کد خبر: 608441
تاریخ انتشار :

عادی‌انگاری شرایط؛ تهدید جدید کرونایی

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پس از گذشت روز‌های سیاه کرونایی، کاهش آمار فوتی‌ها و بازگشایی‌ زودهنگام، خطر موج جدید پاندومی کرونا را افزایش داده است تا جایی‌که مسوولان وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا در رابطه با این عادی انگاری‌ها هشدار می‌دهند.

به گفته وزیر بهداشت، در حال حاضر نگران بازگشت خیز بیماری هستیم، چون موارد سرپایی در حال افزایش است و این یک اعلان و هشدار برای یک خیز جدید در بهمن و اسفند ماه می‌تواند باشد.

سعید نمکی اخیرا اظهار داشته: «استراتژی وزارت بهداشت در شرایط کنونی، رهگیری خانه به خانه ویروس و شناسایی زودهنگام بیماران است تا آخرین موارد بیماری شناسایی شود. بعد از این مرحله به سراغ جمعیت عادی و بدون علائم بیماری خواهیم رفت، اما در شرایط کنونی، اولویت ما، شناسایی بیماران با تست بیشتر و افراد در تماس نزدیک با آنها است.»

تقریبا یک ماه پیش بود که شاهد روز‌های سیاه کرونایی بودیم. روز‌هایی که نزدیک به ۵۰۰ نفر از هموطنان جانشان را به خاطر این بیماری از دست می‌دادند آنقدر شرایط بد بود که مسئولان تصمیم به اجرای قوانین سختگیرانه از جمله منع رفت و آمد، تعطیلی پاساژ‌ها و... در راستای جلوگیری از شیوع این بیماری گرفتند.

خوشبختانه در پی این قوانین و صد البته همت گروه‌های جهادی و رعایت مردم در پروتکل‌های بهداشتی، حالا وضعیت سفید شده و آمار مرگ و میر مبتلایان اگرچه همین مقدار هم زیاد است اما دو رقمی شده است. بنا به گفته سیما السادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته، ۸۳ مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. اما نکته اینجا است که خیلی زود آن روز‌های سخت کرونایی فراموش می‌شوند، یعنی مسئولان و مردم تا وضعیت را سفید می‌بینند، تصمیماتی می‌گیرند که ما را در آینده‌ای نه چندان دور به همان روز‌ها باز می‌گرداند.

تصمیم مسئولان آموزش و پرورش و تالار‌های پذیرایی و سینما‌ها بر بازگشایی و حضور مردم در خیابان‌ها، برگزاری مراسمات و برنامه‌های بدون برنامه‌ریزی و عدم توجه بانیان مراسم به شرایط حساس موجود به‌ ویژه در هفته اخیر در استان فارس و شهر شیراز زنگ خطری جدی برای آینده‌ای نه چندان دور است.

این عادی‌انگاری شرایط که در پی کاهش آمار مرگ و میر و مبتلایان به کرونا به وجود آمده، ما را حتما به خطر پیک چهارم کرونا نزدیک می‌کند.

در همین راستا عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر بازگشایی‌ها و برنامه‌های اخیر، گفت: «احتمال بروز پیک چهارم کرونا به دنبال بازگشایی‌ها قابل رد کردن نیست، اما امیدواریم با توجه به اینکه روند رو به کاهش بیماری چشمگیر است، پیک چهارم رخ ندهد.»

عدم رعایت پروتکل‌ها، بدون دلیل قطعی باعث افزایش گردش ویروس در جامعه و باعث افزایش موارد ابتلا در جامعه می‌شود. ما این موضوع را یک بار در اردیبهشت ماه هم تجربه کردیم و دیدیم وقتی آمار پایین آمد به سرعت مراکز آموزشی، رستوران‌ها، مراکز خرید و... را باز کردند و دود آن به چشم مردم رفت و یادمان هست که آمار مرگ و میر تا مرز ۵۰۰ نفر در روز نیز ثبت شد.

چندی‌ است که طرح شهید سلیمانی به صورت سراسری در کشور در حال انجام است، حال آنکه در استان فارس و شهر شیراز به دلیل عدم توجه نهادهای مرتبط از جمله استانداری فارس و عدم تخصیص بودجه لازم برای اجرای طرح، مراحل اجرا به کندی پیش می‌ رود و نتیجه مورد انتظار نیز علیرغم زحمات فراوان سپاه و بسیج و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تا کنون محقق نشده‌است.

از طرفی برخی ناهماهنگی‌ها در اجرای برنامه‌های عمومی در سطح استان نیز منجر به بروز نگرانی‌های فراوانی شده است که امیدواریم با اهتمام بیشتر مسئولان به اجرای طرح و مردم به رعایت پروتکل‌ها و محدودیت تردد در ایام قرنطینه، از خطرات پیشرو در امان باشیم.

بدون شک، ورود به پیک بیماری به خصوص در اواخر سال و روزهای ابتدای سال جدید منجر به فاجعه اقتصادی و به دنبال آن فاجعه انسانی می‌شود.

بنابراین برنامه‌ریزی دقیق و عمل هوشمندانه، لازمه کنترل ویروس کرونا است و مصوبات ستاد ملی کرونا باید به طور کامل اجرا و طرح شهید سلیمانی نیز به گونه‌ای عملیاتی شود که نتایج آن هرچه سریعتر وضعیت را به معنای واقعی تغییر دهد. امیدواریم مردم همچنان شرایط را جدی بگیرند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و مسئولان نیز در برخی از تصمیماتشان در خصوص بازگشایی‌ها تجدید نظر کنند تا دوباره به روز‌های سخت کرونایی باز نگردیم.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما