کد خبر: 627423
تاریخ انتشار :

رئیسی در مراسم تنفیذ:

شرط ادب بود که دست رهبری را می‌بوسیدم

سید ابراهیم رئیسی پس از دریافت حکم تنفیذ ریاست جمهوری از رهبر انقلاب با بیان اینکه تورم بیش از ۴۴ درصدی، رشد نقدینگی ۶۸۰ درصدی، سه برابر شدن بدهی‌های دولت از سال ۹۴ و کسری بودجه ۴۵۰ هزار میلیاردی وضعیت مردم را نامناسب کرده است و وضعیت مردم را امروز مناسب نمیدانیم، گفت: حتما به دنبال رفع تحریم های ظالمانه هستم و اقتصاد و سفره مردم را شرطی نمی‌کنیم.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهمترین بخش اظهارات سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است:

* شرط ادب و احترام در حکم تنفیذ از سوی رهبری این بود که دست ایشان را می بوسیدم اما به دلیل شرایط موجود، این توفیق از من سلب شد.

* خورشید تابناک مردم سالاری دینی بیش از ۴۰ سال در این سرزمین طلوع کرد با هدایت تمام بزرگوار و با همت بالای مردم ، مدل حکمرانی نوینی به عالم عرضه شد،.

* در این مدل نو، علم کنار اخلاق، عمر عزت در کنار رفاه این مدل به عالم عرضه شد تا بدانند پیوند معنویت با زندگی انسان معاصر را و بدانند دین می تواند در متن زندگی معاصر خدمت کند و تمام شئون زندگی انسان را اداره کند و در یک کلام جمهوریت در کنار اسلامیت و استقلال در کنار آزادی در هم آمیخت.

* نسبت به همه کسانی که خدمت کردند و در این پیشرفت کشور سهیم بودند باید ادای احترام کنم.

* انتخابات ۲۸ خرداد ماه جلوه ای از مردم سالاری دینی بود و مردم علیرغم همه دشمنی ها و شرایط بهداشتی و کرونا حماسه ای خلق کردند که دشمنان را نا امید کرد.

* از همه آنهایی که مردم را به مشارکت برای در انتخابات دعوت کردند از عزیزان فرهیخته ای که نقش آفرین بودند به ویژه رهبری تشکر می کنم. 

* پیام مردم در ۲۸ خردادماه پیام تحول خواهی و عدالت خواهی و مبارزه با فساد و فقر و تبعیض بود.

* پیام مردم پیام اجرای سیاست های اعلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.

* پیام توجه به ارزش های والای انقلاب و پاسداری و پاسداشت از خون شهیدان بود.

* پیام ۲۸ خردادماه پیام رفع مشکلات، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه بود.

* در یک کلمه پیام مردم پیام تغییر وضع موجود بود.

* تورم بیش از ۴۴ درصدی، رشد نقدینگی ۶۸۰ درصدی، سه برابر شدن بدهی‌های دولت از سال ۹۴ و کسری بودجه ۴۵۰ هزار میلیاردی وضعیت مردم را نامناسب کرده است.

* وضعیت مردم را امروز مناسب نمیدانیم.

* هم به دلیل دشمنی دشمنان و هم به دلیل کاستی ها و مشکلاتی که در درون داشتیم.

* مردم دولتی خواسته اند که آسیب ها را جبران کند و اعتماد را به آنها بازگرداند و این فاصله را کاهش دهد.

* رابطه بین دولت و ملت خیلی راه گشاست.

* باید بتوانیم به وضعیت مورد انتظار مردم برسیم یعنی تحقق فرازهای بلند گام دوم، باید همه مشارکت کنند و به میدان بیایند.

* حتما به دنبال رفع تحریم های ظالمانه هستم و اقتصاد و سفره مردم را شرطی نمی‌کنیم.

* مسایل پیش روی دولت را دنبال می‌کنیم.

* کسری بودجه، بازار سرمایه و ثبات آن، کنترل تورم و گرانی و کرونا از مسایل مهمی است.

* به همه دولتمردان دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم. 

* یک برنامه فوری آنی و کوتاه مدت تنظیم کرده ایم که ده مسئله محوری دارد.

* برنامه تحولی چهار ساله، زمینه برنامه هفتم در کشور است.

* این برنامه چهار ساله دولت به زودی در اختیار نخبگان قرار خواهد گرفت و بستری برای برنامه توسعه هفتم کشور است.

* ما از اصحاب می‌توانیم، هستیم.

* اراده جدی برای رفع مشکلات وجود دارد و راه برون رفت از مشکلات را می دانیم.

* امیدواریم وضعیت متفاوت شود و وضع به نفع مردم و ارزش های انقلاب اسلامی و آنچه که مورد توقع رهبری و مردم و خانواده شهدا و فرهیختگان است، تغییر کند.

* پروردگارا تو خوب می دانی حضور من در این عرصه با چه انگیزه ای صورت گرفت فقط در یک کلمه اجرای عدالت بود.

مشروح اظهارات رئیس جمهور به نقل از ایسنا به شرح زیر است:

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری خود توسط رهبری انقلاب در حسینیه امام خمینی با بیان اینکه شرط ادب و احترام در حکم تنفیذ از سوی رهبری انقلاب این بود که دست مبارک ایشان را می‌بوسیدم، گفت: به دلیل رعایت پروتکل‌ها این توفیق از من سلب شد. از درگاه خداوند شکر نعمت اعتماد مردم و رهبری انقلاب اسلامی به خود را به جای می‌آورم. خورشید تابناک مردم‌سالاری دینی بیش از ۴۰ سال است در این سرزمین با هدایت امام بزرگوار و با همت والای مردم بزرگ و وظیفه شناس ما طلوع کرده و مدل حکمرانی نوینی به عالم عرضه شده است.

وی افزود: در این مدل، امر دین در برابر دنیا، امر عزت در کنار رفاه به عالم عرضه شد تا بدانند پیوند معنویت با زندگی انسان معاصر را و اینکه دین می‌تواند در متن زندگی انسان معاصر حکومت و تمام شئون زندگی او را اداره کند. در یک کلام جمهوریت در کنار اسلامیت و استقلال در کنار آزادی در هم آمیخت.

رییسی ادامه داد: هرجا به رهنمودهای امام و رهبری و سیاستهای نظام توجه شد کارها پیش رفت و امور انجام شد و آن‌جا که این توجه صورت نگرفت، اشکال و مشکل پیش آمد.

رییس جمهوری با تشکر از همه دست‌اندرکاران نظام جمهوری اسلامی تا امروز، اظهار کرد: مردم با همه مشکلاتی که بود حماسه آفریدند و دشمنان را ناامید و دوستان را امیدوار کرد. در این حماسه همه مردم و اقشار نقش داشتند. پیر و جوان و همه گویش‌ها و اقوام و مذاهب در آن حضور داشتند که از همه به ویژه کسانی که مردم را برای حضور در انتخابات دعوت کردند به ویژه در رأس همه رهبری معظم انقلاب، قدردانی می‌کنم.

رییسی با بیان پیام مردم در ۲۸ خرداد تحول خواهی و عدالت‌خواهی و مبارزه با فقر و تبعیض بود، تصریح کرد: پیام مردم پاسداشت از خون مطهر شهیدان و وصایای ارزشمند آنان و توجه به ارزش‌های نظام اسلامی و رفع مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه بود و این پیام مردم در انتخابات بود که با فساد مبارزه شود، عدالت حاکم شود و به روابط ناسالم اداری و هر آنچه که پیوندی با جامعه اسلامی ندارد پایان یابد.

وی افزود: پیام مردم تغییر وضعیت موجود بود. با توجه به رشد نقدینگی ۶۸۰ درصدی و تورم ۴۴ درصدی و افزایش سه برابری بدهی‌های دولت در پنج سال اخیر، وضعیت مردم را وضعیت مناسبی نمی‌بینیم چه به دلیل دشمنی دشمنان و چه به دلیل کاستی‌های داخلی.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اعتماد مردم هم در کنار آسیب دیدن وضعیت اقتصادی شان، آسیب دیده است، تصریح کرد: از دولت جدید آنچه مردم خواستند یک تحول است و این تحول اجتناب‌ناپذیر است و باید رخ دهد. برنامه دولت تحول است و مستند به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پیش خواهد رفت. در این سند که رهبری معظم انقلاب اسلامی به خوبی نوشته‌اند هم وضعیت موجود ترسیم شده و هم وضعیت مطلوب و هم راههای رسیدن به آن. برای تحقق آن هم نیاز به حضور همه مردم و متخصصان داریم.

رییسی با بیان اینکه سفره مردم را شرطی نخواهیم کرد، گفت: ما وضعیت سفره مردم را به خارج از کشور گره نخواهیم زد. من به همه دولتمردان دولت دوازدهم خسته نباشید عرض می‌کنم اما کارهای زیادی همچنان پیش پای دولت است و ما یک برنامه تحولی آنی، فوری و کوتاه مدت برای مواجه با مسائل پیش‌رو مشخص کردیم و به سرعت با این موارد مواجه می‌شویم.

وی یادآور شد: امیدواریم که در این برنامه تحولی همه دغدغه‌مندان بدون نگاه به خط و جناح سیاسی و بدون توجه به قومیت و اینکه در کدام دانشگاه هستند، همه متخصصان در کنار هم نقش آفرینی کنند. تا با همکاری همه نخبگان وضع به نفع همه مردم تغییر یابد.

رییس جمهوری در پایان سخنانش تصریح کرد: پروردگارا خوب می‌دانی که حضور من در این عرصه به عنوان یک طلبه خدمتگزار به چه دلیلی انجام شد. اگر نبود خدمتگزاری به مردم و تحقق عدالت و مبارزه با فساد، حضور من در این عرصه از معنا خالی می‌شد.

وی ادامه داد: خدایا تو نیت و انگیزه ما را می‌دانی پس به ما در این عرصه مددرسانی کن. خدایا به برکت روز غدیر و ایام فعلی آنچه امیرالمومنین و پیامبر(ص) به مردم آموختند و صفات حکمرانان را به مردم آموختند، چه در این روز و چه در عهدنامه امام علی به مالک اشتر، در برخورداری از صفاتی که در این روز از سوی پیامبر(ص) و در آن نامه از سوی امام علی(ع) برای همه خدمتگزاران نظام اسلامی اعلام شده است، توفیق بده.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما