کد خبر: 617389
تاریخ انتشار :

ایرنا از موضع خود عقب‌نشینی کرد/ مجلس در بودجه 1400 دستکاری نکرده است

در شرایطی که دو روز پیش انتشار خبری مبنی بر دستکاری جداول بودجه 1400 توسط کمیسیون تلیق مجلس در خبرگزاری رسمی دولت (ایرنا)، موجی از تایید و تکذیب ها را در فضای مجازی به راه انداخته بود، ساعاتی پیش ایرنا ضمن عقب نشینی از موضع قبلی خود، این اتفاق را ناشی از بی‌توجهی خبرنگار دانست.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

دو روز قبل جدولی مربوط به بودجه مصوب ابلاغی از سوی  رئیس مجلس  به دولت از سوی  خبرگزاری ایرنا  منتشر شد که ادعا داشت بودجه مصوب توسط مجلس دستکاری شده است. اما اذعان اخیر ایرنا نشان می دهد این جدول در حقیقت همان اعداد و ارقام «لایحه دولت» بوده، که از آن به عنوان «ابلاغ شده به دولت» یاد شده است.

در شرایطی که  مجلس  اعلام کرده بود که قصد دارد از خبرگزاری رسمی  دولت  (ایرنا) بابت جعل این جدول شکایت کند، عصر روز پنجشنبه،  ایرنا  با ارائه توضیحاتی درخصوص خبر دو روز پیش خود، تغییر جداول را مربوط به بی‌دقتی خبرنگار و جابه‌جا عنوان شدن سرستون‌های جدول مربوط به جزییات این تعییرات در لایحه  بودجه 1400  دانست.

ایرنا در توضیحات خود آورده است: «خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با توجه به حواشی بوجود آمده درباره گزارش «زیرسوال بردن اصل شفافیت با تغییر خودسرانه جداول بودجه» که روز چهارشنبه، ۸ اردیبهشت منتشر شد، ارایه توضیحاتی را لازم می‌داند. همانطور که از عنوان گزارش پیداست، خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا تلاش کرده است، موضوع تغییرات غیرشفاف و پنهان از نظر سایر نمایندگان مجلس در جداول  بودجه  را که در روزهای اخیر با اعلام موضع چند نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مطرح و با صدور نامه یکصد نماینده به رییس مجلس، اعلام اعتراض شماری از نمایندگان در قالب مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای جداگانه و نیز، نامه آقای احمد توکلی رییس موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت به رییس قوه مقننه درباره تغییرات لایحه بودجه به صدر اخبار تبدیل شد و همگی خواهان شفاف‌سازی برای رفع ابهامات در این باره شده بودند، واکاوی کند.

نمایندگان در نامه خود به رییس مجلس نوشته اند: «لایحه بودجه بدون اطلاع آنان از کم و کیف جداول و مبلغ ردیف‌ها بخصوص در بخش هزینه و مصارف، رأی‌گیری شده است»، و از طرفی، هیات رییسه و کمیسیون تلفیق مجلس هم تاکنون درباره ابهامات مطرح شده هیچگونه «روشنگری و شفاف سازی» نکرده‌اند و همین امر، موجب بروز ابهاماتی درباره ارقام جداول بودجه شده است.

از سوی دیگر، سازمان برنامه و بودجه پس از دریافت جداول لایحه بودجه در هفته گذشته اعلام کرده است که «در جریان تغییرات نبوده و صرفا به عنوان مجری قانون خود را ملزم به اجرای آن می‌داند.»

با این حال، مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه‌ای که در این زمینه از طریق خبرگزاری خانه ملت منتشر کرده، با جعلی خواندن جدول یادشده گفته است خبرنگار ایرنا در استفاده از عناوین جدول اشتباه کرده و «آنچه خبرگزاری دولت از آن به دروغ به عنوان «ابلاغ شده به دولت» یاد کرده همان مصوبه مجلس شورای اسلامی است که در حقیقت حاصل مصوبات  کمیسیون تلفیق  و آرای صحن علنی درباره لایحه بودجه است.»

جدولی که در ایرنا منتشر شده، مقایسه برخی اعداد و ارقام جداول بودجه بر اساس لوایح ارسالی دولت و تغییرات آن پس از تصویب در مجلس و  کمیسیون تلفیق بودجه    است که از سایت رسمی ابلاغ قوانین دریافت شده و میزان تغییرات نهایی مجلس را در مقایسه با لایحه دولت نشان می‌دهد، اما از آنجا که نه مجلس، نه کمیسیون تلفیق و نه  سازمان برنامه و بودجه  تاکنون دراین باره هیچگونه «روشنگری و شفاف سازی» نکرده اند و به گفته نمایندگان، این ارقام نیز هنگام تصویب لایحه در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار نگرفته است، موجب بروز ابهاماتی در روایی گزارش مزبور شده است.

با وجود این، به دلیل بی دقتی خبرنگار در استفاده از عناوین جدول و نیز طی نشدن مراحل کامل ویراستاری مطلب، درحالی که مطابق آیین نامه داخلی خبرگزاری جمهوی اسلامی، گزارشی در این سطح از اهمیت، باید حتما به تایید مسئولان ارشد خبری سازمان و همچنین دستگاه تخصصی ذیربط (سازمان برنامه وبودجه کشور یا معاونت امور مجلس ریاست جمهوری) می‌رسید، ولی این فرایند طی نشده است، ضمن پوزش از مخاطبان ایرنا، مطلب یاد شده از کلیه خروجی‌های خبرگزاری حذف می‌شود.

در واقع، آنچه با عنوان «دروغ و جعل» ایرنا از سوی خبرگزاری خانه ملت مطرح شده است، مربوط به بی‌دقتی خبرنگار و جابه‌جا عنوان شدن سرستون‌های جدول مربوط به جزییات این تعییرات در لایحه بودجه ۱۴۰۰ است. هرچند، مجلس هنوز توضیح نداده است که اگر این جداول حاصل مصوبات کمیسیون تلفیق و آرای صحن علنی است، چرا بیش از یکصد نماینده به آن اعتراض دارند و به ابهامات مطرح شده مبنی بر تغییرات در جداول که از سوی دولت و نمایندگان مجلس مطرح شده است، هیچ پاسخ روشنی ارایه نمی‌شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی آماده است در راستای انجام رسالت خبری خود که یکی از آن‌ها شفاف‌سازی مسائل برای افکار عمومی است با کلیه نمایندگان محترم عضو کمیسیون تلفیق و سایر افراد حاضر در نشست‌های اصلاحی که منجر به تغییر در جداول بودجه شده‌اند مصاحبه کند و گزارش کامل و جامعی از این رویداد به جامعه ارائه دهد.

در همین حال با توجه به مطالبه جدی رسانه‌ها و افکار عمومی و نخبگان انتظار می‌رود سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص شفاف شدن موضوع همکاری لازم را معمول کرده و در راستای جریان دسترسی آزاد و شفاف به اطلاعات جداول مقایسه‌ای تغییرات را منتشر کنند، تا رسانه‌ها به دلیل عدم دسترسی به گزارش‌های صحیح و کامل، متوسل به جمع‌آوری غیر جامع اطلاعات یا متاثر از انتشار محدود و هدفمند و غیر دقیق برخی داده‌های خام قبل از پردازش نشوند.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما