کد خبر: 640149
تاریخ انتشار :

اظهارنظر برجامی وزرای خارجه کشورهای حاشیه خلیج فارس و انگلیس

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و وزیر خارجه انگلیس در نشستی مذاکرات وین را آخرین فرصت برای احیای برجام عنوان کردند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به ریاست فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس در لندن نشستی برگراز کردند و شرکت کنندگان در این نشست متعهد به منع حمایت های تسلیحاتی از انصارالله یمن و هم پیمانان آن ها شدند.

در این بیانیه وزرای خارجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و انگلیس، مذاکرات وین را آخرین فرصت برای احیای توافق هسته‌ای و آن چه تداوم تنش‌های هسته‌ای ایران عنوان شده را منجر به ایجاد ناامنی در منطقه و جهان خوانده‌اند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که بحران یمن نیاز مبرمی به راه حل سیاسی از طریق مذاکرات دارد.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده ، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اخیرا در پاسخ به این سوال که ایران چقدر خوشبین است که در دور بعدی مذاکرات وین گفت وگوها به نتیجه برسد با توجه به اینکه مقامات روسیه اظهارنظرهایی در این زمینه کرده اند و از طرف دیگر آقای باقری نیز اعلام کرده است که علاوه بر اختلافاتی که در شش دور قبلی بین ایران و طرف های مقابل وجود داشت با توجه به متون جدید برخی اختلافات نیز به اختلافات قبلی افزوده شده است، افزود: ما وارد عملیات های روانی برای اعلام خوشبینی یا بدبینی نمی شویم. این اعلام ها بخشی از عملیات روانی است و کاملا روشن است که در معماری که برخی از طرف های مقابل از جمله طرف های آمریکایی انجام می دهند برخی سیاه نمایی های لحظه ای، عدم خوش بینی های روزانه و یا خوش بینی های ساعتی وجود دارد تا بر اتاق گفت وگوها تأثیر بگذارند.ما در مذاکرات همواره به نتیجه فکر می کنیم. ما گفت‌وگوها را با اراده، جدیت و خوش بینی پیگیری می کنیم اما به نیات طرف های مقابل به خصوص آمریکایی ها خوش بین نیستیم.

وی ادامه داد: ما فکر می کنیم که راه درست این است که از قضاوت زودهنگام اجتناب کنیم و تمام توان خود را معطوف به نتیجه گرفتن کنیم. در پی چند روزی که گفت وگوهای دور هفتم برگزار شد به رغم اینکه طرف مقابل کارزارهای رسانه ای علیه گفت وگوهایی که در داخل اتاق ها انجام می شد، ایجاد کرده بود ما تمام انرژی و توان خود را معطوف به این کردیم که به متنی برسیم تا آن متن در دور هشتم مبنای گفت‌وگوها بشود. ما به این امید دور بعدی مذاکرات را آغاز می کنیم که بتوانیم اگر طرف مقابل با اراده رفع تحریم ها به صورت موثر و راستی آزمایی شده وارد وین شود در کمترین زمان به نتیجه برسیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما