کد خبر: 636513
تاریخ انتشار :

توضیح قالیباف درباره قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

رئیس مجلس در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز مجلس بیان کرد: مجلس به‌طور شفاف به‌دنبال آن است تا خانواده‌هایی که علاقه‌مند به فرزندآوری هستند، ولی نبودِ حمایت کافی مانع خواستهٔ آن‌هاست، حمایت لازم را پیش‌بینی کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهمترین بخش اظهارات محمدباقر قالیباف به شرح زیر است:

خانواده و منافع آن باید در اولویت سیاست‌گذاری‌ها قرار داشته باشد.

* رهبری در تیرماه سال گذشته نیز بار دیگر تذکر دادند که اقدامات یک دهۀ گذشته در حوزۀ جمعیت و حمایت از خانواده، علی‌رغم تأکیدات فراوان ایشان، عملاً نتایج چشمگیر و مؤثری نداشته است.

* به همین جهت، حمایت از خانواده و در اولویت قراردادن دغدغه‌های آن‌ها در تمامی حوزه‌ها یکی از مهم‌ترین اهداف مجلس بوده است و با اجرای کامل این قانون توسط دولت محترم به بخشی از آن اهداف دست پیدا خواهیم کرد.

* در فرهنگ ایرانی‌اسلامی، خانواده و منافع آن در اولویت است و سیاست‌گذار موظف است تا منابع موجود را برای حمایت از خانواده‌ها به کار گیرد.

* با تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، منافع خانواده‌ها در اولویت قرار گرفته است: «تسهیلات مسکن و خودرو»، «مشوق‌های اقتصادی»، «تسهیلات شغلی»، «تسهیلات آموزشی» و به‌طورکلی حمایت از خانواده و مادران در اولویت سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و اجتماعی کشور.

* مجلس یازدهم بر این باور است که مسائل مربوط به خانواده و جمعیت، مسئله‌ای چندبعدی و وابسته به زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی کشور است و عزم این مجلس بر آن است که از پنجرۀ جمعیتیِ باز کنونی در کشور، علی‌رغم فرصت‌سوزی‌های گذشته، بهرۀ لازم را ببرد.

* امید است در کنار تلاش برای حل مشکلات اقتصادی، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، یکی از بازوهای حمایتی حل این بحران در کشور باشد.

* مجلس به‌طور شفاف به‌دنبال آن است تا خانواده‌هایی که علاقه‌مند به فرزندآوری هستند، ولی نبودِ حمایت کافی مانع خواستهٔ آن‌هاست، حمایت لازم را پیش‌بینی کند.

* بر اساس یکی از گزارش‌های پژوهشکدۀ آمار، تعداد فرزندان دلخواه زنان متأهل در بازۀ سنی ۱۵ تا ۴۹ سال، حدوداً سه فرزند برآورد شده است و این یعنی میان فرزندان دلخواه و نرخ باروری فاصله‌ای معنادار حتی تا دو برابر تعداد فرزندان وجود دارد.

* کمیسیون‌های عمران و کشاورزی مجلس به‌طور شبانه‌روزی پیگیر مسائل مناطق زلزله‌زده‌اند.

* از دولت به‌خصوص رئیس‌جمهور محترم جهت حضور میدانی و پیگیری مشکلات مردم در منطقۀ زلزله‌زده و محروم اندیکا در استان خوزستان تقدیر و تشکر کنم.

مشروح اظهارات قالیباف به نقل از میزان به شرح زیر است:

محمد باقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز مجلس گفت: امروز مفتخریم قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پس از حدود یک دهه از تصویب طرح تعالی جمعیت و خانواده در شورای عالی انقلاب فرهنگی و در مجلس یازدهم به سرانجام رسیده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در تیرماه سال گذشته یک بار دیگر تذکر دادند که اقدامات یک دهه گذشته در حوزه جمعیت و حمایت از خانواده، علیرغم تاکیدات فراوان ایشان عملاً نتایج چشمگیر و موثری نداشته است به همین دلیل حمایت از خانواده و رسیدگی به دغدغه‌های آن‌ها در تمامی حوزه‌ها از مهمترین اهداف و اولویت‌های مجلس یازدهم بوده است که با اجرای کامل این قانون توسط دولت محترم به بخشی از این اهداف دست پیدا خواهیم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در فرهنگ ایران اسلامی خانواده و منافع آن در اولویت است و سیاست‌گذار موظف است منابع خود را برای حمایت از خانواده‌ها به کار گیرد؛ با تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت منافع خانواده‌ها در اولویت قرار گرفته است، در این قانون خانواده‌ها در اولویت تسهیلات مسکن، مشوق‌های اقتصادی، تسهیلات آموزشی و تسهیلات شغلی قرار می‌گیرند و در یک جمع بندی می‌توان گفت حمایت از خانواده و مادران در سیاستگذاری‌های فرهنگی و اجتماعی کشور در اولویت خواهد بود.

وی تاکید کرد:در این قانون احکام و روشنی صادر شده است که با اجرایی شدن آن توسط دولت محترم مردم عزیزمان تاثیرات انها را به طور ملموسی در زندگی خود مشاهده خواهند کرد. تلاش این مجلس بر این است که در سیاست‌گذاری و قانونگذاری طوری تدبیر شود که جامعه بیش از دهه‌های اخیر دوستدار فرزندآوری و تشکیل خانواده باشد و خانواده کماکان محوریت خود را به عنوان مهمترین جزء تشکیل دهنده جامعه ایرانی و اسلامی حفظ کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:مجلس یازدهم بر این باور است که مسائل مربوط به خانواده و جمعیت مسئله چند بعدی  و وابسته به زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی کشور است عزم این مجلس بر آن است که از پنجره جمعیتی باز کنونی در کشور علی رغم فرصت سوزی های گذشته بهره لازم را ببرد، امید است که در کنار تلاش برای حل مشکلات اقتصادی مردم به عنوان موثرترین راهبرد دولت محترم، «طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» یکی از بازو‌های حمایتی حل این بحران در کشور باشد که با برطرف کردن حداقل بخشی از موانع بالفعل فرزندآوری جوانان، اولا تشکیل خانواده و ثانیاً به پایداری بیشتر خانواده‌ها کمک کند.

قالیباف تصریح کرد: مجلس به طور شفاف به دنبال آن است که حمایت لازم را از خانواده‌هایی که عدم وجود تسهیلات و حمایت‌های کافی مانع تحقق خواست آن‌ها برای فرزندآوری شده است پیش‌بینی نماید.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: بر اساس یکی از پژوهشکده های آمار، تعداد فرزندان دلخواه زنان متاهل در بازده سنی ۱۵ تا ۴۹ سال حدود سه فرزند بوده است و این بدان معناست که در شرایط فعلی میان تعداد فرزندان دلخواه و نرخ باروری فاصله معنی‌دار حتی تا دو برابر وجود دارد و مادران علی رغم میل به فرزندآوری به دلیل حمایت‌های ناکافی، بی‌توجهی سیاستگذاران و فشار‌های اجتماعی و اقتصادی از آوردن فرزندان بیشتر پرهیز می‌کنند.

وی تاکید کرد: در نظر گرفتن مشوق‌های لازم برای رساندن تعداد فرزندان موجود به تعداد دلخواه مادران اقدامی ضروری و در جهت کمک به تحقق خواسته‌های خانواده‌هاست، نه تحمیل خواسته‌های دیگران بر آن‌ها. در این طرح تلاش شده است که با پیش‌بینی حمایت‌های لازم خواسته‌های خانواده‌ها و مادران را در اولویت قرار دهیم.

قالیباف اظهارداشت: قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» که روز گذشته توسط شورای نگهبان به تایید نهایی رسید در زمانی طولانی و با حضور کارشناسان متعدد در حوزه‌های کاری گوناگون به سرانجام رسیده است. با تصویب این قانون گام موثری در راستای ریل گذاری قانونی در جهت حمایت از خانواده و در اولویت قرار گرفتن نیاز‌های آن‌ها برداشته شده است و با اجرای موثر آن توسط دولت محترم گام عملی در راستای حمایت از منافع منافع خانواده‌ها برداشته خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در پایان لازم است از دولت به خصوص رئیس‌جمهور محترم جهت حضور میدانی و پیگیری مشکلات مردم در منطقه زلزله‌زده و محروم اندیکا در استان خوزستان تقدیر و تشکر کنم و در سه منطقه زلزله زده، بازفت در استان چهارمحال و بختیاری، اندیکا در استان خوزستان، بجنورد در استان خراسان شمالی همان گونه که بلافاصله پس از وقوع زلزله در این مناطق تاکید کردم، نیازمند حمایت‌های فوری هستند.

قالیباف تاکید کرد: از دولت محترم انتظار می‌رود هر چه سریعتر حمایت‌های لازم به خصوص جهت بازسازی منازل مسکونی و مسیرهای مواصلاتی به این مناطق به انجام برسد و دغدغه‌های مردم در این خصوص رفع شود.

وی بیان داشت: کمیسیون‌های عمران و کشاورزی مجلس با پیگیری شبانه‌روزی و با حضور میدانی در مناطق زلزله زده گزارش‌های تخصصی و مصوبات خود را برای رفع مشکلات مردم تدوین کردند و نتیجه این نظارت‌های میدانی روز گذشته با حضور وزرا و مسئولین مربوطه پیگیری شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: همچنین از عزیزانمان در کمیسیون ویژه اصل ۸۵ در رسیدگی به طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» و تقدیر و تشکر می‌کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما