کد خبر: 634922
تاریخ انتشار :

کدام واکسن برای زیر ۱۸ ساله‌ها مناسب‌تر است؟

رئیس بیمارستان مرکز طبی کودکان اعلام کرد تزریق واکسن‌های سینوفارم و پاستوکووک بهترین انتخاب برای افراد زیر 18 سال بوده و هیچ عارضه جدی‌ای از این واکسن‌ها برای این بازه سنی گزارش نشده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

رضا شروین بدو، رئیس بیمارستان مرکز طبی کودکان گفت: در کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا که جمعی از دانشمندان و متخصصان حضور دارند، واکسنی که برای کودکان فایده بیشتری دارد انتخاب شد. پایه واکسن سینوفارم ویروس غیرفعال است. واکسن پاستوکووک هم همین پایه را دارد و واکسن مشترک ایران و کوباست که هر دو کشور سابقه طولانی در تولید و صادرات واکسن دارند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان بیان داشت: در مطالعات انجام شده، مشخص شد این دو واکسن عوارض چندانی برای این افراد نداشته و فقط در هر چند ده هزار نفر عوارضی مانند درد محل واکسن و عوارض جزیی مانند این ها گزارش شده است.

رییس مرکز طبی کودکان ادامه داد: با توجه به این که دو واکسن عوارض جدی ندارند به توصیه های ستاد علمی کرونا همه باید اعتماد کنند. برای اعتماد بیشتر خانواده ها هم باید گفت نمونه پلتفرم این واکسن ها در بسیاری از واکسن های فعلی که برای کودکان استفاده می شود وجود دارد.

بدر افزود: کوبا، چین، امارات متحده عربی و برخی دیگر از کشورها که از همین واکسن ها برای کودکان و نوجوانان استفاده کرده بودند، امن بودنش را تایید کرده اند.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: احتیاط این است که واکسنی که پارتیکل ویروسی زنده دارد مثل اسپوتنیک و آسترازنکا به افراد زیر 18 سال تزریق نکنند. کمیته علمی کرونا هم که منتخب اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند و تجارب زیادی درباره کودکان و بیماری های عفونی و ایمونولوژی دارند، این دو واکسن را معرفی کرد.

وی ادامه داد: مستندات و گزارش های جهانی در کشورهایی که این واکسن ها استفاده شده نیز موجود است که موید این انتخاب درست است و امیدواریم خانواده ها با آرامش پروسه واکسیناسیون فرزندان خود را انجام دهند.

منبع: فارس

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما