کد خبر: 641358
تاریخ انتشار :

آخرین جزئیات از دادگاه خون خواهی شهید سلیمانی

ایرنا/ رئیس شعبه ۵۵ دادگاه عمومی حقوقی تهران گفت: ٨۵ میلیون ایرانی داغدیده سردار شهید حاج قاسم سلیمانی هستند و همه مردم ایران امکان تحویل دادخواست به شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی تهران که طبق قانون از صلاحیت جهانی برای رسیدگی به دعاوی علیه دولت‌های خارجی برخوردار است را دارند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قاضی سلمان پورمریدی روز دوشنبه در نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به مطالبه خسارت مادی و معنوی و تنبیهی ناشی از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: این دادگاه با دادخواست ٢۵٧۵ نفر از افرادی از سراسر کشور و از اقشار مختلف از جمله خانواده‌های شهدا و شهدای مدافع حرم به طرفیت ۴٢ شخص حقوقی و حقیقی ایالات متحده آمریکا از جمله ترامپ، پمپئو و برایان هوک و خزانه‌داری آمریکا ناشی از شهادت شهیدان سلیمانی، زمانی‌نیا، طارمی، مظفری و پورجعفری تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون دادخواست ها در ٨٠ موضوع تجمیع شده، ادامه داد: این افراد از بابت خسارات ناشی از جرم و خسارات مادی و معنوی طرح دعوا کردند.

قاضی پورمریدی خاطرنشان کرد: نکته‌ حائز اهمیت این پرونده اینجاست که مردم به صورت خودجوش دادخواست‌هایی به شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی ارسال می‌کنند که این اتفاق برای اولین بار در حال وقوع است.

قاضی پورمریدی اظهارداشت: این پرونده از دو جنبه‌ حقوقی و کیفری حائز اهمیت است و این دادگاه طبق قانون صلاحیت جهانی برای رسیدگی به دعاوی علیه دولت‌های خارجی دارد.

وی گفت: جنبه کیفری پرونده نیز در دادسرای بین‌المللی تهران درحال رسیدگی است و خارج از صلاحیت دادگاه امروز است. 

رئیس شعبه ۵۵ دادگاه عمومی حقوقی تهران افزود: بحث حقوقی پرونده نیز از دو منظر قابلیت پیگیری دارد، یک بخش از منظر خانواده شهید سلیمانی و کسانی است که همراه ایشان بودند که البته تا به حال دادخواستی مطرح نکردند و بخش دوم افرادی است که از این موضوع خسارات مادی و معنوی متحمل شدند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما