کد خبر: 618005
تاریخ انتشار :

رایزنی برای اجرای تفاهم‌نامه بازارچه‌های مرزی ایران و پاکستان

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست مجازی با معاون وزیر بازرگانی پاکستان در مورد پیشبرد و اجرای تفاهم نامه بازارچه‌های مرزی فی‌مابین ایران و پاکستان گفتگو کردند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، حمید زادبوم در این رابطه اظهار داشت: موضوعات تعیین نقاط دقیق مرزی برای استقرار بازارچه‌ها، طراحی، مصالح و زمان ساخت، کالاهایی که در بازارچه‌ها مبادله می‌شوند و معافیت‌های گمرکی مربوطه در این نشست ویدئوکنفرانسی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم برای پیگیری و نهایی‌سازی موضوعات اتخاذ شد.

وی با بیان اینکه طرفین به آغاز فعالیت بازارچه‌های مرزی در آیندۀ نزدیک علاقه‌مند هستند افزود: هدف از ایجاد بازارچه‌های مشترک، ارتقای سطح معیشت مرزنشینان است.

یادآور می‌شود،  تفاهمنامه ایجاد بازارچه‌های مرزی بین ایران و پاکستان پس از انجام مذاکره و توافق معاونان وزارت بازرگانی و وزارت صمت در فروردین‌ماه 1400 توسط وزرای امور خارجه دو کشور امضا شد که برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه، ضروری است دو طرف جزئیات بندهای آن را با هماهنگی متقابل عملیاتی کنند. از جمله تصمیم‌گیری در مورد فهرست کالاها، نحوه ساخت بازارچه‌ها، محل بازارچه‌ها، معرفی تیم‌های اجرایی هر بازارچه و سایر موضوعات که با هماهنگی طرفین نهایی خواهند شد.

گفتنی است، معاون اقتصادی استاندار سیستان بلوچستان، رئیس سازمان صمت این استان، نمایندگان وزارت امور خارجه، وزارت کشور و دفتر مقررات صادرات و واردات در این ویدئو کنفرانس مشارکت داشتند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما