کد خبر: 627949
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/گفتگوی «نامه‌نیوز» با محمدرضا خباز؛

اصلاح‌طلبان مقابل رئیسی،نه دولت سایه تشکیل می‌دهند نه دولت پنهان

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: بعید به نظر می رسد عزمی در اصلاح طلبان باشد که دولت در سایه تشکیل دهند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز: دولت سیدابراهیم رئیسی تشکیل شد، اصلاح طلبان که تا دیروز قدرت حاکم محسوب می شدند از صحنه کنار رفتند. برخی معتقدند اصلاح طلبان وارد نقد دولت رئیسی می شوند اما عده ای نیز می گویند «آنها حداقل در کوتاه مدت ورود به حوزه نقد و نقادی نخواهد کرد».

محمدرضا خباز در گفتگو با نامه نیوز درباره نگاه اصلاح طلبان به دولت سید ابراهیم رئیسی گفت: با اصلاح طلبانی که ارتباط دارم، همه به این نظر معترف هستند که قبل از انتخابات، بحث رقابت سیاسی بود، طبیعتا هر حزب و گروهی در جهت موفقیت کاندیدای خودش تلاش می کرد اما بعد انتخابات، مبارزات انتخاباتی تمام شده تلقی می شود و هرکس به هر نحوی که می تواند باید دولت را در انجام وظایفش یاری کند.

وی افزود: همه باید کمک کنند تا دولت سیزدهم موفق شود چون اگر دولت موفق شود کشور نجات پیدا می کند، بحث جناح خاصی دیگر اینجا مطرح نیست، اینجا مردم و حاکمیت اهمیت دارند. هر گونه تصمیم درست در سرنوشت کشور و ملت موثر خواهد بود و هر گونه تصمیم نادرست سرنوشت کشور را رو به انحطاط خواهد برد بنابراین همه ما هر قدر توان داریم باید دولت را کمک کنیم تا دولت بتواند گرفتاری های کشور را حل کند.

این فعال سیاسی درباره احتمال تشکیل دولت در سایه توسط اصلاح طلبان تأکید کرد: مبارزات انتخاباتی تمام شده و الان زمان اصلاح امور و اصلاح کشور و رفع گرفتاری های مردم است بنابراین بعید به نظر می رسد چنین عزمی در اصلاح طلبان باشد که دولت در سایه تشکیل دهند.

وی افزود: در کشورهایی که دولت در سایه تشکیل می دهند، احزاب قدرتمند هستند دو حزب قدرتمند فراگیر با هم مبارزه می کنند، یکی رأی می آورد و قدرت را به دست می گیرد، در مقابل حزب دیگر کنار می رود. این دو حزب هر دو در موضع قدرت هستند اما یکی قدرت بیشتری دارد. حزبی که انتخابات را باخته، دولت در سایه تشکیل می دهد چون قبلا به امید پیروزی دولتش را تشکیل داده بود بنابراین وزیر دولت در سایه، وزیر دولت در صحنه را مانیتور می کند و درباره تصمیمات او نظر می دهد اما در کشور ما چون احزاب اجازه نیافتند که قدرت پیدا کنند طبیعتا دولت در سایه شکل نخواهد گرفت.

خباز گفت: آن دولتی که عده ای از دوستان درباره اش نگران بودند، دولت در پنهان بود، نه دولت در سایه. دولت در پنهان هم که حساب و کتاب ندارد، به هر نحوی سعی می کند دولت در صحنه را به زمین بزند و نگذارد او موفق شود. اصلاح طلبان دولت پنهان تشکیل نمی دهند بلکه با بیان دیدگاه ها و نظرات شان در رسانه ها می کوشند دولت سیزدهم را کمک کنند، حالا اگر دولت خواست نظرات اصلاحی آنها را استفاده خواهد کرد و اگر هم چنین نظری نداشت، به آن دیدگاه ها ترتیب اثر نمی دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما