کد خبر: 632015
تاریخ انتشار :

جزئیات نشست وزارت خارجه؛ از توافقات با آژانس تا افزایش سهمیه در اربعین

فارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی توضیحاتی درخصوص توافق دیروز مدیرکل آژانس با ایران ارائه کرد و درخصوص سهمیه ایران در مراسم اربعین با بیان اینکه دو طرف تلاش دارند عدد را با رعایت سلامت زوار بالا ببرند، گفت: توافق اولیه در بغداد ۳۰ هزار نفر از زوار ایرانی بود که از مسیر هوایی وارد عراق شوند. پیش از سفر الکاظمی عدد ۶۰ هزار توافق شد و در سفر روز گذشته مجدد توافق شد روی ۶۰ هزار مقامات بهداشتی و مرتبط با اربعین تجدید نظر کنند و براساس هر میزانی که شود حداکثر امکان را محقق کنند ولی در تردد هوایی است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهمترین بخش اظهارات سعید خطیب زاده در نشست خبری به شرح زیر است:

توافق ایران و عراق برای افزایش سهمیه زوار ایرانی اربعین

* سفر الکاظمی در تهران در راستای روابط نزدیک تهران و بغداد انجام شد.

* الکاظمی به عنوان اولین مقام خارجی بلند پایه به ایران بعد از مراسم تحلیف به ایران سفر کردند و گفت و گوهای خوبی انجام شد.

* در خصوص زوار اربعین و تسهیل روادید تبادل نظر شد.

* توافق اولیه در بغداد ۳۰ هزار نفر از زوار ایرانی بود که از مسیر هوایی وارد عراق شوند.

* پیش از سفر الکاظمی عدد ۶۰ هزار توافق شد. 

* در سفر روز گذشته مجدد توافق شد روی ۶۰ هزار مقامات بهداشتی و مرتبط با اربعین تجدید نظر کنند و براساس هر میزانی که شود حداکثر امکان را محقق کنند ولی در تردد هوایی است.

* ما لغو روادید را برای اتباع عراقی تصویب کردیم و این منوط به عمل متقابل از سوی دوستان عراق بود که الکاظمی برای ترددهای هوایی این توافق را انجام داد.

سفر رئیس جمهور به تاجیکستان برای شرکت در اجلاس شانگهای

* وزیر امور خارجه سفری در دستور کار خود داشتند که به دلیل چندین موضوع مرتبط به هم از جمله اجلاس شانگهای به تعویق افتاد.

* سفر ما به تاجیکستان در سطح رئیس جمهور انجام خواهد شد. 

* سفر آقای رئیسی به اجلاس شانگهای برای احیای روابط بین ایران و چین است.

* البته سفر وزیر خارجه کشورمان با رعایت نظر دوستانمان در دهلی نو انجام می شود و زمان آن در زمان مناسب اعلام می شود.

توضیحات خطیب‌زاده درباره سفر مدیرکل آژانس به تهران

* مروادات ایران و آژانس معمول و فنی است و مادامی که جنبه غیرسیاسی و غیر تبعیض آمیز آژانس با ایران حفظ شود ایران روابط خود را با آژانس حفظ کرده است.

* سفر گروسی در چارچوب حل برخی مسائل فیمابین است.

* رایزنی‌های خیلی خوبی انجام شد.

* موضوعات جدیدی نبوده است و در بستر همکاری فیمابین در حال انجام بود که به خاطر اجلاس حکام گفت‌وگوها به صورت فشرده انجام شد و توافق شد در چارچوب فنی بدون اجازه به طرف‌های دیگر که موضوعات سیاسی را وارد روابط ایران و آژانس کنند این روابط ادامه یابد. 

* آقای اسلامی برای شرکت در کنفرانس عمومی آژٰانس به وین خواهد رفت و توافق شد آقای گروسی سفرهای خود را به صورت منظم‌تری به تهران انجام دهد و بعد از نشست شورای حکام به تهران بازخواهد گشت.

* مفاهمه‌ای بین ایران و آژانس طی چند سال گذشته وجود داشته و براساس مفاهمه دو طرف کارهای خود را جلو بردند.

* اگر طرف‌هایی بخواهند روابط فنی را آلوده به اغراض سیاسی کنند پاسخ ایران پاسخ درخوری خواهد بود.

* برخی شاید به‌دنبال قطعنامه بودند ولی این چیزی نیست که در چارچوب فنی بین ایران و آژانس انجام شده است.

* بدون این‌که آژانس دسترسی به محتویات کارت‌های حافظه داشته باشد کارت‌های حافظه که به دلیل پر شدن حافظه نیاز به جایگزینی دارد، بدون دسترسی به آژانس تعویض خواهند شد.

* یکسری تعمیرات دوربین‌ها لازم دارند که باید انجام شود.

* با دقت و از نزدیک نشست شورای حکام را دنبال می‌کنیم.

پاسخ سپاه به تجاوزات مکرر گروهک های تروریستی در شمال عراق

* اقدام سپاه در پاسخ به تجاوزات مکرری است که از قرارگاه های خود خوانده این گروهک های تروریستی در داخل مرز عراق و ایران علیه ما عملیات کرده اند.

واردات واکسن کرونا

* در خصوص واردات واکسن هیچ خط قرمزی نداشتیم و نداریم البته مرجع صلاحیت دار قطعی از روز اول وزارت بهداشت بوده است.

* وزارت خارجه تمامی امکان واردات را از هر منبعی در اختیار وزارت بهداشت قرار داده است.

* وزارت بهداشت در مقاطعی مصلحت ندانسته یا تصور این بوده است که منابع قابل اعتماد نیستند و برای واردات تایید نشدند.

مشروح اظهارات سخنگوی وزارت خارجه به شرح زیر است:

 «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران که به دلیل رعایت پروتکل‌های کرونا به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا روز ملی سینما را به همه سینماگران و هنرمندان ایران زمین تبریک گفت.

خطیب‌زاده به نشست مجازی وزرای خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان در هفته گذشته اشاره کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره نشست روز گذشته آیت‌الله رئیسی و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و افزایش سهمیه روادید زوار اربعین نیز اظهار داشت: سفر الکاظمی در راستای روابط بسیار نزدیک ایران و عراق انجام شد. نخست وزیر عراق به عنوان اولین مقام ارشد خارجی بعد از تحلیف به ایران سفر و هیأت بلندپایه‌ای را به همراه داشت و گفت‌وگوهای خیلی خوبی در تهران انجام و تمرکز بر مسائل اقتصادی و تجاری و پروژه‌های در دست اجرا بود مثل پروژه راه‌آهن بصره - شلمچه و نفت و گاز بود. درباره تسهیل روادید تردد اتباع دو کشور و زوار اربعین توافقاتی صورت گرفت.

وی افزود: دو طرف تلاش دارند عدد را با رعایت سلامت زوار بالا ببرند. توافق اولیه در بغداد ۳۰ هزار نفر از زوار ایرانی بود که از مسیر هوایی وارد عراق شوند. پیش از سفر الکاظمی عدد ۶۰ هزار توافق شد و در سفر روز گذشته مجدد توافق شد روی ۶۰ هزار مقامات بهداشتی و مرتبط با اربعین تجدید نظر کنند و براساس هر میزانی که شود حداکثر امکان را محقق کنند ولی در تردد هوایی است.

خطیب‌زاده درباره لغو روادید نیز اظهار داشت: ما لغو روادید را برای اتباع عراقی تصویب کردیم و منوط به عمل متقابل از سوی دوستان عراق بود که الکاظمی برای ترددهای هوایی این توافق انجام شد و ترتیبات اجرایی طی روزهای آتی صورت خواهد گرفت.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره سفر وزیر خارجه کشورمان به هند نیز بیان کرد: سفری به هند دردستورکار بود که با توجه به سفر تاجیکستان برای شرکت در نشست شانگهای و این هفته امکان انجام این سفر نخواهد بود و این سفر زمانبندی جدیدی خواهد داشت که اعلام خواهم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: رژیم صهیونیستی به عنوان موجودیت نامشروعی که به قرارگاه ترور و تروریسم دولتی تبدیل شده شرایط خطیری را برای منطقه و جهان رقم زده است. این رژیمی که به حقوق بین‌الملل پایبندی ندارد بر روی صدها کلاهک هسته‌ای نشسته و برنامه فعال نظامی هسته‌ای دارد و به صورت ممتد پیوستنش را به پیمان منع سلاح هسته‌ای رد کرده است و مقررات پادمان را نپذیرفته و به عنوان رژیم یاغی در نظام بین الملل شناخته می‌شود و آبرویی ندارد.

وی افزود: متاسفانه استاندارد دوگانه و بسیار شرم آور برای غرب وجود دارد که نه تنها فشاری برای پیوستن و خلع سلاح این رژیم انجام نمی‌دهند بلکه همه امکانات خود را در اختیار این دردانه قرار می‌دهند. ایران و کشورهای متحد و اسلامی و دوست پیگیر خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستند و این طرح بارها پیشنهاد شده که آخرین بار توسط آمریکا به خاطر این رژیم بایکوت شد. این رژیم هیچ جایگاهی ندارد که در خصوص کشورهای عضو ان.پی.تی صحبت کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی درباره سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بیانیه مشترک صادره در این سفر نیز اظهار داشت: مروادات ایران و آژانس معمول و فنی است و مادامی که جنبه غیرسیاسی و غیر تبعیض آمیز آژانس با ایران حفظ شود ایران روابط خود را با آژانس حفظ کرده است. سفر گروسی در چارچوب حل برخی مسائل فیمابین است.

وی اظهار داشت: رایزنی‌های خیلی خوبی انجام شد و موضوعات جدیدی نبوده است و در بستر همکاری فیمابین در حال انجام بود که به خاطر اجلاس حکام گفت‌وگوها به صورت فشرده انجام شد و توافق شد در چارچوب فنی بدون اجازه به طرف‌های دیگر که موضوعات سیاسی را وارد روابط ایران و آژانس کنند این روابط ادامه یابد. آقای اسلامی برای شرکت در کنفرانس عمومی آژٰانس به وین خواهد رفت و توافق شد آقای گروسی سفرهای خود را به صورت منظم‌تری به تهران انجام دهد و بعد از نشست شورای حکام به تهران بازخواهد گشت.

خطیب‌زاده ادامه داد: مفاهمه‌ای بین ایران و آژانس طی چند سال گذشته وجود داشته و براساس مفاهمه دو طرف کارهای خود را جلو بردند. اگر طرف‌هایی بخواهند روابط فنی را آلوده به اغراض سیاسی کنند پاسخ ایران پاسخ درخوری خواهد بود.

وی گفت: برخی شاید به دنبال قطعنامه بودند ولی این چیزی نیست که در چارچوب فنی بین ایران و آژانس انجام شده است. بدون این‌که آژانس دسترسی به محتویات کارت‌های حافظه داشته باشد کارت‌های حافظه که به دلیل پر شدن حافظه نیاز به جایگزینی دارد، بدون دسترسی به آژانس تعویض خواهند شد. یکسری تعمیرات دوربین‌ها لازم دارند که باید انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین اظهار داشت: با دقت و از نزدیک نشست شورای حکام را دنبال می‌کنیم.

وی درباره تغییر معاونت سیاسی وزارت خارجه نیز گفت: در وزارت خارجه گردش مدیران و نخبگان موضوع شناخته شده است. وزارت خارجه یک نهاد حاکمیتی است و وزارتخانه سیاسی و جناحی نیست و دیپلمات‌های ایران در چارچوب اصول حاکمیتی حرکت می‌کنند و هر وقت ضروری و لازم باشد گردش مدیران در وزارت خارجه اتفاق می‌افتد و هم محتمل است و هم احتمالا در روزهای آتی برخی اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: سفر محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی به وین تاریخ قطعی را ندارم و نمی‌دانم کنفرانس چه زمانی است ولی سازمان انرژی اتمی عضوی از تیم مذاکره کننده در وین بوده است.

وی درباره حضور آیت‌الله رئیسی در نشست سران شانگهای گفت: این اولین سفر خارجی دکتر رئیسی است یک جنبه شرکت در اجلاس شانگهای و دیگری ظرفیت دوجانبه سفر است و در هر دو جنبه برنامه‌های گسترده‌ای توسط نهاد ریاست جمهوری در دست پیگیری است. پیگیری‌های ضروری در دوشنبه و سفارت ما انجام شده است. این‌که درخواست ایران در نشست شانگهای بررسی می‌شود و امیدواریم بررسی به نتیجه‌ای که انتظار داریم ختم شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما