کد خبر: 628708
تاریخ انتشار :

مسکو طالبان را تهدیدی برای آسیای مرکزی نمی‌داند

نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان گفت مسکو طالبان را تهدیدی برای آسیای مرکزی نمی‌داند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

« ضمیر کابلوف » نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان گفت مسکو طالبان را تهدیدی برای آسیای مرکزی نمی‌داند. 

وی در این خصوص اظهار داشت: ما تهدید مستقیمی علیه متحدان خود در آسیای مرکزی نمی‌بینیم. حقایقی که خلاف این را ثابت کند، وجود ندارد. 

کابلوف سپس تأکید کرد که روسیه از قبل با جنبش طالبان ارتباط برقرار کرده است. وی گفت: ما مدتهاست که با جنبش طالبان تماس و ارتباط برقرار کرده‌ایم. این واقعیت که ما مقدمات گفت‌وگو با مقامات جدید افغانستان را از قبل فراهم کردیم، یک دستاورد سیاست خارجی روسیه است که از آن به طور کامل برای تأمین منافع بلندمدت مسکو استفاده خواهیم کرد.

مسکو طالبان را تهدیدی برای آسیای مرکزی نمی‌داند 

این دیپلمات ارشد روس افزود: ما مدت‌ها با طالبان درباره چشم‌انداز توسعه پس از تصاحب قدرت در حال مذاکره بودیم و آن‌ها بارها تأیید کردند که هیچ جاه‌طلبی فراسرزمینی ندارند، آن‌ها درس‌های سال ۲۰۰۰ را یاد گرفتند.

وی در ادامه تصریح کرد: با این حال، این بدان معنا نیست که می‌توانیم آسوده باشیم. وقتی یک رژیم به طور کامل تغییر می‌کند، فضایی برای دیگر سازمان‌های تروریستی بین‌المللی ایجاد می‌شود که ممکن است در آینده برای متحدان ما تهدید ایجاد کنند. 

او پیش از این به خبرگزاری «تاس» گفت روسیه در به رسمیت شناختن رژیم طالبان در افغانستان عجله نخواهد کرد و منتظر سنجش رفتار طالبان خواهد ماند. 

کابلوف دیروز و در پی پیشروی طالبان در پایتخت افغانستان گفته بود روسیه آماده تخلیه سفارت خود در کابل نمی‌شود و این مرکز دیپلماتیک با آرامش در حال فعالیت است.

در ادامه تحولات و پیشروی‌های روزهای اخیر طالبان در افغانستان، طبق گزارش‌ها آن‌ها توانستند شامگاه یکشنبه بدون درگیری مسلحانه وارد کابل شوند و در حال ایجاد کنترل بر دفاتر دولتی تخلیه شده توسط نیروهای افغان هستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما