کد خبر: 619704
تاریخ انتشار :

قیمت مسکن کاهش یافت؟ + ثبت نام وام مسکن آغاز شد

ثبت‌نام دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن از ساعت 12 امرزو 26 خرداد آغاز می‌شود. تمامی مستاجران واجدشرایط دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن می‌توانند از 26 خرداد به سامانه tem.mrud.ir مراجعه و نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

قیمت مسکن کاهش یافت؟ + ثبت نام وام مسکن آغاز شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

اولین ماه از سال ۱۴۰۰ بازار قیمت مسکن در مناطق پرتقاضای شهر تهران با ۱ تا ۴ درصد افت قیمت همراه بود؛ در این بین بیشترین کاهش در مناطق ۲ و ۴ که معمولا جزو چهار منطقه پرمعامله محسوب می شوند با ۴.۳ درصد افت ماهیانه رخ داد و قیمتهای قطعی در منطقه ۵ نیز ۱.۱ درصد پایین آمد.قیمت مسکن در سال های خیر دچار نوسانات زیادی بود.بالارفتن قیمت مسکن سبب شد تا بسیاری از مردم به سمت حاشیه های شهر بروند.خبرها حاکی از آن است که قیمت مسکن روند کاهشی را طی میکند.در ادامه جزییات قیمت مسکن را باهم مرور میکنیم.

 قیمت مسکن کاهشی شد + جدول

 رکود معاملات و انتظارات کاهشی با افت قیمت مسکن در پنج منطقه پرتقاضای شهر تهران همراه بود. منطقه ۵ به عنوان دارنده رتبه اول معاملات ملک در شهر تهران فروردین امسال ۱.۱ درصد کاهش ماهیانه قیمت را تجربه کرد.

نرخها در مناطق ۲ و ۴ نیز که به ترتیب دومین و چهارمین منطقه پرمعامله تهران در اولین ماه از سال جاری بودند ۴.۳ درصد کاهش یافت. در مناطق ۱۵ و ۸ هم که رتبه‌های پنجم و ششم مناطق پرتقاضا را در اختیار داشتند قیمت به ترتیب ۳.۹ و ۴.۱ درصد افت کرد. تنها در منطقه ۱۰ که سومین منطقه پرمعامله تهران بود قیمتها ۳.۶ درصد افزایش یافت. در کل تهران نیز به طور میانگین قیمتها ۳.۱ درصد پایین آمد.

 خریداران و فروشندگان مسکن بخوانند / پیش بینی مهم از وضعیت قیمت ها

اتفاق معنادار دیگری که در دو ماه اخیر رخ داد توقف تقاضای سفته‌بازانه در شمال پایتخت بود. آمار سالهای اخیر نشان می‌دهد در مقاطعی مثل بهمن و اسفند ۱۳۹۶ و خرداد تا مردادماه ۱۳۹۷ زمانی که انتظارات تورمی بر بازار مسکن شهر تهران غلبه کرده، خرید و فروش در منطقه یک رونق گرفته است؛ به طوری که در بعضی ماهها منطقه یک رتبه چهارم از نظر تعداد معاملات را به خود اختصاص داده است.

خبرخوش درباره قیمت مسکن + جدول

فروردین امسال منطقه یک در جایگاه نهم از نظر تعداد معاملات مسکن پایتخت قرار گرفت و قیمتها نیز در این منطقه طی یک ماه ۲.۷ درصد کاهش یافت. فروردین امسال در منطقه یک فقط ۱۰۰ معامله مسکن منعقد شد که کاهش ۶۵ درصدی را نسبت به اسفند سال قبل نشان می‌دهد و فقط ۱۹ درصد نسبت به فرردین سال گذشته افزایش پیدا کرد. این در حالی است که در کل تهران معاملات در مقایسه با فروردین ۱۳۹۹ رشد ۶۸ درصدی را نشان داد.

به لحاظ حجم معاملات، فروردین ۱۴۰۰ بازار مسکن شهر تهران وضعیت نسبتا بهتری در مقایسه با همین زمان در سال قبل داشت. اولین ماه از سال جاری در پایتخت ۲۰۹۴ معامله مسکن به امضا رسید که نسبت به ماه مشابه سال گذشته با ۶۸ درصد رشد همراه بود. هرچند در مقایسه با فروردین سالهایی که بازار در رونق به سر می‌بُرد مثل اولین ماه از سال ۱۳۹۳ که ۷۲۲۱ معامله مسکن در تهران منعقد شد افت ۷۱ درصد را به ثبت رساند.

بازار در مقایسه با اسفند ۹۹ نیز کوچکتر شد و معاملات طی یک ماه ۶۰ درصد کاهش پیدا کرد. البته با توجه به نیمه تعطیل بودن فروردین، کسادی معاملات در ماه مذکور اجتناب ناپذیر است. از طرف دیگر فروردین امسال به دلیل موج چهارم کرونا در اکثر روزها دفاتر املاک تعطیل بودند که  روز ۳۰ فروردین ماه بازگشایی شدند.  بنابراین احتمالا در اردیبهشت ماه تعداد معاملات نسبت به فروردین ماه افزایش یافته است اما قیمتها از ثبات نسبی برخوردار است.

افت- قیمت- مسکن

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که بسیاری از مالکان با پیش فرض رسیدن بازار مسکن به قله قیمتی درصدد خروج از بازار هستند؛ به طوری که حجم عرضه واحدهای مسکونی از طریق آگهی‌های ملکی طی دو ماه اخیر افزایش یافته است. البته نرخها به دلیل خاصیت چسبندگی بازار مسکن افت چندانی نداشته اما از تعداد واحدهایی که با نرخهای کاذب به بازار عرضه می‌شد به طور محسوسی کاهش یافته و در واقع بازار به وضعیت واقعی نزدیک شده است.

خبرخوش درباره قیمت مسکن + جدول

عمده تحلیلهای کارشناسان درخصوص آینده بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ بر این مبنا است که به دلیل در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری دست کم تا شش ماه آینده بازار در آرامش قیمتی قرار خواهد داشت. از طرف دیگر نتایج به دست آمده از  یک پژوهش درباره بازار مسکن  شهر تهران که ۱۶ شاخص را مورد ارزیابی قرار داده، نشان می‌دهد در سالهای ۹۷، ۹۸ و ۹۹ بیشترین و مداوم‌ترین افزایش قیمت مسکن در ۳۰ سال اخیر رقم خورده و احتمال اینکه قیمت واقعی مسکن در بالاترین سطح خود باشد بسیار زیاد است؛ بنابراین احتمالا در سال جاری روند تثبیت قیمت مسکن که با توجه به تورم به معنای کاهش قیمت واقعی است آغاز می‌شود.

یکی دیگر از شاخص‌هایی که می‌توان بررسی کرد تعداد معاملات است که نشان می‌دهد بازار مسکن شهر تهران وارد رکود شده است. از سال ۸۹ تا ۹۶ به طور متوسط سالانه ۱۶۳ هزار معامله خرید در بازار مسکن تهران انجام می‌شده، اما در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ به طور متوسط ۱۰۰ هزار معامله انجام شده است. در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعداد معاملات به ۸۴ هزار واحد مسکونی در سال نزول کرده که تقریبا نصف میانگین سال‌های ۸۹ تا ۹۶ بوده است. این اعداد به خوبی نشان می‌دهد که افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن باعث رکود شدید در این بازار شده  و بخش تقاضای مصرفی در بازار کاهش جدی یافته است.

اگر انتظارات افزایش سریع و مداوم قیمت‌ها یک عامل موثر در ایجاد انگیزه برای خریداران ملک باشد، در آن صورت قیمت مسکن به صورت ذاتی بی‌ثبات است. قیمت‌ها همیشه نمی‌توانند با سرعت بالا بروند و هنگامی که مردم متوجه شوند افزایش قیمت‌ها متوقف شده است، حمایت برای پذیرش قیمت‌های بالا شکسته می‌شود و قیمت‌ها در نتیجه کاهش تقاضا، (در اقتصادهای سالم با نرخ تورم تک رقمی) کاهش پیدا می‌کنند، در کشور ما اما نرخ رشد قیمت مسکن کمتر از تورم عمومی ‌می‌شود و درنتیجه آن حباب می‌ترکد.

متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان

بنابراین گزارش، خرداد سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران  ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته حکایت دارد.

وام مسکن جدید ۱۰۰ میلیونی با سود ۵ درصد و اقساط ۲۰ ساله را چگونه بگیریم؟

وام مسکن جدید ۱۰۰ میلیونی با سود ۵ درصد و اقساط ۲۰ ساله به بانک مرکزی ، وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن ابلاغ شده است. بانک های پرداخت کننده این وام ملت، صادرات، مسکن، تجارت، ملی، سپه و رفاه  هستند.

به گزارش کاماپرس، وام ۱۰۰ میلیونی جدید از سوی معاون اول رئیس جمهور به نهادهای ذیربط یعنی سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی ، وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و … ابلاغ شده است.

این وام را می توان برای ساخت مسکن در روستاها ، حاشیه شهرها و شهرهای کوچک مورد استفاده قرار داد و سود آن ۵ درصد و دوره بازپرداخت آن ۲۰ ساله است.

طبق این مصوبه بانک مرکزی موظف شده است نسبت به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه هر کدام برای بهسازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی، حاشیه شهرها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر اقدام کند.

در دوره های قبل که این وام ۵۰ میلیون تومان بود بانک های ملت، صادرات، مسکن، تجارت، ملی، سپه و رفاه به عنوان بانک های عامل و پرداخت کننده این وام معرفی شده بودند و پیش بینی می شود این بار نیز همین بانک ها عاملیت این تسهیلات را به عهده داشته باشند.

ضمنا تسهیلات ۱۰۰ میلیونی مذکور تنها وام مسکن در ایران به شمار می اید که ضمانت آن  بسیار ساده و به صورت سفته زنجیره ای قابل انجام است. به این شکل که سه متقاضی وام با امضای سفته برای یکدیگر ، ضامن هم می شوند و نسبت به دریافت وام اقدام می‌کنند.

یکی از کاربردهای این وام مسکن جدید

با این تسهیلات می توان صاحب خانه و ویلا در نواحی روستایی، حاشیه شهرها و برخی شهرهای کوچک شد. بسیاری از شهروندان تهرانی یا شهروندان دیگر شهرها اصلیتی روستایی دارند به این معنی که یا خود زاده روستاهای کشور هستند یا پدر و مادر روستایی دارند. این وام برای چنین افرادی فرصت آفرین است به این معنی که این افراد معمولا برای تملک زمین در روستای خود نیازمند پرداخت پول چندانی نیستند و حتی برخی افراد در روستای خود زمین موروثی برای ساخت خانه و ویلا دارند اما امکان پولی برای ساخت آن ندارند.

وام مذکور می تواند به کمک این افراد بیاید و با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن روستایی مراحلی مانند دیوار کشی، فونداسیون و سفت کاری یک بنای کوچک و جمع و جور  را به پایان برسانند و بعد از آن با پس اندازهای خود به تدریج خانه را تکمیل تر کنند.

گزینه دیگر این است که یک خانه کوچک و فرسوده را در روستای خود به قیمت مناسب خریداری کنند و بعد با استفاده از تسهیلات ۱۰۰ میلیونی این خانه را بهسازی و نوسازی کنند. گزینه بعدی این است که خانه های روستایی به ارث رسیده به برخی افراد که فرسوده و به حال خود رها شده اند را می توان با این تسهیلات مرمت و قابل سکونت کرد.

شایان ذکر است بنیاد مسکن با همکاری با بانک مرکزی تعیین سهمیه هر استان( تعداد واحدهای مسکونی مشمول دریافت این تسهیلات) را به عهده دارد.

آغاز ثبت نام وام ودیعه مسکن

وزارت راه و شهرسازی طی اطلاعیه ای با معرفی سایت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن از آغاز ثبت نام این طرح طی امروز ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین، اطلاعیه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به شرح زیر است؛

 ثبت‌نام دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن از ساعت 12 روز چهارشنبه 26 خرداد آغاز می‌شود. تمامی مستاجران واجدشرایط دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن می‌توانند از 26 خرداد به سامانه tem.mrud.ir مراجعه و نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

قیمت مسکن کاهش یافت؟ + ثبت نام وام مسکن آغاز شد

نکات حائز اهمیت در خصوص ثبت نام برای دریافت این تسهیلات شامل این موارد است: سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در منطقه شهری تهران 70 میلیون تومان، سایر کلانشهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت یعنی شهرهای مشهد، اصفهان، کرج، شیراز،تبریز، قم، اهواز، کرمانشاه) 40 میلیون تومان و سایر شهرها 25 میلیون تومان است. همچنین، متقاضیان دریافت این تسهیلات باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند.

متقاضیان باید دارای اجاره نامه رسمی یا اجاره‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری باشند. تاریخ انعقاد اجاره‌نامه واحد مسکونی باید مربوط به نیمه نخست سال 1400 باشد.

چنانچه متقاضی تا حداکثر دو هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌شود.

 بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا ثبت نام وام ودیعه مسکن تا پایان شهریور ماه امسال ادامه دارد. منابع مالی مورد نیاز این طرح از محل 10 هزار میلیارد تومان از بسته تسهیلات کرونایی تامین خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها