کد خبر: 625094
تاریخ انتشار :

خبر خوش درباره مسکن مهر و مسکن ملی+ جزییات

محمد اسلامی پیش از ظهر امروز در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه چند اقدام برای افزایش تولید مسکن در وزارت راه و شهرسازی انجام دادیم، اظهار داشت: در نخستین قدم تحصیل زمین کردیم و یکی از فقر‌هایی که داشتیم، عدم تحصیل زمین بود که به دلیل تلاقی دو قانون، زمین‌های حریم شهر‌ها را به ما نمی‌دادند که توانستیم با اصلاح قانون، اراضی حبس شده خودمان را تحویل بگیریم. وی ادامه داد: در مرحله دوم شناسایی جامعه هدف، مخاطب ما بود که با ثبت‌نام گسترده توانستیم خانوار‌های بدون مسکن را طی پنج مرحله شناسایی کنیم و ۲.۵ میلیون نفر ثبت‌نام کردند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وام مسکن یکی راه های کمکی برای خانه دار شدن به شمار می رود.وام مسکن تا همین چند سال پیش شاید بهترین راه برای کمک به افرادی بود که برای خرید خانه با کمبود بودجه مواجه بودند.اما در چند سال اخیر وام مسکن هیچ کمکی به مردم در خرید خانه نکرده است.زیرا قیمت خانه برای خرید شاید چیزی حدود ده برابر گران تر از وام مسکن شده است.قدرت خرید مردم کاهش یافته است و میزان وام مسکن افزایش بسیار محدودی داشته است.در ادامه جزییاتی درباره وام مسکن جدید میخوانید.

دستگاه سیاستگذار بخش مسکن و بازوی تأمین مالی آن درخواست دو برابر شدن تسهیلات خرید مسکن را به شورای پول و اعتبار ارائه داده و منتظر تصویب آن هستند.

وام مسکن ۴۴۰ میلیون تومانی؟ + میزان اقساط

در پاییز ۱۳۹۷ تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم این تسهیلات برای آخرین بار افزایش یافت و به سقف‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومان در تهران برای متقاضیان به ترتیب فردی و زوجین، ۶۰ و ۱۲۰ میلیون تومان (فردی و زوجین) در کلانشهرها و مراکز استان‌ها و ۴۰ و ۸۰ میلیون تومان (متقاضیان فردی و زوجین) در سایر شهرها رسید.این روزها که تب وتاب گرانی مسکن بسیاری از مردم را دچار مشکل کرده است مساله وام مسکن بسیار مهم تر از همیشه شده است.آیا با وام های کم و سودهای زیاد مردم توان خرید حتی اجاره یک واحد مسکونی ساده را دارند؟

این تسهیلات با نرخ سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت حداکثر ۱۲ ساله به همراه تسهیلات جعاله مسکن ۴۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت حداکثر ۵ ساله به متقاضیان اعطا می‌شود.

وام مسکن

در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی ۲۹.۶ میلیون تومان و بیشترین رقمی که بانک تخصصی بخش مسکن به خریداران مسکن می‌تواند کند، پرداخت ۲۴۰ میلیون تومان از محل اوراق تسهیلات مسکن است که قدرت پوشش آن برای یک واحد ۵۰ متری در تهران با متوسط قیمت متری ۲۹.۶ میلیون تومان که به حدود یک و نیم میلیارد تومان می‌رسد، در حدود ۴.۱ درصد این واحد و تنها کمی بیش از ۸ متر یک واحد مسکونی است.

افزایش ۱۰۰ درصد سقف وام مسکن؛ روی میز شورای پول و اعتبار

بر اساس شنیده‌ها دستگاه سیاستگذار بخش مسکن به همراه بازوی تأمین مالی آن به شورای پول و اعتبار درخواست افزایش ۱۰۰ درصد تسهیلات خرید مسکن را داده اند؛ بالاترین مقام اجرای دستگاه سیاستگذار بخش مسکن، عضو شورای پول و اعتبار است.

وام ۴۴۰ میلیونی خرید مسکن / قدرت خرید بیشتر نمی‌شود!

بنابراین پیشنهاد شده است که رقم تسهیلات خرید مسکن فردی و زوجین در تهران به ترتیب ۲۰۰ و ۴۰۰ میلیون تومان شود که در این صورت، به همراه وام جعاله به رقم ۲۴۰ و ۴۴۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت (در صورت تصویب).

با ۴۴۰ میلیون تومان، زوجین می‌توانند در تهران تا حدود ۱۰ درصد از قیمت ملک را با کمک تسهیلات مسکن تهیه کنند؛ این رقم، معادل حدود ۱۵ متر از یک واحد مسکونی است.

اقساط ۶.۶ میلیون تومانی با وام ۴۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن

ضمن اینکه رقم اقساط این تسهیلات در صورتی که مدت زمان بازپرداخت آن همچنان ۱۲ ساله و با نرخ سود ۱۷.۵ درصد باشد، بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن بدون افزایش تولید، به تورم این بخش منجر خواهد شد.

به خصوص که در حال حاضر دفاتر واسطه‌های ملکی و مشاوران املاک با کمبود شدید عرضه فایل‌های با قیمت مناسب روبه رو بوده و این موضوع به تشدید قیمت مسکن به دلیل تورم انتظاری مالکان، دامن می‌زند.

وزیر راه (۵ آبان ۱۳۹۹): افزایش سقف وام مسکن منتفی است

این در حالی است که محمد اسلامی ۵ آبان ۱۳۹۹ در یک برنامه زنده رادیویی درباره افزایش سقف وام مسکن به طور تلویحی آن را رد کرد و گفته بود: ما نگرانی مان این است که اقداماتی که خودش تورم زاست را پرهیز کنیم؛ چون اثرات روانی اش ما را گرفتار می‌کند؛ فعلاً برنامه مان این است که کار را بیشتر و پرحجم تر پیش ببریم.

وام مسکن

اسلامی تأکید کرد: به دنبال آن هستیم تا آسیب پذیری هایمان را از تورم‌های هیجانی غیر عادی بتوانیم کاهش دهیم.

بهره‌برداری از ۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکن ملی و مسکن مهر

۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکن ملی و مسکن مهر امروز با حضور رئیس جمهور افتتاح و به بهره برداری رسید.محمد اسلامی پیش از ظهر امروز در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه چند اقدام برای افزایش تولید مسکن در وزارت راه و شهرسازی انجام دادیم، اظهار داشت: در نخستین قدم تحصیل زمین کردیم و یکی از فقر‌هایی که داشتیم، عدم تحصیل زمین بود که به دلیل تلاقی دو قانون، زمین‌های حریم شهر‌ها را به ما نمی‌دادند که توانستیم با اصلاح قانون، اراضی حبس شده خودمان را تحویل بگیریم.

 

وی ادامه داد: در مرحله دوم شناسایی جامعه هدف، مخاطب ما بود که با ثبت‌نام گسترده توانستیم خانوار‌های بدون مسکن را طی پنج مرحله شناسایی کنیم و ۲.۵ میلیون نفر ثبت‌نام کردند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در حال حاضر ۵۳۰ هزار واجد شرایط داریم که تاکنون ۲۰۰ هزار نفر آن‌ها آورده خود در طرح اقدام ملی مسکن را واریز کرده‌اند ضمن اینکه می‌دانیم در کدام شهر، کدام خانواده فاقد مسکن است و می‌توانیم بر اساس این اطلاعات برنامه‌ریزی کنیم.

اسلامی به گام سوم اقدامات وزارت راه و شهرسازی در بخش تولید مسکن اشاره و اظهار کرد: در قدم بعدی آئین‌نامه‌های دولت را اصلاح کردیم و با اخذ مصوبات هیئت دولت، شورای مسکن و شورای پول و اعتبار، به وام ساخت قدرت مناسب بدهیم؛ در دوره جنگ اقتصادی، قیمت مسکن دارای تحولات اساسی شد که مسکن را غیرقابل دسترسی کرد که قیمت وام به هزینه تمام شده ساخت‌وساز ۲۰ درصد بود، ولی با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، این قدرت وام به بالای ۵۵ درصد رسید.

به گفته وی، کسانی که متقاضی دریافت واحد طرح اقدام ملی مسکن هستند، با رقم جدید وام این امکان برای آن‌ها فراهم شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما