کد خبر: 641387
تاریخ انتشار :

گزارش رسانه انگلیسی از اختلاف درون اردوگاه غرب در مذاکرات وین

یک هفته‌نامه انگلیسی ضمن اشاره به ناکامی رویکرد‌های غرب در روند مذاکرات هسته‌ای با ایران، تصریح کرد که تنش و اختلافات میان مذاکره‌کنندگان غربی وجود دارد که تاثیر منفی بر روند این مذاکرات گذاشته است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبرگزاری دولت نوشت: تارنمای هفته‌نامه اسپکتِیتور در گزارشی، موضوع مذکرات وین را یکی از ناکامی‌های غرب در عرصه سیاسی خارجی در سال ۲۰۲۱ دانست و نوشت: یکی از ناکامی‌های بزرگ غرب در سال ۲۰۲۱ در مذاکرات هسته‌ای با ایران رقم خورد و با وجود اینکه سال ۲۰۲۱ به پایان رسیده، اما این مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گزارش ایرنا، در بخشی از این گزارش آمده است: حرف‌های شماری از منابع دیپلماتیک در گروه‌های مختلف طی هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که تنش‌ها و اختلافات میان مذاکره کنندگان غربی وجود دارد که بر روند مذاکرات تاثیر منفی گذاشته است.

این هفته‌نامه انگلیسی در ادامه ضمن اشاره به ترکیب تیم مذاکره‌کننده آمریکا تصریح کرد: جیک سالیوان مشاور امنیت ملی جو بایدن، یک شخصیت و صدای حساس‌تر در اردوگاه آمریکا محسوب می‌شود، اما به طور مداوم از سوی رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به حاشیه کشیده شده. رابرت مالی توانسته نسخه خودش از مذاکرات را در زمان گزارش‌دهی به آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به طور ماهرانه‌ای ایجاد کند. در نتیجه میزان آشفتگی‌ها در این مذاکرات از دید کاخ سفید پنهان مانده و اینکه جو بایدن نیز به هر حال درگیر مسائل داخلی آمریکا است.

در این گزارش می‌خوانیم: همزمان با طولانی شدن روند مذاکرات، طرف ایرانی همچنان به حرکت در مسیر تقویت موضع خود ادامه داده و در سوی دیگر حالت و وضعیت دیپلمات‌های غربی آشفته شده است. این مسئله موجب رضایت طرف ایرانی نیز شده است.

اوضاع در میان مذاکره کنندگان انگلیس متفاوت از مذاکره کنندگان آمریکا بوده است. مذاکره‌کنندگان انگلیس منسجم‌تر هستند. به رغم یکسری اختلافات، موضع لندن در قبال مذاکره هسته‌ای قوی‌تر و منسجم‌تر است. این باعث شده تا انگلیس بیشتر از آمریکا همدرد اسرائیل شود. در نتیجه تل‌آویو در حال هزینه کردن برای لابی با لندن است تا آمریکا به خودش بیاید و خود را این وضعیت نجات دهد.

این رسانه انگلیسی می‌افزاید: با این شرایط، شاید باید این گونه نتیجه بگیریم که سال ۲۰۲۲، سال‌ِ ایران باشد. ایران پیشتر با نزدیکی به چین و روسیه از لحاظ اقتصادی، توانسته تاثیر تحریم‌ها را کاهش دهد. در این مسیر مسئله کشور‌های عرب حوزه خلیج فارس نیز مطرح است. امارات به رغم ائتلاف با اسرائیل، اکنون دومین مشتری بزرگ نفت ایران است تنها عربستانی‌ها هستند که همچنان به اتخاد مواضع سخت علیه ایران ادامه می‌دهند.

براساس گزارش این رسانه غربی، در این میان اسرائیلی‌ها نیز به لابی با آمریکا در مورد یک گزینه نظامی ادامه می‌دهند. حتی اگر آن‌ها موفق هم شوند، تضمین اندکی وجود دارد که گزینه حمله عمل کند و کارساز باشد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما