کد خبر: 611612
تاریخ انتشار :

تصاویری زیبا و دل انگیز از کوهستانی رنگارنگ در چین

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پارک ملی ژانگی دانکسیا که به کوهستان رنگارنگ در چین معروف است کوهی است معمولی با قله های نوک تیر و تپه های گرد که زمانی که شما از دور آن را مشاهده می کنید گویی جعبه مدادرنگی با هزاران رنگ را خواهید دید. مجموعه ای از رنگ های سرد و گرم در کنار هم لذت قدم زدن بر روی آن ها هزاران هزار بار دلپذیرتر می کند.

لازم به ذکر است که بگوییم در سال ۲۰۱۰ این کوهستان رنگی با نام پارک ملی ژانگی دانکسیا معروف است به عنوان یک سایت میراث جهانی در یونسکو نام گذاری شد و عکس هایی از آن ها در مجامع بین الملل منتشر گردید و همین خود دلیلی بر معروفیت این کوهستان بود. هر ساله گردشگران زیادی به این جا می آیند، تا از این پدیده های طبیعی دیدن کنند.

همانطور که می دانید کوه های رنگین کمانی چین در پارک ملی ژانگی دانکسیا یک نوع پدیده ی زمین شناسی محسوب می شود و به دلیل رنگ های متنوعی که در خود دارند بسیار در سطح جهان شناخته شده می باشند، عده از زمین شناسان آن را به رنگین کمان تشبیه کرده اند. اما سوالی که در این مورد بوجود می آید این است که چه اتفاقی برای این کوه ها افتاده که اینقدر رنگی و زیبا شده اند؟ در ادامه به فرآیندی که باعث تولید رنگ های قرمز، سبز، زرد و آبی شده است می پردازیم.

کوه های رنگی ژانگی دانکسیا
کوهستان رنگین کمان

جالب است بدانید که این منطقه تا سال های دور مورد توجه افراد بسیار کمی بود و کمتر کسی قصد سفر به سمت پارک ملی ژانگی دانکسیا را پیدا می کرد. اما پس از اینکه سازمان جهانی یونسکو اقدام به ثبت جهانی این کوه های مرتفع نمود آوازه ی آن در سراسر دنیا پیچید و در حال حاضر هزاران نفر سالانه برای بازدید از این منطقه به کشور چین سفر می کنند. بازدید کنندگان همگی، محو جادوی این مکان می شوند، رنگ ها را دیده و حتی لمس می کنند. لازم به ذکر است که بگوییم ما نمونه ای این کوه هایی به آلا داغ لار در شهر زنجان داریم.

ژانگی دانکسیا
کوه های رنگی ژانگی دانکسیا چطور به وجود آمدند؟

کوه های رنگین کمان، ماسه سنگ های کرتاسه و لای‌سنگ (سیلتستون) هستند که در چین قبل از تشکیل کوه های هیمالیا شکل گرفته اند. ماسه و گل و لای با آهن و مواد معدنی ترکیب شده اند که باعث به وجود آمدن عنصری شده اند که رنگی که در امروز دیده می شود، در آمده است. این کوه ها که زمانی لایه های افقی و تخت بودند توسط صفحات زمین‌ساختی هند که به صفحات زمین‌ساختی اوراسیا تقریبا ۵۵ میلیون سال برخورد کرده اند، از حالت افقی درآمده اند.

این قضیه بسیار شبیه به زمانی است که دو اتومبیل با هم از روبرو تصادف می کنند و در نتیجه آن سپرهای آن ها جمع شده و کمی برآمده می شود. این فرآیند باعث بالا آمدن کوه هایی شده که اگر اتفاق نمی افتاد در زیر سطح زمین باقی می ماندند. تاثیرات آب و هوایی و فرسایش، لایه های سنگی قاره ای و سازه های زیرزمینی را از بین می برد و لایه های زیرین را در معرض کانی ها و مواد شیمیایی متفاوت قرار می‌دهد. این جریان باعث تغییرات قابل توجهی می شوند که کوه های رنگین کمان چین را تشکیل داده اند.

کوهستان ژانگی دانکسیا
علت به وجود آمدن رنگ های این کوه چه بود؟

پس حالا که با طرز به وجود آمدن شکل کوه‌ها آشنا شدید، در مورد اینکه رنگ ها به چه صورت به وجود آمده اند توضیح می دهیم. آب های زیرزمینی رسوب کرده در میان دانه های ماسه سنگ‌ها حرکت می کنند و مواد معدنی را در میان دانه ها ذخیره می کنند. این رسوب شیمیایی می تواند تا نقطه ای ایجاد کند که دیگر فضای حفره‌ای بین دانه ها وجود نداشته باشد و به مرور آنها را مثل سیمان می کنند.

تاثیرات هوایی، همراه با آب و اکسیژن، باعث اکسیده شدن عنصر آهن می شوند که دلیل قرمز رنگ شدن خاک است. کوه های رنگین کمان به طور عمده توسط این اکسید آهن رنگ آمیزی می شوند که باعث به وجود آمدن یک زیبایی بصری فوق العاده می گردند.

کوهستان رنگین کمان

رنگ اصلی، ماسه های قرمز پر رنگ است که مانند تشکل های فواره ای در فلت آیرونز (پنسیلوانیا)، پارک صخره های قرمز و باغ خدایان (کلرادو) می ماند. رنگ قرمز به علت پوشش اکسید آهن است، همچنین به عنوان هماتیت، بین دانه های ماسه سنگ شناخته می شود. این روند دقیقا مشابه زمانی است که که یک قطعه فلزی در زیر باران رها می شود و بیرون آن یک لایه قرمز به خاطر زنگ زدگی به وجود می آید. این پدیده باعث قرمز شدن رنگ کوه های رنگین کمان چین می شود.

بیشتر وقت ها اکسید آهن به صورت قرمز تیره دیده می شود، البته زمان هایی نیز هستند که این مواد به رنگ ها دیگری تبدیل می شوند. برای مثال اکسیده شدن لیمونیت یا گوتیت رنگ ها قهوه ای و یا زرد تولید می کنند. همچنین مگنتیت می تواند رنگی سیاه مانند به کوه های رنگین کمان چین بدهد. اگر سولفید آهن موجود باشد، شما یک رنگ زرد فلزی توسط گوگرد به دست خواهید آورد. در عین حال، رنگ سبز اغلب به علت کلریت یا سیلیکات آهن ساخته می شود. این ها تنها نمونه های کوچکی از چگونگی تغییر رنگ شن ها در این پدیده زیبا می باشند.

کوهستان ژانگی دانکسیا
مختصری از تاریخ کوه های رنگی ژانگی دانکسیا

اگر بخواهیم کمی درباره تاریخ کوه های رنگی ژانگی دانکسیا گذشته است بگوییم، اینطور بیان می شود که نزدیک به ۱۰۰ سال پیش این منطقه دریاچه ای بزرگ بوده است، رودهایی که به این دریاچه ریخته می شدند بر رسوب هایی رنگی را از دور دست ها با خود به یادگار می آورند که همه آن ها در کف دریاچه ته نشین می شدند. پس از ان که این دریاچه خشک شد، لایه هایی از ماسه های سنگ قرمز، میان توده هایی از ذخایر مواد معدنی بر روی یکدیگر انباشته شدند تا این که نزدیک به ۲۵ میلیون سال قبل، نیروی عظیمی که ناشی از حرکات صفحه های تکنوتیک زمین بود سبب شد تا این کوهستان به وجود بیاید.

بعد از این که این ماجرا به پایان رسید، بادها و باران ها نیز از راه رسیدند تا زیبایی کوهستان را تضمین کنند. طی میلیون ها سال در نتیجه ی وزش باد و بارش باران، لایه های سنگی، با توجه به چگالی و سختیشان، در معرض فرسایش قرار گرفتند. در حقیقت همین تفاوت در مقاومتشان سبب شد تا قله ای نوک تیز و بلند به وجود بیاید و تپه ای صیقل خورده و کوتاه را ما مشاهده کنیم.

ژانگی دانکسیا
بازدید از پارک ملی ژانگی دانکسیا

برای بازدید از این کوهستان رنگی در پارک ملی ژانگی دانکسیا یک راه چوبی در نظر گرفته شده است. این راه چوبی بازدیدکنندگان را به میان دره ها و بلندی های این منطقه می برد و یک دل سیر می توانید خودتان را در طبیعت بی نظیر چین بین کوه های غول پیکر محصور سازید. قطعا راه رفتن در این منطقه تنها از روی همین مسیرها ممکن است و خارج شدن ار آن ها امری غیر ممکن و ممنوع می باشد. شما زمانی که بر روی این راه چوبی هستید نمایی ۳۶۰ درجه پیش روی چشمانتان خواهد بود و همچنین ۶۶۶ پله پیش رویتان است که تقریبا سی دقیقه ای بالا رفتن از آن ها وقتتان را می گیرد. پیشنهاد می کنیم که همراه خودتان کمی مواد انرژی زا مانند شکلات یا بیسکوییت به همراه آب داشته باشید چرا که انرژی زیادی را برای بازدید از این کوه ها از دست خواهید داد.

کوه های رنگی ژانگی دانکسیا
بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی ژانگی دانکسیا

همانطور که می دانید برای بازدید از هر جاذبه ای لازم تا در فصلی مناسب سفر کنید تا بتوانید وجه از آن منطقه را مشاهده کنید. به منظور بازدید از پارک ملی ژانگی دانکسیا بهتر است که بین ماه های ژوئن تا سپتامبر اقدام به سفر به چین بنمایید. چرا که به دلیل بارش های کوتاهی که در این فصل رخ می دهد زمین تا حدی خیس است و تابش نور خورشید بر روی زمین سبب می شود که در آسمان تفاوتی بین لایه های سنگی بیشتر نمایان شود. در دیگر فصل های سال هم شرایط برای تماشای کوه های رنگی زانگی دانکسیا وجود دارد اما به دلیل سرد بودن هوا آنچنان رفتن به سمت آن پیشنهاد نمی شود.

دسترسی به پارک ملی زمین شناسی ژانگی دانکسیا

به منظور دسترسی به پارک ملی زمین شناسی ژانگی دانکسیا در استان گانسو چین با توجه به این که پارک در خارج از شهر قرار دارد شما می بایست حتما از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. این پارک در استان گانسو که در غرب چین است و نزدیکی شهر ژانگیه واقع است. شما می توانید با استفاده از ماشین هایی که به طور اختصاصی به سمت این پارک می روند استفاده کنید که کمی هزینه آنها بالاست ما پیشنهاد می کنیم که از اتوبوس های توریستی که به مجاز به رفت و آمد در این مناطق هستند استفاده کنید. این اتوبوس ها با هزینه ی بسیار کمتری شما را به سمت پارک ملی زمین شناسی ژانگی دانکسیا می برند

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما