کد خبر: 613967
تاریخ انتشار :

ماجرای اقامت دو زن تنها در قطب شمال+عکس ها

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سونیوا سوربی و هیلده فالون نخستین زنانی بودند که بدون حضور مردان، یک سال تمام را در مجمع‌الجزایر سوالبار نروژ در قطب شمال به سر بردند.

این دو تن که برای انجام مطالعات اقلیمی در این مکان دورافتاده مستقر شده بودند، چندین ماه را در داخل یک کابین ۲۰ متری بدون آب و برق گذراندند. در واقع برنامه اصلی آنان این بود که بعد از عزیمت به قطب شمال در ماه سپتامبر گذشته، با گذراندن ۹ ماه در ماه مه به خانه خود بازگردند، اما وقوع همه‌گیری کرونا برنامه آنان را به هم زد.

محدودیت‌های سفری وضع شده باعث شد تا کشتی حامل دوستان، خانواده و شرکای علمی آنان نتواند برای بردنشان به قطب بیاید و درن تیجه آنان مجبور شدند سه ماه دیگر منتظر بمانند. در این مدت تنها ارتباطشان با دنیای بیرون از طریق حساب‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی بود.

در سوالبار که در شمالی‌ترین نقطه اروپا و بین نروژ و قطب شمال قرار دارد، آسمان سه ماه تمام تاریک است و دما تا ۳۰ درجه زیر صفر کاهش می‌یابد. خرس‌های قطبی مرتب به محدوده کابین سرک می‌کشند به همین خاطر همه وسایلی که بیرون محفظه نگهداری می‌شوند باید به اصطلاح ضد خرس باشند، چرا که اگر خرس‌ها آن‌ها را ببرند یا بخورند ساکنان به لحاظ تامین مایحتاج به دردسر می‌افتند.

زندگی کابینی در قطب شمال در زمستان سخت سوالبار برای هر فردی چالشی سخت به شمار می‌رود. امسال برای اولین بار اکیپ حاضر در قطب را تیمی کاملا زنانه تشکیل می‌دادند که در کنار سگ‌شان اتا این شرایط را تحمل کردند.

این دو می‌گویند: وقت آن رسیده بود تا تاریخ را از نو بنویسیم؛ که سنت را در اینجا بشکنیم و نشان دهیم که بدون مردان قدرتمند، توانا و موفق هستیم.

دانشمندان به طور متناوب این منطقه را مورد مطالعه قرار می‌دهند تا دریابند که چگونه تغییرات آب و هوایی بر ذوب شدن یخ دریا تاثیر می‌گذارد. این پروژه‌ها، اما پیش از این معمولا کوتاه بوده و در تابستان اتفاق می‌افتادند.

در جریان این اقامت طولانی‌مدت محققان با مطالعه شفق‌های قطبی داده‌هایی را برای سازمان فضایی آمریکا، ناسا، فراهم کردند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما