کد خبر: 647082
تاریخ انتشار :

افشاگری سناتور آمریکایی از تاثیر مذاکرات وین بر تحریم نفت روسیه

یک سناتور جمهوری‌خواه گفت که آمریکا به دلیل نقش مسکو در مذاکرات با ایران نفت روسیه را تحریم نمی‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مارکو روبیو نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا واشنگتن نفت روسیه را تحریم نمی‌کند؟ گفت: چون دولت بایدن برای میانجی‌گری با ایران به روسیه تکیه کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: من فکر می‌کنم که دولت (آمریکا) همچنان در تلاش است تا بفهمد چنین کاری خوب است، یا نه. اینکه ما چگونه نفت روسیه را بدون افزایش قیمت گاز برای آمریکایی‌ها تحریم کنیم.

روبیو با بیان اینکه "دلیل دیگر این است که حصول توافق با ایران به معنی رفع تحریم‌ها و در نتیجه ورود نفت این کشور به بازارهای جهانی است" مدعی شد: از نظر من، چیزی که باید به آن توجه داشت این است که اکنون روسیه برای به تعویق انداختن توافق در وین دارای انگیزه اقتصادی است. آنها در حال حاضر نفت خود را به دلیل وجود مشکلات در پرداخت پول با تخفیف می‌فروشند. بنابراین، آخرین چیزی که می‌خواهند این است که قیمت نفت کاهش یابد زیرا در صورت حصول توافق یک تامین‌کننده جدید نفت وارد بازار خواهد شد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز به تازگی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم احتمالی واشنگتن برای توقف واردات نفت از روسیه و اینکه “آیا نفت ایران می‌تواند در این شرایط جایگزین شود؟ “ به تکرار ادعاها درباره ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان پرداخت و گفت: بزرگ‌ترین اولویت ما در توافق با ایران، نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. البته اگر به اجرای برجام نگاه کنید، می‌بینید که دسترسی به نفت بخشی از آن بود اما اکنون باید بگویم که نخستین و مهم‌ترین اولویت ما ممانعت از دستیابی ایران به یک سلاح هسته‌ای است!

دیدگاه تان را بنویسید