کد خبر: 616197
تاریخ انتشار :

سعید محمد و افزایش فشارها/ حذف تکنوکرات اصولگرایان به نفع چه کسی است؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، شب گذشته امید‌های سعید محمد برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ کاهش یافت. اگرچه این سردار سپاه هواداران جدی در بدنه جریان اصولگرایی دارد، اما به نظر می‌رسد بخشی از فرماندهان ارشد سپاه از او گلایه دارند. در اولین روز تعطیلات بعد از نوروز، خبرگزاری فارس در مصاحبه با سردار جوانی، دلیل برکناری سعید محمد را تخلفات او خوانده بود و حالا حاجی صادقی نماینده ولی‎فقیه در سپاه می‌گوید: «در مسائل سیاسی هماهنگی خوبی در سپاه وجود دارد و آنچه که معاون سیاسی اعلام می‌کند، همان چیزی است که مجموعه سپاه و نمایندگی ولی فقیه به عنوان متولی این امر درباره آن اتفاق نظر دارند.»

در واقع اشاره نماینده ولی فقیه در این مصاحبه ارتباطی به هماهنگی در سپاه و این دست مسائل نداشت و این سخنان تنها یک کارکرد داشت: سعید محمد توسط فرماندهان ارشد سپاه حمایت نمی‌شود. با این حال این گزاره درباره همه فرماندهان سپاه مصداق ندارد چه آنکه در سپاه نیز جریان‌های مختلفی وجود دارد؛ از جمله سردار عزیز جعفری که از حامیان سعید محمد است و محمد با حمایت او توانست حتی بدون درجه سرداری به فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء برسد. (درجه نظامی سعید محمد به صورت امانی به او داده شده است) این حمایت البته از سوی طیف حسین طائب و نیروهای نزدیک به قالیباف وجود ندارد، به همین دلیل است که آنها بی‌پروا علیه سعید محمد موضع‌گیری می‌کنند.

گفته می‌شود سعید محمد اطلاعات زیادی از پرونده هلدینگ یاس دارد؛ جایی که برای قالیباف خط قرمز است و ممکن است حتی برای صندلی ریاست مجلس سردار قالیباف هم خطرآفرین شود. برحی افزایش فشار‌ها را به سعید محمد، از این زاویه تحلیل می‌کنند.

همزمان با کاهش حمایت‌ها از سعید محمد، او البته به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اگر اصلاح طلبان با سیدحسن خمینی می‌خواستند خاطره سال ۷۶ را زنده کنند، حامیان سعید محمد معتقدند او گزینه تغییری است که می‌تواند سال ۸۴ را تکرار کند.

سال ۸۴ فرماندهان نظامی عموما از سردار قالیباف حمایت می‌کردند، اما در روز‌های آخر محمود احمدی نژاد از او پیشی گرفت و به نماد تغییر تبدیل شد. در آن سال هاشمی رفسنجانی نمی‌توانست نماد تغییر باشد. کروبی و مهرعلیزاده و معین هم نمی‌توانستند منتقد خاتمی باشند. بعد از دولت خاتمی، حضور چهره‌هایی همچون قالیباف و لاریجانی نیز نماد بازگشت به دهه شصت بود! در چنین فضایی محمود احمدی نژاد توانست به هر ترتیبی خود را نماد مقابله با همه سیاست‌های موجود معرفی کند.

بعضی اصولگرایان واهمه دارند سعید محمد در همان مسیر حرکت کند بنابراین همزمان با تخریب او، پیشنهاد‌هایی برای وزارتخانه‌های کلیدی به او می‌دهند. یکی از رسانه‌های اصولگرا نوشته «خبر‌های رسیده از ستاد سعید محمد، از کاهش برخی از فعالیت‌ها، مخصوصا فعالیت‌های شورای مرکزی، بخش رسانه‌ای و تبلیغی حکایت می‌کند.»

هرچند در دوره‌ای، تیم سعید محمد عمدا برآن شدند تا وی را برای مدتی از کانون توجهات دور کنند، اما ظاهرا کاهش فعالیت‌های اخیر ستاد، ربطی به این برنامه ندارد. البته در هفته‌های گذشته جلساتی مخصوصا با فعالین فضای مجازی برگزار شده است، اما به نسبت ماه‌های گذشته، فعالیت‌های شاخص و برنامه‎محور ستاد، افت محسوسی داشته است. از چهره‌های اصلی ستاد سعید محمد همچون مهدی دوستی و عظیم ابراهیم‌پور هم خبری نیست و تا کنون حتی یک اظهار نظر و مصاحبه از آنها منتشر نشده است.

سعید محمد در توییتر فعالیت جدی دارد اما هنوز به سمت کلاب هاوس نیامده است. همین هم می‌تواند نشانه‌ای از کاهش فعالیت‌های سعید محمد باشد. صفحات حمایتی از او هم در این شبکه اجتماعی زیاد نیست که نشان از کمبود نیرو‌های واقعی در اطراف سعید محمد است.

پیش از این گفته می‌شد اصولگرایان در سطح اول از رئیسی، در سطح دوم از رضایی، قالیباف، جلیلی و سعید محمد و در سطح سوم از ضرغامی، دهقان، عباسی، نیکزاد و قاضی‌زاده، حمایت خواهند کرد اما با مواضع اخیر فرماندهان و تصمیم‌گیران اصلی سپاه، حالا نام سعید محمد را باید یک سطح پایین‌تر قرار داد.

همزمان با تحولات امروز، سردار سعید محمد کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ در توئیتی نوشت: «دولت جوان انقلابی در زمین سنگلاخ سیاسیون بی‌تقوا در حال جوانه زدن است. هرچند درختان فرتوت این جوانه را احاطه کرده‌اند، ولی باران رحمت خدا و آفتاب زیبای ولایت برای رویش آن کافی است.»

حالا از هر زمان دیگری روشن‌تر است که کنایه سیاسیون بی‌تقوا خطاب به کیست! با این حال ۹ هفته و دو روز دیگر به انتخابات زمان باقی است. نزدیکان سعید محمد می‌گویند یک بار دیگر مثل سال ۸۴، همه اصولگرایان هفته آخر برای حضور در ستاد سعید محمد صف می‌کشند. تحلیلگران دیگر اما معتقدند وضعیت در سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۸ به گونه‌ای نیست که بتوانند روی گزینه‌ای همچون سعید محمد حساب کنند. از نظر آنها داشتن ۲۰ میلیون رای پشت یک چهره سیاسی امکان هر تغییری را ایجاد می‌کند؛ چنانچه محمود احمدی نژاد با همین پشتوانه سرکشی کرد. از این منظر اینگونه تحلیل می‌کنند که در ۸ سال حیاتی پیش رو بهتر است چهره‌ای انتخاب نشود که پیش‌بینی او دشوار باشد. برای آنها رفتار قالیباف و رییسی با داشتن رای مردم مشخص است و تجربه آن را داشته‌اند اما هیچ تضمینی نیست که در شرایط دشوار سعید محمد چه سمت و سویی خواهد گرفت.

در جدیدترین نظرسنجی‌های انتخاباتی وضعیت محمود احمدی نژاد، ابراهیم رییسی و سعید محمد از سایرین بهتر است. گزینه‌های دیگر همچون سردار حسین دهقان و رستم قاسمی و عزت الله ضرغامی با فاصله بسیار در ادامه قرار دارند. اگر کار محمود احمدی نژاد را در انتخابات ریاست جمهوری پایان‌یافته بدانیم، با حذف سعید محمد از گزینه‌های اصلی، بهترین فضا برای ابراهیم رییسی ایجاد خواهد شد. این وضعیت فعلا روی کاغذ مشخص است اما در عالم واقع وضعیت علی لاریجانی و محمدباقر قالیباف را نیز باید سنجید. با این حال بعید به نظر میرسد که انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ انتخاباتی دشوار برای حاکمیت باشد.

منبع: رویداد 24

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما