کد خبر: 640794
تاریخ انتشار :

اخبار مهم امیر عبداللهیان از آخرین وضعیت مذاکرات وین

فارس/ وزیر امور خارجه با تأکید بر تلاش ایران برای لغو محاصره انسانی در یمن اعلام کرد که سفیر جدید جمهوری اسلامی در یمن به زودی معرفی می‌شود و درباره مذاکرات وین هم گفت که مذاکرات در مسیر خوبی قرار دارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران ضمن تأکید بر پیشرفت در مذاکرات وین گفت که این مذاکرات در مسیر خوبی قرار دارد.

وی با اعلام این خبر که سفیر جدید جمهوری اسلامی در یمن به زودی معرفی می‌شود، گفت: «برخی در ذهن خودشان به دنبال تجزیه یمن هستند ما مخالف تجزیه کشورهای اسلامی هستیم. برای پیگیری مناسبات ایران با یمن سفیر جدید ایران بزودی تعیین می شود و در این کشور مستقر خواهد شد. در حال حاضر کاردار ایران در یمن با نشاط و با فعالیت لازم سفارت را بازنگهداشته و ما به پیگیری‌های خود برای توسعه همکاری ها و بازگشت صلح به یمن و برای لغو محاصره انسانی و پایان تجاوز به این کشور ادامه می‌دهیم و معتقدیم یمن صرفاً راهکار سیاسی دارد».

وزیر امور خارجه ایران ضمن ابراز مخالفت با تلاش برخی برای تجزیه یمن تأکید کرد: «سرنوشت یمن بایستی با مشارکت همه طرفهای یمنی تشکیل شود. ما مخالف هرگونه تجزیه کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی هستیم».

امیرعبداللهیان همچنین به مذاکرات فعلی وین برای رفع تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: مذاکرات ما در مسیر خوبی قرار دارد. مهم این است که ما یک متن مشترک و واحدی را الان در اختیار داریم که تیم مذاکره کننده ما بر روی آن متن تمرکز کرده و طرفهای مقابل هم نسبت به موضوعاتی که ما درون پرانتز قرار دادیم،  یعنی موضوعات اختلافی، تمرکز دارند.

وی ادامه داد: این جمع بندی لازم در دو دور قبلی مذاکرات قبلی دولت جدید انجام شده، ما سرگرم توافق بر روی نقاط اختلافی که در داخل پرانتز در آن متن ذکر شده هستیم و تیم ها به شدت مشغول هستند.

وزیر خارجه بیان کرد: با ۱+۴ گفتگو می شود و اتحادیه اروپا و انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا فعالانه تلاش می کنند که به نقش هماهنگ کننده خودش ادامه دهد. ما فکر می کنیم اگر طرفهای مقابل با حسن نیت این مذاکراتی که در این مرحله شروع شده را ادامه دهند، دست یافتن به یک توافق خوب برای همه طرفها شدنی است و می توانیم این هدف را محقق کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره احتمال توافق در مذاکرات وین ادامه داد: «حتی اگر جدیت در کنار حسن نیت در طرفهای مقابل در مراحل آینده مذاکرات دیده شود، رسیدن به یک توافق زود و در آینده نزدیک هم متصور است».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما