کد خبر: 645604
تاریخ انتشار :

سایه توافق هسته ای روی بازار ارز/ قیمت دلار پایین می کشد

به نظر می رسد در شرایط فعلی بازارساز از اینکه دلار تحت فشارهای هیجانی افت قیمت زیادی را تجربه کند،‌ جلوگیری به عمل نخواهد آورد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

دارندگان دلار در اولین روز هفته نهایت تلاش خود را کردند که اسکناس آمریکایی را در کانال ۲۶ هزار تومانی نگه دارند. حفظ دلار در کانال ۲۶ هزار تومانی موجب شد که انتظارات نزولی تا حدی کاهش پیدا کند. با این حال، سایه توافق هسته‌ای بر روی بازار ارز است و هر لحظه ممکن است که دلار به کانال ۲۵ هزار تومانی نزول کند.

به نظر می‌رسد که بازارساز نیز از افت قیمت استقبال می‌کند و به دنبال مدیریت قیمت از طریق ایجاد یک کف مشخص نیست. روز شنبه صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار را در کانال ۲۴ هزار تومان قرار داده بودند که فاصله معناداری با قیمت بازار داشت. این در حالی بود که برخی معامله گران انتظار داشتند که بازارساز نرخ بالاتری را برای دلار در صرافی‌های بانکی تعیین کند و از این طریق به معامله گران پیام بدهد که به دنبال افت شدید قیمت نیست.

سال ۹۲ زمانی که قیمت دلار دچار افت هیجانی شد، رییس وقت بانک مرکزی اعلام کرد که ارزش ذاتی دلار زیر ۳ هزار تومان نیست. این اظهار نظر موجب شد که هیجانات بعدی بازار تا حد زیادی مدیریت شود و توافق هسته ای، سطح نوسانات غیر قابل پیش بینی دلار را بالا نبرد. با این حال، در فضای کنونی، حتی یک پیام توییتری از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد که احتمال زمان رسیدن به توافق را نزدیک‌تر توصیف می‌کرد و همین عامل زمینه ساز افت دلار در بازار پشت خطی شد.‌

به نظر می‌رسد در شرایط فعلی بازارساز از اینکه دلار تحت فشار‌های هیجانی افت قیمت زیادی را تجربه کند، جلوگیری به عمل نخواهد آورد. با این حال بازار در ماه‌های اخیر افت قابل توجهی را ثبت کرده است و دشوار است که توافق زمینه افت معنادار دیگری را فراهم کند.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها