کد خبر: 620051
تاریخ انتشار :
مصطفی صادقی

یادداشت سردبیر

اصلاح‌طلبان رفتند و تمام؟

اصلاح‌طلبان چشم به حکم حکومتی دوخته‌اند اما واقعیت این است که انتخابات با همین نامزدهای موجود برگزار خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز/ مصطفی صادقی: آنچه که بعد از اعلام اسامی تایید صلاحیت‌شدگان از سوی شورای نگهبان بر فضای سیاسی کشور حاکم شده است، حالتی در آمیخته از بهت، پرسش و همراه با تحلیل‌های متفاوت درباره نتیجه انتخابات است اما آیا به واقع این فهرست باید در این سطح همراه با عنصر بهت‌زدگی باشد؟
بیایید راحت صحبت کنیم؛ شاید از قبل از موعد ثبت نام نامزدها باتوجه به تجارب ماضی می‌شد حدس زد برخی از افراد نام آشنایی که اکنون مجوز حضور را دریافت نکرده‌اند،چنین سرنوشتی داشته باشند. تمام بحث در این وقت اخیر بر سر ردصلاحیت دو-سه چهره اصلی است که درباره یک چهره به دلیل مسائل پیرامونی شخصی‌اش در دوره قبل، از سوی بسیاری از تحلیلگران قابل حدس بود و مشخصا درباره علی لاریجانی است که این مسئله به موضوعجدی مباحثات تبدیل شده است. طبیعتا نمی‌توان گفت که علی لاریجانی یک چهره اصلاح‌طلب بوده و حالا این چهره اصلی اصلاح‌طلبان است که ردصلاحیت شده است. این را به دلیل اعلام مواضع لاریجانی درباره اصلاح‌طلبان و همچنین نوع مواجهه اصلاح‌طلبان با نامزدی او می‌توان به خوبی استخراج کرد؛ صدالبته درباره اینکه اگر او می‌آمد ممکن بود به نامزد اصلاح‌طلبان در نهایت تبدیل شود هم بحث‌های متفاوتی وجود دارد.
به یک معنا باید بگوییم اصلاح‌طلبان با استراتژی غلطی وارد انتخابات 1400 شدند. این حرف یعنی چه؟ یعنی آنها به دلیل آنکه رسیدن به پاستور را با چهره‌های اصلی خود ممکن و در دسترس می‌دانستند، پلن دوم را یعنی استفاده از افرادی که بتوانند از شورای نگهبان مجوز حضور بگیرند، استفاده نکردند. چه کسی؟ مثلا همین محمدرضا عارف یا کسانی از جنس مهرعلیزاده که اکنون مجوز حضور گرفته‌اند.

حالا چه خواهد شد؟ آیا اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم خواهند کرد یا ترجیح می‌دهند با بازی با کلمات و استفاده از عناوینی مانند مشارکت غیرفعال حضور در این عرصه منتفی کنند؟ یا اصلا ممکن است از همتی یا مهرعلیزاده حمایت کنند؟ اینها پرسش‌های مهمی است. واقعیت این است که آنها هنوز چشم‌شان به حکم حکومتی دوخته شده که شاید علی لاریجانی یا احدی از اصلاح‌طلبان که وزن بیشتری از مهرعلیزاده و همتی داشته باشد، به عرصه رقابت وارد شوند.
نگارنده معتقد است هرگز چنین اتفاقی یعنی صدور حکم حکومتی در انتخابات فعلی رخ نخواهد داد و انتخابات با همین نامزدهای موجود برگزار خواهد شد.
اگر فرض را بر درستی این گزاره بگذاریم آن وقت دوباره به این پرسش بازمی‌گردیم؛ عدم حضور یا حمایت از مهرعلیزاده یا همتی؟
پاسخ چندان سخت نیست اگر در سه‌-چهار روز آینده اصلاح‌طلبان به حمایت از یکی از این دو نامزد نرسند، آن وقت همان استراتژی انتخابات مجلس را در پیش خواهند گرفت اما این فقط یک روی سکه است.
با فضایی که بعد از انتشار لیست تأیید صلاحیت‌ها پیش آمده ممکن است اصل ماجرا همچون بوم‌رنگی شود و شکل دیگری از ماجرا رخ دهد. اصلاح‌طلبان خیلی بعید است که به این راحتی‌ها و به این زودی‌ها ناامید شوند؛ آنها متخصص چنین جوهای سیاسی هستند؛ اتفاق مهمی در پیش است عجله‌ای نکنید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما