کد خبر: 619792
تاریخ انتشار :

هجوم مستاجران برای اجاره این خانه ها + جزییات

نخستین عامل موثر بر افزایش تقاضای اجاره آپارتمان‌های زیر ۷۰ مترمربع وضعیت معیشتی نامناسب اغلب خانوارهای اجاره‌نشین است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

واسطه‌های ملکی می‌گویند در سال جدید، تقاضا برای اجاره آپارتمان‌های زیر ۷۰ مترمربع به شدت افزایش یافته است که نشات گرفته از دو عامل است.

هجوم مردم برای اجاره این خانه ها

نخستین عامل موثر بر افزایش تقاضای اجاره آپارتمان‌های زیر ۷۰ مترمربع وضعیت معیشتی نامناسب اغلب خانوارهای اجاره‌نشین است. به گفته بنگاه‌های ملکی، برخی از این خانواده‌ها در سال‌های گذشته در آپارتمان‌های دوخوابه با مساحت ۸۰ تا ۱۰۰ مترمربع سکونت داشته‌اند، اما تحت تاثیر تغییرات شدید اجاره‌بها تصمیم گرفته‌اند به اجاره آپارتمان‌های کوچک‌تر و حتی یک‌خوابه روی بیاورند. این گروه از اجاره‌نشین‌ها اغلب حداقل یک فرزند دارند و به همین خاطر در سال‌های گذشته همواره ساکن واحدهای بزرگ‌تر متناسب با بعد خانوار خود بودند اما در نتیجه وضعیت معیشتی بغرنج در ماه‌های اخیر، امکان پرداخت اجاره‌بهای جدید مدنظر موجران این واحدها را از دست داده‌اند و در نتیجه ناگزیر به سکونت در واحدهای نقلی شده‌اند.

هجوم مستاجران برای اجاره این خانه ها + جزییات

از سوی دیگر این موضوع سبب شده جمعیت ساکن در ساختمان‌هایی که واحدهای کوچک‌متراژ را در دل خود جای داده‌اند، افزایش یابد و به گفته برخی واسطه‌ها، این مساله موجب نارضایتی برخی از ساکنان آپارتمان‌هایی که تمام واحدهای آنها نقلی و یک خوابه هستند، شده است. با این وجود واقعیت بازار اجاره ایجاب می‌کند تقاضا برای سکونت در نقلی‌ها به مراتب بیشتر از تقاضای اجاره آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ باشد.

بخش زیادی از آپارتمان‌های تا ۷۰ مترمربع در مناطق ۴ و ۵ و نیز ۷ تا ۱۰ واقع شده است که رهن پیشنهادی آنها پس از تبدیل اجاره ماهانه درخواستی به مبلغ ودیعه، حداقل مترمربعی ۵/ ۲ میلیون تومان است؛ به این معنا که رهن کامل یک واحد ۶۰‌مترمربعی در این مناطق دست‌کم ۱۵۰ میلیون تومان است. با این حال نمی‌توان سقف رهن پیشنهادی در این مناطق را احصا کرد، چراکه به گفته واسطه‌ها برخی موجران قیمت‌هایی بیش از عرف یک منطقه را صرفا به دلیل نوساز بودن یا حسن سلیقه در بازسازی واحد خود اعلام می‌کنند که این موارد استثناست. به عنوان مثال رهن کامل یک واحد ۷۰ مترمربعی دو خوابه با سن بنای سه سال در محله پونک ۴۲۰ میلیون تومان اعلام شده است. در واقع ارزش‌گذاری رهن این آپارتمان مترمربعی ۶ میلیون تومان است و این در حالی است که در این محله رهن بسیاری از فایل‌ها حدود یک میلیون تومان از این رقم پایین‌تر است.

مشکل تأمین مسکن در سال های اخیر

دکتر تیمور رحمانی عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران معضل مسکن و سیاست وضع مالیات بر خانه های خالی را از جنبه های مختلف مورد تحلیل قرار داده است که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

در گذشته افراد، در سال های ابتدایی شاغل شدن امکان خریداری مسکن و خانه دار شدن را داشتند اما امروزه حتی در سنین میانسالی هم این امر تحقق پیدا نمی کند.

به عنوان مثال حدود 20 سال پیش یک عضو هیأت علمی دانشگاه که تازه مشغول به کار شده بود با درآمد یک ماه خود می توانست حداقل یک متر آپارتمان در منطقه ای متوسط از تهران خریداری کند در حالی که اکنون این امر با مجموع حقوق حداقل 5 ماه وی امکان پذیر است.

هجوم مستاجران برای اجاره این خانه ها + جزییات

این روزها سهم هزینه های مسکن در مخارج خانوار بسیار افزایش یافته و افراد ناچارند از صرف هزینه بر روی کالاها و خدمات دیگر مورد نیاز خود چشم پوشی کنند که این امر منجر به کاهش رفاه آن ها می گردد؛ این مسئله در شهرهای بزرگتر با اجاره بهای سنگین تر مسکن، نمود بیشتری دارد.

جابجایی های هر ساله مستأجران به دلیل افزایش شدید اجاره بهای مسکن و عدم توان پرداخت آن ها نیز آسیب های روانی و اجتماعی فراوانی برای آن ها به بار آورده است.

جهش قیمت مسکن هر چند سال یک بار  نیز امکان برنامه ریزی بلند مدت برای خرید مسکن را از مردم گرفته است.

ریشه و اساس مشکلات مسکن

مشکل مسکن در کشور به خصوص در 50 سال اخیر بیشتر تحت تأثیر و معلول بی ثباتی های اقتصاد کلان است.در نیم قرن اخیر جهش های قیمت، قدرت خرید بسیاری از اقشار متوسط و ضعیف را از بین برده و باعث ثروتمند تر شدن دهک های بالای جامعه شده است؛ به این ترتیب نه تنها خرید مسکن بلکه اجاره مسکن هم برای بسیاری از اقشار جامعه نامیسر شده است.

با توجه به اینکه مشکل مسکن از بی ثباتی های اقتصاد کلان ناشی می شود؛ درمان آن نیز با کاهش بی ثباتی های اقتصاد کلان امکان پذیر خواهد بود و راهکار جایگزینی برای آن وجود ندارد.

راهکارهای اجرا شده دولت برای حل مشکل مسکن نظیر اعطای زمین ارزان قیمت، تولید انبوه مسکن، ارائه تسهیلات برای خرید مسکن و وضع مالیات، کارآمد نبوده اند؛ به دلیل آنکه هیچ یک از این اقدامات دشواری های تهیه مسکن را برای افراد تسهیل نکرده اند.

در واقع، در اجرای این سیاست ها عدالت برای تأمین مسکن رعایت نشده است به همین دلیل بسیاری از دلالان و ثروتمندان با پشتوانه های قوی توانسته اند از این سیاست ها سودجویی کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما