کد خبر: 637115
تاریخ انتشار :

هشدار پزشکیان درباره تکرار حوادث دی ۹۶ و آبان ۹۸ در دولت جدید

نماینده تبریز در مجلس رونق اقتصادی را در گرو رابطه با دنیا دانسته و معتقد است که مسیر کشور تغییر نکند شرایط از آنچه که هست بدتر می‌شود و احتمال تکرار حوادث دی ۹۶ و آبان ۹۸ وجود دارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وقتی در روز ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ مشخص شد که سکان دولت سیزدهم به سید ابراهیم رئیسی سپرده می‌شود، جریان اصولگرایی سرمست از این پیروزی که با کمترین رقابت توام شده بود تلاش کردند تا به جامعه القاء کنند که روز‌های سخت اقتصادی رو به پایان است و امید دوباره به جامعه برخواهد گشت.

حال بیش از سه ماه از آغاز به کار دولت اصولگرای سیدابراهیم رئیسی می‌گذرد و نه تنها اوضاع کشور در هیچ حوزه‌ای بهتر نشده که آمار و ارقام و گزارشات میدانی حکایت از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها دارد.

هرچه از زمان تشکیل دولت سیزدهم فاصله می‌گیریم، به توخالی بودن شعار‌ها و بی‌برنامگی‌ها بیشتر پی می‌بریم. از دلار ۲۸ هزار تومانی گرفته تا شانه ۶۵ هزار تومانی تخم‌مرغ، همه و همه نشان از اوضاع وخیم اقتصادی کشور دارد.

به قدری شرایط سخت و دست وزرا در بهبود شرایط خالی است که صدای برخی نمایندگان اصولگرای مجلس انقلابی هم درآمده است. یک روز احمد علیرضابیگی نماینده تبریز می‌گوید این تیم اقتصادی توان مدیریت بحران را ندارد و روز دیگر محمدحسن آصفری نماینده اراک عنوان می‌کند دولت حق ندارد بگوید وقت‌مان کم بوده است.

با این اوصاف باید منتظر بود و دید دولت تا چه زمانی می‌خواهد به این مسیر ادامه دهد و آیا با این فرمان، شرایط در آینده به نفع مردم تغییر پیدا خواهد کرد یا نه؟ مسعود پزشکیان نماینده تبریز در مجلس یازدهم معتقد است تا زمانی که رابطه ایران با دیگر کشور‌های دنیا اصلاح نشود، امیدی به بهبود شرایط کشور نیست.

رونق اقتصادی بدون امضای برجام و FATF ممکن نیست

او به رویداد۲۴ گفت: نمی‌توان در کشور برجام را در بلاتکلیفی گذاشت، FATF را امضا نکرد و گفتگو با دنیا نداشت و بعد دنبال رونق اقتصادی رفت.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد: بسیاری از دولتمردان و حامیان آن‌ها می‌گویند ما می‌توانیم با همین مشکلات، شرایط را بهبود دهیم، خب بسم‌الله؛ اصلاً بروید برجام را پاره و FATF را هم دور بیندازید، فقط مشکل اقتصادی مردم را حل و سفره‌هایشان را رنگی‌تر کنید. اما با این رویکرد این کار شدنی نیست.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس افزود: با این سبک مدیریت که به نظر من غلط است، وضعیت از این هم بدتر خواهد شد مگر اینکه مسیر تغییر پیدا کند.

وی یادآور شد: هر آدم عاقلی هر مسیری را که می‌رود مرتب بررسی می‌کند که در جهت رسیدن به هدف هست یا نه؟ از این‌رو از دولتمردان می‌خواهم که همین‌جا یک تاملی بکنند و ببینند در راستای رسیدن به هدف، درست گام برداشتند یا نه؟ اگر «نه» بروند و گیر را رفع کنند نه اینکه این راه را ادامه دهند.

پزشکیان با اشاره به اینکه مردم مهمتر از نگاه و حرف ما هستند، گفت: کار‌ها باید به گونه‌ای باشد که مشکل مردم حل شود. دولتمردان اگر مدعی هستند که تلاش‌هایشان در راستای گره‌گشایی از مردم است، نشان دهند آن‌وقت ما هم با تمام توان در ادامه مسیر کمک‌شان می‌کنیم.

دولت ابراهیم رئیسی چشم انداز خوبی ندارد

نماینده تبریز اظهار داشت: این دولت حتی اگر هم پول داشته باشد بعید به نظر می‌رسد چشم‌انداز خوبی پیشرو داشته باشد، چون آینده بهتر در گروه رابطه با دنیاست. وقتی ارتباط و تعاملی با دنیا نیست، نه می‌توان به راحتی جنسی را وارد و یا صادر کرد و اگر هم بخواهیم کالایی را وارد کنیم باید روی به تهاتر بیاوریم که آن هم نیازمند پشتوانه بانکی است که اکنون وجود ندارد و از این‌رو کشور طرف مقابل می‌تواند سرمایه ما را بخورد و برود و با این محدودیت‌ها خیلی امکان پیگیری حق هم نیست.

پزشکیان در پاسخ به اینکه ادامه وضع موجود می‌تواند خاطرات تلخ دی ۹۶ و آبان ۹۸ را مجدداً تکرار کند؟ گفت: وقتی مشکل مردم حل نشود و ادامه پیدا کند، امکان هر اتفاقی است.

منبع: رویداد 24

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما