کد خبر: 641527
تاریخ انتشار :

قدم بزرگ کره جنوبی برای آزادسازی دارایی‌های ایران

انتخاب/ وزارت امور خارجه کره جنوبی روز سه شنبه اعلام کرد، یک دیپلمات ارشد این کشور این هفته در وین با ایران و قدرت های جهانی درباره چگونگی حل و فصل موضوع دارایی های مسدود شده ایران در این کشور آسیایی گفتگو خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد معاون اول این وزارتخانه طی هفته جاری عازم وین خواهد شد تا درباره موضوع آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی با نمایندگان ایران و طرف‌های غربی به مذاکره بپردازد.

به گزارش رویترز، گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و ایالات متحده برای احیای برجام از روز دوشنبه از سر گرفته شد.

دیپلمات‌ها از همه طرف‌ها اشاره کرده‌اند که امیدوارند تا پایان ژانویه یا اوایل فوریه به پیشرفت دست پیدا کنند، اما اختلافات شدید همچنان باپرجاست و سخت‌ترین مسائل هنوز حل نشده باقی مانده است.

با این حال، ورود چوی«چوی جانگ کان» معاون وزیر خارجه کره جنوبی می تواند یک سیگنال مثبت باشد. تهران بارها خواستار آزادی دارایی های مسدود شده خود به دلیل تحریم های ایالات متحده در چندین کشور از جمله 7 میلیارد دلار در کره جنوبی شده است. هر گونه آزادسازی این دارایی ها باید توسط واشنگتن تایید شود.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: این هیئت از طریق رایزنی در حاشیه مذاکرات هسته‌ای با ایران و با هماهنگی ایالات متحده، فرانسه، آلمان و بریتانیا، راه‌های حل و فصل موضوع دارایی‌های مسدود شده ایران در کره را بررسی خواهد کرد.

هشتمین دور گفت‌وگوها و اولین دور در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اصولگرای جدید ایران، روز دوشنبه پس از افزودن برخی مطالبات جدید ایران به متن پیش نویس، از سر گرفته شد. قدرت‌های غربی گفته‌اند که پیشرفت بسیار کند بوده و مذاکره‌کنندگان اعلام کردند تا بی فایده شدن احیای برجام «صرفا چند هفته و نه چند ماه» فرصت باقی مانده‌ است.

ایران از مذاکره مستقیم با مقامات آمریکایی خودداری می کند، به این معنی که طرف های دیگر، از جمله روسیه و چین، باید بین دو طرف رفت و آمد کنند.

ایالات متحده بارها از این فرمت ابراز ناامیدی کرده و گفته است که این روش، روند را کند می کند و مقامات غربی هنوز گمان می کنند که ایران صرفاً دنبال خریدن زمان است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما