کد خبر: 641175
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/گفتگوی نامه نیوز با علی صوفی

دولت رئیسی نگاه لیبرالیستی به اقتصاد دارد

دبیرکل حزب پیش رو اصلاحات گفت: امروز کسانی در دولت آقای رئیسی مسئولیت دارند که همواره لیبرالیسم اقتصادی را مورد نقد و انتقاد شدید قرار می دادند اما امروز همان رویه و روش لیبرالیستی را ادامه می دهند.

دولت رئیسی نگاه لیبرالیستی به اقتصاد دارد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز: این روزها وقتی نطق نمایندگان را در مجلس گوش می دهیم، هر کدام آنها به طور مستقیم و غیرمستقیم دولت سیدابراهیم رئیسی را به نقد می کشند و پیش بینی می شود که این موج انتقادها سال آینده به اوج خوب برسد.

علی صوفی در گفتگو با نامه نیوز درباره دیدگاه اقتصادی دولت سیدابراهیم رئیسی گفت: شعارهای دولت آقای رئیسی از نظر علمی ابطال پذیر هستند. مثلا آقای رئیسی گفت «معیشت مردم را با سیاست خارجی گره نمی زند اما الان می بینیم که این دو موضوع کاملا با هم گره خورده اند.»

وی با اشاره به روند افزایشی قیمت کالا و خدمات و بدتر شدن اوضاع اقتصادی کشور نسبت به دولت روحانی افزود: درباره معیشت مردم، کنترل قیمت ها و مهار تورم، ارزش پول ملی نه تنها هیچ گشایشی حاصل نشده و بهبودی را شاهد نیستیم بلکه اوضاع بدتر شده است. امروز کسانی در دولت آقای رئیسی مسئولیت دارند که همواره لیبرالیسم اقتصادی را مورد نقد و انتقاد شدید قرار می دادند اما امروز همان رویه و روش لیبرالیستی را ادامه می دهند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: در بودجه 1401 نیز هیچ نشانه ای از بهبود وضعیت معیشت مردم دیده نمی شود. مثلا همان طرح اختصاص سهمیه 15 لیتری بنزین به هر کدملی یا طرح مربوط به حامل های انرژی مثل برق و گاز مصداق بارز دست کردن در جیب مردم است.

دبیرکل حزب پیش روی اصلاحات اظهار کرد: در واقع دولت یکی از منابع درآمدی خود را اصلاح محاسبه قیمت اینها قرار داده است. اصلاح نحوه افزایش حقوق یا افزایش کسب درآمد دولت از محل اخذ مالیات نمونه های دیگری هستند که می توان به آنها اشاره کرد.

وی افزود: دولت صرفا در موضوع طرح جدید سهمیه بنزین می تواند قریب به 15 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند. در موضوع قیمت حامل های انرژی دولت پلکانی محاسبات را انجام می داد یعنی سطوحی را برای مصرف مردم درنظر گرفته بود که محاسبه قیمت را براساس آنها انجام می داد حالا آن سطوح را پایین تر آورده که به این ترتیب درآمد دولت بالاتر می رود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: دولت با حذف یارانه‌ها تحت عنوان «بهبود یا اصلاح» می خواهد کسب درآمد کند و بودجه سال 1401 متکی بر همین رویکرد است. تاکنون دولت نتوانسته به وعده ها و شعارهایش عمل کند و بعید هم به نظر می رسد بتواند این کار را انجام دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها