کد خبر: 662891
تاریخ انتشار :

خانه‌نشینی 74 هزار مرد جوان ایرانی در بهار امسال

آمار ها نشان می دهد نرخ بیکاری مردان جوان در بهار امسال نسبت به نرخ به ثبت رسیده در بهار سال گذشته افزایش یافته است.

خانه‌نشینی 74 هزار مرد جوان ایرانی در بهار امسال
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نرخ بیکاری جوانان 18 تا 35 ساله برای مردان در بهار 13.8 درصد به ثبت رسیده، این در حالیست که همین نرخ در بهار سال گذشته 12.9 درصد بوده است، به بیان ساده میزان بیکاری در میان مردان جوان در بهار امسال نسبت به فصل مشابه در سال 1400 به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. بر این اساس بالغ بر 74 هزار نفر به بیکاران در این محدوده سنی در این بازه زمانی افزوده شده است. همچنین نرخ بیکاری در محدوده سنی 15 تا 24 سال 20.7 درصد براورد شده، به عبارت دیگر بالغ بر یک چهارم جوانانی که در بازه سنی مذکور هستند در بهار بیکار بوده اند، بررسی ها نشان می دهد این نرخ نسبت به بهار سال گذشته حدود دو درصد افزایش یافته که نشان می دهد شدت بیکاری در اقشار جوان تر جامعه با شدت بیشتری افزایش یافته است.

در بهار امسال حدود یک میلیون و 683 هزار نفر از مردان جوانی که در بازه سنی 18 تا 35 جویای شغل بوده اند، نتوانسته کاری پیدا کنند و بیکار بوده اند. همچنین جمعیت بیکار مرد در بازه سنی 15 تا 24 سال بالغ بر 580 هزرا نفر براورد شده است. بررسی روند نرخ بیکاری جوانان مرد در چند فصل گذشته نشان می دهد، روندی تقریبا نزولی داشته به گونه که از حدود 15 درصد در انتهای سال 98 و ابتدای سال 99 به زیر 14 درصد در امسال رسیده است. اما به طور کلی می توان گفت نرخ بیکاری جوانان 18 تا 35 سال در چند فصل گذشته دارای نوسانی هم بوده، این نرخ در بهار سال گذشته حتی به محدوده 12 درصد رسید.

همچنین نرخ بیکاری در جمعیت 18 تا 35 سال در بهار امسال 16.6 درصد برآورد شده که نسبت به بهار سال گذشته یک درصد افزایش یافته است. آمار ها نشان می دهد نرخ بیکاری در این گروه سنی برای زنان به شکل قابل توجهی بالاتر از نرخ بیکاری مردان جوان است، به عبارت دیگر نرخ بکاری بانوان 18 تا 35 سال حدود 15 درصد بالاتر از نرخ بیکاری مردان در همین بازه سنی است. بالاترین نرخ بیکاری جوانان به ثبت رسیده در سیزده فصل گذشته در زمستان سال 98 رقم خورده، در این فصل نرخ بیکاری جوانان 17.8 درصد به ثبت رسیده است، در تابستان سال گذشته نیز این نرخ بسیار بالا و حدود 17.6 درصد بوده است. همچنین کمترین نرخ بیکاری رقم خورده نیز برای این محدوده سنی در بهار سال گذشته رقم خورده که زیر 16 درصد بوده اما به یکباره در تابستان جهش زیادی را تجربه کرده است.  

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها