کد خبر: 633471
تاریخ انتشار :

دستور درمانی جواب می‌دهد؟

«عصر ما» گزارش می‌دهد؛ دستور درمانی آقای رئیسی

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نظر می‌رسد برخی از مقامات کشور بیش از حد تصور به «دستور درمانی» اعتقاد دارند. 

شاید هم پیشینه حضورشان در مقام قاضی که خدایگان حکم است سبب شده تصور کنند صرف اینکه بگویند «باش» پس «می‌شود».

از جمله این دستوردرمانی‌ها یکی همین دستور رئیس جمهور به بانک مرکزی برای بازگرداندن منابع ارزی کشور است. 

رئیسی در حالی بانک مرکزی را مکلف به این کار کرده که عمده منابع ارزی کشور به دلیل اعمال تحریم از سوی آمریکا و قرار داشتن ایران در فهرست سیاه FATF در بانکهای خارجی مسدود شده اند.

با این حساب اگر قرار بود در این شرایط ارگانی مکلف به بازگرداندن این منابع ارزی شود آن ارگان وزارت امورخارجه بود.

منتها دستور به وزارت امور خارجه هم لازمه اش این است که هم تکلیف مذاکرات معطل مانده وین زودتر معلوم شود و هم مجمع تشخیص مصلحت لوایح مربوط به FATF  را به تصویب برساند. کارهایی که انجامشان پشت سد شعارهایی مانده که اصولگرایان علیه دولت روحانی و با نیت رسیدن به قدرت تکرار می‌کردند.  

محمود جام ساز، کارشناس اقتصادی درباره این دستور رئیسی به «آفتاب یزد» گفته: بزرگترین مشکل منابع ارزی بلوکه شده مربوط به تحریم ها است که آن هم گره خورده به برجام. حتی اگر در برجام هم به توافق برسند تا زمانی که مسئله FATF حل نشود هیچ بانکی با ایران کار نخواهد کرد.

همچنان که حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل به «جهان صنعت» گفته : کره‌جنوبی و هند بدون هماهنگی با آمریکا نمی‌توانند حتی یک دلار به ایران پس بدهند. حتی به صورت واحد پول خودشان هم نمی‌توانند این کار را انجام دهند؛ چرا که باید از طریق بانک این انتقال انجام شود و چون هم سیستم بانکی و هم بانک مرکزی ما تحریم است، این کار امکان‌پذیر نخواهد بود.

منبع: عصر ما

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما