کد خبر: 627939
تاریخ انتشار :

شانس کم آمریکا در رقابت با چین مدرن

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی باوجود تلاش رئیس جمهوری آمریکا برای سرمایه گذاری در بخش زیرساخت‌های این کشور و پیروزی در تنش میان آمریکا و چین، واشنگتن قادر به حفظ مزیت رقابتی خود در برابر پکن نخواهد بود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا لایحه بسته سرمایه گذاری یک تریلیون دلاری در حوزه زیرساخت‌های آمریکا را در سنا ارائه کرد. به اعتقاد کارشناسان این لایحه با هدف ادامه رقابت میان آمریکا با چین ارائه شد.

در ماه فوریه بایدن به سناتورهای آمریکایی گفته بود که سرمایه گذاری پکن در زمینه زیرساخت‌ها درحال پیشی گرفتن از واشنگتن است. وی همچنین هشدار داد که بدون سرمایه گذاری مشابه چین "غذای آمریکا را خواهد خورد."

تلاش بایدن در راستای تصویب لایحه زیرساخت‌ها که احتمالا در روزهای آتی به تصویب سنا نیز خواهد رسید شامل 550  میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش جاده، پل ها، خطوط ریلی، گسترش خطوط اینترنت، فن آوری خودروهای الکتریکی و حوزه های دیگر است.

با اینحال کارشناسان آمریکایی به شدت نگران هستند که در این رقابت آمریکا قافیه را به چین باخته و توانایی رقابت با این قدرت آسیایی را نداشته باشد. طبق یک تحقیق بودجه سالانه پکن و همچنین برنامه 5 ساله چین بیانگر آن است که آمریکا برای باقی ماندن در عرصه رقابت با چین با چالشی جدی مواجه است. به عنوان مثال تنها در یک مورد میان واردات سیمان به چین از سال 2011 تا 2013 بیشتر از تمام میزان واردات آمریکا در قرن 20 بوده است.

ارقام ارائه شده توسط اداره ملی آمار آمریکا حاکی از آن است که چین در سال 2020 نزدیک به 8 تریلیون دلار در زمینه زیرساخت‌ها سرمایه گذاری کرده است. در طرف مقابل آمریکا تنها 146 میلیارد دلار از پول فدرال را در همین بازه زمانی سرمایه گذاری کرده است.

در رتبه بندی میزان سرمایه گذاری در بخش زیرساخت‌های کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در سال 2018 چین با 5.57 درصد دربرابر 0.52 درصد در رتبه اول قرار داشت. از سه سال قبل تا کنون از سرعت چین کاسته نشده و تنها در بودجه سال 2021 نزدیک به 94 میلیارد دلار برای هزینه در زمینه پروژه های جدید ازجمله توسعه زیرساخت‌های جدید سرمایه گذاری شده است.

بایدن قصد دارد با سرمایه گذاری در بخش هایی که چین بر روی آنها متمرکز نیست، در این رقابت خود را حفظ کند. یکی از این حوزه ها خطوط ریلی است که طبق برنامه بایدن 66 میلیارد دلار به "آمترک" اختصاص یافته است. در طرف مقابل چین شبکه ریلی خود را با 21 درصد رشد به 91 هزار مایل بین سال‌های 2015 تا 2020 رسانده و قصد دارد تا پایان 2035 نزدیک به 31 هزار مایل دیگر به شبکه ریلی خود بیافزاید. با احتساب این آمار چین تا اواسط قرن جاری از 161 هزار مایل خطوط ریلی در آمریکا سبقت خواهد گرفت.

گزارش «کمیسیون امنیت ملی در امور هوش مصنوعی» نگرانی شدید دولتمردان آمریکایی از پیشرفت‌های رقیب اصلی این کشور را نمایان ساخت.  در این گزارش آمده است: "آمریکا به‌گفته اریک اشمیت و باب ورک، رؤسای این کمیسیون آماده دفاع و یا رقابت در عرصه هوش مصنوعی نیست". در همین رابطه منابع نزدیک و آگاه به برنامه‌های دولت جو بایدن فاش کرده‌اند که بودجه 715 میلیارد دلاری وزارت دفاع آمریکا قصد دارد منابع مالی را از سامانه‌های قدیمی نظامی و تسلیحاتی دور و به مدرنیزه کردن زرادخانه هسته‌ای و بازدارندگی در برابر چین کمک کند. به عبارت دیگر هرچند هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف قابلیت استفاده دارد اما مهمترین تهدید برای کشوری مانند آمریکا از دست دادن برتری نظامی در برابر رقباست.

چینی ها برای باقی ماندن در عرصه رقابت و پیروزی نهایی در آن چشم به آینده دوخته‌اند. تبدیل شدن به یک ابرقدرت در عرصه فناوری هدفی است که می تواند چین را در عرصه های دیگر مانند اقتصاد و حتی قدرت نظامی نیز به موفقیت نزدیک کند. توجه به اظهارات مقامات دولتی و حتی اقتصادی چین حاکی از اتفاق نظر آنها بر روی یک موضوع است و آن اتکا به توانمندی های داخلی در عرصه فناوری. رئیس جمهوری چین در اوایل خرداد ماه خواستار افزایش تلاش‌های این کشور برای تبدیل شدن به یک قدرت پیشرو در زمینه علوم و فناوری و حرکت این بخش به‌سمت تکیه بر توانمندی‌ها در داخل چین شد. وی پیش از این نیز بارها گفته بود که فناوری‌های کلیدی قابل خریداری نیستند و کشورهای دیگر به محدود کردن توسعه این فناوری ها ادامه داده و در آینده نیز این سیاست را در پیش خواهند گرفت.

منبع: تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما