کد خبر: 620318
تاریخ انتشار :

افزایش شدید قیمت اجاره مسکن قطعی شد؟

هر متر مربع یک دستگاه واحد مسکونی ۶۶ متری، با عمر بنای ۱۰ سال، واقع در منطقه رضویه به مبلغ ۹ میلیون و ۹۳۴ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت مسکن در بالاشهر با توجه به سن بنا و امکانات واحدهای مسکونی بسیار متنوع است.قیمت مسکن برای دومین ماه پیاپی با افت قیمت مواجه شد.قیمت مسکن در مناطق جنوبی پایتخت با ثبات بود.قیمت مسکن در تهران در یک سال اخیر رشد چشمگیری داشته است.آخرین خبرها درباره قیمت مسکن را با ما بخوانید.

 

لیست خرید و فروش آپارتمان های جنوب تهران به شرح زیر است. توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

آدرس  متراژ

عمر ساخت

(سال)

 
قیمت هر متر مربع (تومان)
محله  شهرک شهید بهشتی  37 15 17.543.000
محله رضویه  66 10 9.934.000
محله مینایی 41 6 14.928.000
محله مسعودیه 75 1 19.508.000
محله افسریه  71 1 24.788.000
محله ابوذر  99 10 21.783.000

قیمت مسکن با نرخ دلار ۲۲ تومانی همخوانی دارد؟

او با بیان اینکه به نظر می رسد که در شرایط کنونی قیمت مسکن با نرخ دلار ۲۲ تومانی همخوانی دارد، اظهار کرد: قیمت مسکن در تهرانپارس هم اکنون حدود متری ۲۷ میلیون است در حالی که قبلا تا متری ۳۳ میلیون تومان هم رفته بود و الان کسانی که بخواهند مسکن بفروشند باید زیر قیمت عرضه کنند.

مشاور وزیر مسکن در دولت دهم با بیان اینکه در حال حاضر پیش بینی می شود قیمت مسکن در نتیجه رکود حدود ۳۰ درصد کاهش داشته باشد، اظهار کرد: تاثیری که مصوبات دولت و مجلس در بخش مسکن دارد بستگی به شکل اجرای آن دارد و نمی توان گفت که فروش مصالح با قیمت تمام شده چقدر روی بازار تاثیر دارد، زیرا هنوز معلوم نیست که آیا اجرایی می شود یا خیر و اینکه چقدر در قیمت تمام شده آپارتمان تاثیر خواهد داشت.

او با انتقاد به اینکه وزیر سابق مسکن دولت روحانی هیچ اعتقادی به ساخت و ساز نداشت و بیشتر از اینکه به دنبال کار کردن و خدمت باشد به دنبال ژست گرفتن بود، گفت: در وزارت مسکن راه و شهرسازی ۷۰ درصد کار عملیاتی است و ۳۰ درصد به صورت ستادی انجام می شود، اما در دوره وزیر قبلی وزارت راه و شهرسازی ۹۰ درصد به صورت ستادی عمل می کرد و این مساله باعث شد که وضعیت مسکن در ایران به اینجا ختم شود.

دلایل افزایش قیمت مسکن در تهران نسبت به سایر شهرستان ها

 قیمت مسکناو درباره دلایل افزایش گرانی ملک در تهران نسبت به سایر شهرستان ها گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد از منابع مالی کشور در تهران گردش دارد، از این رو مهاجرت به تهران افزایش یافته و این افزایش قیمت در نتیجه همین عمل است، بنابراین افزایش قیمت مسکن در پایتخت نسبت به سایر شهرها بیشتر است، از این رو برای حل این مشکل باید مسائل جمعیتی و مهاجرتی را حل کرد، زیرا در حال حاضر هر فردی که در تهران دانشگاه قبول می شود دیگر به شهرستان خود بر نمی گردد، چراکه در صورت بازگشت با مشکل بیکاری مواجه می شود.

مشاور وزیر مسکن در دولت دهم  درباره تفاوت قیمت ساخت مسکن در تهران و سایر شهرستان ها اظهار کرد: با توجه به اینکه ۸۰ درصد قیمت مسکن در تهران مربوط به زمین است، ۲۰ درصد دیگر مربوط به قیمت مصالح و هزینه ساخت و ... خواهد بود، اما در شهرستان ها قیمت زمین در هزینه تمام شده ملک کمتر است، به همین دلیل نسبت تاثیر مصالح ساختمان به قیمت تمام شده بیشتر است، به همین دلیل نمی توان نسبت ثابتی را برای تاثیر هزینه مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده در نظر گرفت.

قیمت مسکن/کاهش ۶۵ درصدی معاملات نسبت به پارسال

اردیبهشت متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات نیز در این ماه معادل ۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۸۸.۱ افزایش را نشان می‌دهد.

ارزیابی اغلب کارشناسان درباره آینده بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ این است که نرخها به ثبات نسبی خواهد رسید و ممکن است با مقداری کاهش قیمت مواجه شویم. با توجه به خاصیت چسبندگی قیمتها در بازار مسکن ممکن است افت قیمتها چندان محسوس نباشد اما اگر تا دو سه سال آینده با توجه به نرخ تورم قیمت مسکن در ثبات نسبی باقی بماند حباب بازار تخلیه می‌شود.

یک کارشناس بازار مسکن گفت: فعالان اقتصادی منتظر برنامه‌های رییس جمهور آینده هستند تا بر اساس آن در بخشهای سودآور سرمایه‌گذاری کنند؛ رییس جمهور بعدی تا بخواهد برنامه‌های خود را اجرایی کند زمان می‌برد و دست کم تا شش ماه آینده انتظار معجزه درخصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن نداریم.

عباس زینعلی اظهار کرد: تجربه ادواری نشان می‌دهد بازار مسکن در یک بازه زمانی، بدون توجه به رشد قیمت، رونق می‌گیرد و نقدینگی به سمت خرید خانه یا ساخت‌وساز می‌رود. در نتیجه معاملات افزایش می‌یابد تا زمانی که فعالان اقتصادی متوجه شوند ظرفیتی برای رشد وجود ندارد.

وی افزود: بخش عمده‌ای از معاملات مسکن در کشور ما از نوع سوداگری است. فعالان این بازار تعدادی واحد می‌سازند یا خریداری می‌کنند، بعد نگه می‌دارند و با افزایش قیمت به تدریج وارد بازار می‌کنند. با توجه به اینکه هم‌اکنون تقاضای موثری که از توان مالی برخوردار باشد وجود ندارد و ابزارهای دولت مثل تسهیلات بانکی به پای قیمتها در بازار مسکن نمی‌رسد، بازار وارد رکود شده و سرمایه‌های بالقوه‌ای که قابلیت ورود به این بخش را دارد سرگردان است.

زینعلی تصریح کرد: کسانی هم که نقدینگی فعال دارند معمولا با سودآوری هر بازار به آن سمت می‌روند که در حال حاضر چنین شرایطی در بازار مسکن وجود ندارد. علت رکود فعلی بازار مسکن، نزدیک شدن خط افقی به نقطه اوجی است که پس از هر رونق ادواری شکل می‌گیرد. عواملی مثل انتخابات ریاست جمهوری و مذاکرات هسته‌ای هم به رکود فعلی دامن زده است.

وی با بیان اینکه هزینه‌های تحمیلی به دولت در بخش یارانه‌ها بسیار زیاد است افزود: در دوران اپیدمی کرونا دولت فقط می‌تواند به رتق و فتق زندگی جاری مردم بپردازد و به همین لحاظ توانی برای نقش‌آفرینی در بازار مسکن یا شارژ مالی متقاضیان ندارد. در نتیجه نبض بازار در دست کسانی است که با سرمایه‌های خود نوسانات را رقم می‌زنند. همانطور که گفتم این افراد هم دست نگه داشته‌اند تا ببینند بعد از انتخابات چه پیش می‌آید.

این کارشناس درباره آینده بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ گفت: تا شش ماه آینده که هیچ اقدامی نمی‌توان در بخش مسکن انجام داد. رییس جمهور نمی‌تواند معجزه کند. تا بخواهد مستقر شود و برنامه‌های خود را در این حوزه اجرایی کند زمان می‌برد. بعد از آن هم بستگی به این دارد که تا چه اندازه کاربلد باشد و البته برنامه‌هایش از طرف نهادها و قوا مثل مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و دیگر بخشها حمایت شود.

به گفته زینعلی، اگر یک اجماع کلی روی یک نفر ایجاد شود، به ریاست جمهوری برسد و همه برنامه‌های او را حمایت کنند، در چهار سال اول می‌تواند وضعیت بازار مسکن را سر و سامان بدهد. کسی که انتخاب می‌شود باید بتواند حجم عظیم نقدینگی را کنترل کند تا با هجوم به بازارها، آن بخشها را دچار التهاب نکند. در غیر این صورت همین وضعیت که دهه‌ها دچارش بوده‌ایم ادامه می‌یابد.

افزایش شدید قیمت اجاره مسکن در راه است؟

نماینده مجلس با انتقاد از سیاست های حوزه مسکن دولت یازدهم و دوازدهم گفت: پیامدهای بی توجهی دولت به ساخت را در وضعیت فعلی بازار مسکن که با تورم بالایی مواجه است، مشاهده می‎‌کنیم.

افزایش شدید قیمت اجاره مسکن در راه است؟

در قانون بودجه ۱۴۰۰، برای ساخت یک میلیون و دویست هزار واحد مسکونی، ۳۶۰ هزار میلیارد تومان معادل ۲۰ درصد حجم تسهیلات بانک‌ها تصویب شده است.

در همین ارتباط، محمّد پاک مهر، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اعطای تسهیلات با بهره کم در بخش مسکن باعث ایجاد رشد قابل توجهی در ساخت و ساز مسکن خواهد شد. ضمن اینکه احداث بنا و ساختمان بیش از ۶۵۰ شغل را فعال می‌کند و باعث رونق بازار کار و اشتغال می‌شود.

وی در خصوص ادعای افرادی که مدعی هستند بانک‌ها امکان پرداخت تسهیلات ۳۰۰ میلیونی را ندارند، خاطر نشان کرد: چرا بانک‌ها نتوانند تسهیلات بخش مسکن را بدهند؟ بیست درصد از کل تسهیلات بانک‌ها میزان بالایی نیست و تخصیص این میزان تسهیلات برای بانک‌ها کار سختی نخواهد بود.

نماینده مردم بجنورد در مجلس با اشاره به لزوم پرداخت سریع‌تر تسهیلات ۳۶۰ هزارمیلیاردی به بخش مسکن عنوان کرد: با توجه به اینکه عمده ساخت و سازهای کشور در شش ماهه نخست سال انجام می‌شود، لازم است تسهیلات ۳۰۰ میلیونی زودتر به مردم تخصیص داده شود زیرا در شش ماه دوم سال به دلیل سرما و کوتاهی روز، ساخت و سازها به صورت طبیعی به حداقل می‌رسد.

پاک مهر با انتقاد از سیاستهای حوزه مسکن دولت یازدهم و دوازدهم تصریح کرد: در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی مسئله ساخت مسکن بسیار کمرنگ بود و ما پیامدهای این نگاه ضعیف نسبت به ساخت را در وضعیت فعلی بازار مسکن که با تورم بالایی مواجه است، مشاهده می‎‌کنیم.

وی در پایان گفت: در صورتی که بخواهیم روند فعلی بی توجهی به عرضه واحدهای مسکونی را ادامه بدهیم، تورم مسکن به شدت افزایش خواهد یافت و به چند برابر گذشته خواهد رسید که در این صورت اجاره مسکن هم روند افزایشی پیدا خواهد کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما