صد در صد تعهداتش» عمل کرده بود تصریح کرد که بازگشت دولت بایدن به برجام و پذیرش اشتباه دونالد ترامپ نیازمند شجاعت از طریق کاخ سفید است.

در همین پیوند وزیر امور خارجه ایران هم تاکید دارد: ایالات متحده - که این بحران را موجب شده - باید ابتدا به پایبندی کامل بازگردد، ایران پس از راستی‌آزمایی سریع، اقدام متقابل خواهد کرد.

محمد جواد ظریف تصریح کرد: تمامی تحریم‌های ترامپ، ضدبرجام بودند و بدون توجه به تمایزات و نام گذاری‌های بی منطق و خوسرانه تحریم ها باید رفع شوند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما