کد خبر: 647630
تاریخ انتشار :

نقش روس‌ها در توقف مذاکرات چیست؟

در حالی که مذاکرات وین در آستانه توفق نهایی ، بار دیگر با وقفه مواجه شد ، خبرهای متفاوتی از علت این وقفه منتشر شده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، در حالی که مذاکرات وین در آستانه توفق نهایی ، بار دیگر با وقفه مواجه شد ، خبرهای متفاوتی از علت این وقفه منتشر شده است.

 یک منبع آگاه برخی علتهای اصلی عدم پیشرفت مذاکرات در وین را اعلام کرد. کارشکنی آمریکا در لغو برخی تحریمهای اقتصادی علت اصلی است.

یک منبع مطلع به خبرنگار تسنیم گفت که اصلی ترین مسئله در مذاکرات وین مربوط به تحریم افراد و شرکت‌ها و نهادهایی است که در انتفاع اقتصادی ایران از هر گونه توافقی نقش موثری ایفاء می‌کنند. 

وی افزود: از ابتدای مذاکرات ایران خواستار حذف این افراد و نهادها و شرکت‌ها از لیست موسوم به قرمز بوده و طرف آمریکایی با استفاده از حربه‌های مختلف مرتباً این کار را یا به تعویق انداخته و یا دبه کرده و رفع آنها را به مسائل فرابرجامی گره زده است.

این منبع آگاه خاطرنشان کرد: هم در مواضع رسمی علنی و هم در مذاکره با طرفهای ۴+۱ به غربیها و امریکاییها اعلام شده است که بدون لغو این تحریمها توافق در کار نخواهد بود. 

وی همچنین با بیان اینکه ظاهراً آمریکا به جای تمرکز برای اتخاذ تصمیم سیاسی لازم در جهت توافق، فرصتش را مصروف عملیات روانی کرده، اظهار داشت: آمریکا میداند که بیش از هر کدام از طرفهای دیگر برجام به توافق نیاز دارد؛ لذا این کارشکنیها و عملیات روانی بیشتر به ضرر آنها خواهد بود.

از سوی دیگر ، به گزارش ایرنا ، جوزپ بورل، مسیٔول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بدون اشاره به جزییات اعلام کرد :«به دلیل «عوامل بیرونی»، لازم است وقفه‌ای در مذاکرات وین صورت گیرد».

پیش تر، وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی غیرمنتظره شرط و شروط جدیدی برای احیای برجام گذاشته بود.

لازم به ذکر است که طبق گزارش رویترز در پی درخواست روسیه برای تضمین تحت تاثیر قرار نگرفتن روابط تجاری‌اش با ایران، بریتانیا، فرانسه و آلمان اعلام کردند که حاضر به مذاکره با روسیه بر سر معافیت‌های گسترده خارج از برجام نیستند. رویترز به نقل از این دیپلمات‌ها نوشت که برای توافق هسته‌ای با ایران فوریت وجود دارد.

از این رو به نظر می‌رسد، به رغم اینکه برخی اصرار دارند توقف مذاکرات را صرفا به اختلافات باقی مانده در جریان مذاکرات ربط دهند، روس‌ها و مواضع و خواسته‌های جدیدشان نیز در این زمینه بی‌تاثیر نبوده‌اند.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها