کد خبر: 639368
تاریخ انتشار :

اردوغان: اینکه فلسطین بهای نسل‌کشی یهودیان را بپردازد،ظلم است

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد، اینکه فلسطینی‌ها بهای نسل کشی یهودیان در اروپا را بپردازند، ظلم و بی وجدانی است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 به گزارش نامه‌نیوز، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در نشست اتحادیه پارلمانی سازمان همکاری اسلامی گفت: قدس تنها مسئله تعدادی از مسلمانان شجاع نیست بلکه مسئله تمام جهان اسلام است. ما با جدیت موضع ثابت خود را در قبال وضعیت قدس شرقی و مسجد الاقصی حفظ می‌کنیم.

وی گفت: ما به عنوان نوادگان اجدادی که در طول ۴۰۰ سال با عدالت در قدس حکمرانی کردند نمی‌خواهیم خون و اشک کسانی در فلسطین ریخته شود. راه تحقق صلح و ثبات دائم تشکیل کشور مستقل فلسطین و دارای حاکمیت در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس است.

اردوغان تاکید کرد: این که فلسطینی‌ها بهای نسل کشی یهودیان در اروپا را که در آغاز جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد، بپردازند ظلم و بی وجدانی است.

اردوغان درباره بحران سوریه تاکید کرد: کشورهای مجاور مناطق درگیر مسئولیت بار اصلی پرونده آوارگان را برعهده دارند. ما به کشورهای غربی اجازه نمی‌دهیم کشورمان را به اردوگاه آوارگان تبدیل کنند. ترکیه میزبان ۵ میلیون آواره است و دیگر نمی‌تواند میزبان بیش از این تعداد باشد. باید برای پایان هرگونه بحران مهاجرتی در آینده تلاش کنیم و کشورهای غربی نباید از نقش خود چشم پوشی کرده و از تعهداتشان درباره این موضوع فرار کنند. شورای امنیت به دلیل عمل نکردن به مسئولیت‌های خود در قبال بحران سوریه موجب ناامیدی بزرگی شده است.

وی تأکید کرد: نمی‌توانیم اجازه بدهیم اروپا به پادگانی برای بازداشت برادران مسلمانمان تبدیل شود که در آنجا زندگی می‌کنند و تعدادشان ۳۵ میلیون است.

اردوغان گفت: کشورهای غربی از گروه‌های تروریستی مثل داعش، حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق کرد حمایت می‌کنند تا آتش جنگ در سوریه یا عراق و کشورهای دیگر را شعله‌ور کنند. ما به عنوان مسلمان فقط با کرونا یا بحران‌های انسانی نمی‌جنگیم بلکه در عین حال علیه اسلام ستیزی نیز می‌جنگیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما