کد خبر: 636175
تاریخ انتشار :

امام جمعه قم:

حجاب برای همه واجب است اما برای اهالی قم واجب‌تر

خطیب جمعه قم گفت: شهر مقدس قم به عنوان مرکز جهان تشیع و خاستگاه انقلاب اسلامی که همواره خط مقدم فکری و مذهبی نظام و در ولایتمداری و زبانزد بوده‌است، نوک پیکان هجمه فکری و فرهنگی دشمنان می‌باشد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، خطیب جمعه قم گفت: شهر مقدس قم به عنوان مرکز جهان تشیع و خاستگاه انقلاب اسلامی که همواره خط مقدم فکری و مذهبی نظام و در ولایتمداری و زبانزد بوده‌است، نوک پیکان هجمه فکری و فرهنگی دشمنان می‌باشد.

آیت الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر مقدس قم با اشاره به سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه(س) خاطرنشان کرد: این واقعه یکی از حوادث مهم در تاریخ اسلام است و تاریخ قم به دو بخش قبل و بعد از ورود کریمه اهل بیت(س) به این خطه تقسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه مقدس بودن قم به صراحت در روایات ذکر شده‌است، اظهار داشت: بدون تردید عنایت ویژه حضرت معصومه(س) به شهر قم، به دلیل جایگاه و عظمتی است که در احادیث و روایات بسیار در رابطه با قم و قمی ها مورد اشاره قرار گرفته‌است.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: امر به معروف و نهی از منکر و حفظ حجاب و عفاف برای همه مؤمنان واجب و لازم است، اما برای اهالی قم واجب تر و لازم‌تر است و همه مردم و مسؤولان باید برای حفظ و حراست از حریم مقدس قم اهتمام و توجه داشته باشند.

وی وظیفه مسؤولان قمی را نیز نسبت به دیگر نقاط کشور مهمتر و سنگین‌تر دانست و گفت: نیروی انتظامی قم باید با نفوذی‌هایی که مأموریت دارند قداست و هویت قم را با ترویج فساد و ابتذال خدشه‌دار کنند، مقابله کرده، شهرداری قم نیز باید نسبت به ساخت و سازها با هویت دینی و مذهبی توجه ویژه‌ای داشته و آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و حوزه علمیه قم نیز باید برنامه‌های ویژه آموزشی و فرهنگی برای نسل جوان و نوجوان قم داشته باشند.

سعیدی با بیان اینکه اقشار مختلف مردم قم وظیفه دارند از ارزش‌های دینی و انقلابی در این خطه مقدس دفاع کنند، گفت: هویت والای دینی و مذهبی شهر مقدس قم، خط قرمز مردم غیور این دیار است و هرکس بخواهد از این خط قرمز عبور کند باید پاسخگو باشد.

وی جایگاه ویژه مرجعیت در جهان تشیع و شخصیت برجسته شیخ الفقها و المجتهدین آیت الله صافی گلپایگانی را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: حفظ حریم مرجعیت الزام عقلی و شرعی داشته و نباید هرکسی به خود اجازه بدهد خلاف ادب و نزاکت مطلبی را درباره مرجعیت بیان کند.

خطیب جمعه قم همچنین با گرامیداشت ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، به تلاش دشمنان برای ایجاد التهاب و آشوب در جامعه با اختلال در سامانه سوخت کشور اشاره کرد و گفت: دشمنان امید داشتند که همچون برخی حوادث گذشته، مردم نسبت به این مسأله واکنشی نشان دهند، اما مردم عزیز کشورمان با حوصله و نیز اطلاع رسانی درست و دقیق مسؤولان، در برابر این توطئه ایستادگی کردند.

وی در خطبه اول نماز جمعه نیز با اشاره به جریان شناسی دوران پیامبر اکرم(ص) در سوره مبارکه توبه، خاطرنشان کرد: در مکتب والای اسلام، علمای دینی دارای جایگاه و عظمت ویژه‌ای بوده و این نفوذ و نقش مؤثر در جامعه، همواره مورد طمع دشمنان بوده‌است.

سعیدی با بیان اینکه دشمنان اسلام تلاش می‌کنند تا مرجعیت فکری و پیشگامی در جامعه را از علمای دینی سلب کنند، تصریح کرد: عالمان دین هرگز در مسأله ارزش‌های دینی و مذهبی در برابر دشمنان کوتاه نمی‌آیند و همواره باید تلاش کنند با بصیرت و آگاهی، راه نفوذ دشمنان در جامعه اسلامی را گرفته و اجازه ندهند مردم در دام فتنه های توطئه گران قرار بگیرند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما